Galeria

29 maja 2022 | „Andrychów” w „Małej Chorwacji”

29 maja 2022 roku Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów” wziął udział w „Pikniku Chorwackim” zorganizowanym z inicjatywy Konsula Honorowego Chorwacji Pawła Włodarczyka w „Małej Chorwacji”, znajdującej się na krakowskich Bagrach. Podczas wydarzenia zespół przedstawił program „Zabawa na andrychowskim rynku” – zaprezentowały się grupa dorosłych oraz grupa dziecięca, ta druga niewątpliwie skradła serca widowni. Podczas występu nie zabrakło też chorwackiego akcentu – nasi „ludowi” wykonali utwory „O Maryjanno” oraz „Barka” w językach polskim i chorwackim.

Warto dodać, że głównym punktem tegorocznego „Pikniku Chorwackiego”, który trwał dwa dni, było odsłonięcie tablic pamiątkowych z nazwiskami wybitnych postaci pochodzących z Chorwacji. Wśród nich znalazł się związany z Andrychowem konstruktor Eduard Slavoljub Penkala.

Serdecznie dziękujmy za zaproszenie Panu Pawłowi Włodarczykowi – Konsulowi Honorowemu Chorwacji oraz Panu Tomaszowi Żakowi – Burmistrzowi Andrychowa – dodaje Agnieszka Kołacz, koordynator zespołu.


21 października 2017 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie

Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności zespołu z udziałem kapeli RYPCIUM PYPCIUM i chórku RODLANIE z Zakrzewa (Wielkopolska


Sierpień 2017 | Maków Podhalański i Szczyrk
54. Tydzień Kultury Beskidzkiej

30 grudnia 2017 | Kościół pw. św. Stanisława w Andrychowie
Koncert Kolęd LZPiT Andrychów

Twórczość Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów redakcja Andrychow.pl obserwuje od 15 lat! W tym czasie zespół rozwinął się, osiągając poziom, który na początku jego działalności był zapewne wyłącznie w sferze marzeń jego założycielki – Zofii Wanat. Wyczuwalnym miernikiem tego poziomu są… ciarki na plecach wśród słuchaczy, które coraz częściej towarzyszą im podczas słuchania ich muzyki. Wysoki poziom artystyczny kapeli (składającej się z kilkunastu muzyków) oraz pełne wyrazu aranżacje piosenek ludowych i przyśpiewek z pewnością podobają się słuchaczom, o czym świadczą każdorazowo owacje podsumowujące ich występy. Kwintesencją ich twórczości są jednak… kolędy! To właśnie one towarzyszyły wielu rodzinom na Andrychowskiej Ziemi podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

Wczoraj w kościele Św. Stanisława na Osiedlu LZPiT „Andrychów” wystąpił po wieczornej Mszy Św. gromadząc setki słuchaczy! Śpiewana z serca muzyka, wzmocniona siłą tradycji, naszej pamięci i wspomnień, uzupełniona śpiewem wiernych, przybyłych na Mszę Św., niejeden raz wywoływała ciarki na plecach! Była w tej muzyce jakaś niezwykła siła! Słowa nieznanych często kolęd, ich treść i połączenie mocnego głosu solistów z delikatnym śpiewem solistek zabrzmiały rewelacyjnie! Kwintesencją występu był przepiękny głos Ani Badowskiej, która razem z zespołem zaśpiewała solo jedną z kolęd! Trzeba przyznać, że akustyka kościoła wzmocniła jeszcze ten przekaz, sprawiając, że wykonanie kolędy było prześliczne! Spojrzeliśmy na ludzi siedzących w ławkach, kiwających głowami z wyrazem uznania – tuż po tym jak ucichły dźwięki kolędy. Kościół przez chwilę zamarł w bezruchu…

W trakcie koncertu swój debiut miała również najmłodsza grupa śpiewacza. Dzieci po raz pierwszy zaśpiewały w towarzystwie kapeli zespołu. Również wielkie brawa! To naprawdę kawał świetnej, pożytecznej i dobrej pracy opiekunów, rodziców, pedagogów i oczywiście – młodych artystów! Do tej pory grupa dziecięca śpiewała wyłącznie z akordeonem. Zespół „Andrychów” zaśpiewał podczas koncertu niemal wszystkie kolędy dostępne na najnowszej płycie – zbierając słowa uznania i wielkie owacje na stojąco! Czegóż chcieć więcej! Piękna muzyka, przepiękne stroje, pełen mocy i wewnętrznego piękna przekaz, konsekwentne dążenie do celu – przyniosły po latach niezwykłe efekty! Niech ten fotoreportaż będzie wyrazem uznania i podsumowaniem braw za wczorajszy występ!

Treść i foto: www.andrychow.pl (Jarosław Skupień)


Dni Andrychowa 2014

Przypomnijmy…

Zespół powstał w 1997 roku pod patronatem Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Początkowo jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Andrychowie. Pomysłodawcą utworzenia zespołu była Zofia Wanat.

Fotoreportaż z występu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach: tutaj
Archiwalne fotografie zespołu dostępne są również: tutaj