Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie już się odbyło.

Wystawa fotografii i ilustracji TOKI WIELKIEJ WODY – OLA BYLICA // WDK Inwałd

17 września 2021 - 11 października 2021

Free

17.09 – 11.10 (w godzinach otwarcia placówki)
Wystawa fotografii i ilustracji TOKI WIELKIEJ WODY / OLA BYLICA

Wernisaż odbędzie się 17 września 2021 r. (piątek) o godzinie 17.30 w WDK w Inwałdzie. Wystawę będzie można oglądać do 11 października 2021 r.
W programie wieczoru również premiera spektaklu, pt. „Dokąd?” Teatru Ruchu FORMA (reż. Aneta Lachendro i grupa). Wystąpią: Adrianna Rudy, Natalia Mydlarz, Maria Tomiczek i Michał Talar. Początek spektaklu o godz. 18.00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

OLA BYLICA – pochodząca z Andrychowa, studentka projektowania graficznego na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorka, freelancerka, współpracująca głównie z wydawnictwami dziecięcymi, laureatka konkursu marki „Medicine” na pattern. Hobbystycznie fotografka oraz działaczka ekologiczna, zafascynowana naturą, zwierzętami i ruchomym obrazem.

Teatr Ruchu FORMA został założony w 2004 roku, działa w Wiejskim Domu Kultury w Inwałdzie (placówka Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie). Instruktorem zespołu jest Aneta Lachendro.

Wystawa fotografii i ilustracji „Toki Wielkiej Wody” obejmuje dwa zagadnienia:
– zdjęcia z cyklu „Toki Wielkiej Wody” realizowane w ramach pracowni fotografii na ASP Katowice – to seria zdjęć opowiadająca historię nieistniejących już terenów Świnnej Poręby, która wraz z wybudowaniem tamy przeciwpowodziowej w dolinie Skawy, razem z innymi okolicznymi wsiami znalazła się pod wodą. Przez około 40 lat z tego terenu wysiedlani byli ludzcy mieszkańcy, co stworzyło idealne warunki by wprowadziły się tam zwierzęta, zarówno te pospolite, jak: dziki, sarny, lisy, jak i te trochę rzadziej spotykane – bobry czy jenoty. W dolinie powstał idealny mikroklimat dla ptactwa wodnego: perkozków, bąków, brodźców piskliwych i innych gatunków wpisanych wraz ze swoimi siedliskami do Czerwonej Księgi Ptaków. Nowi mieszkańcy nie zrozumieli po co ludzie zostawili całe swoje dobytki. Nikt też nie był w stanie powiedzieć im o tym, że planowana jest tam budowa zapory. Wraz z rosnącym stanem wody, uciekały w górę lasu, przenosiły się na dalsze odcinki rzeki. Wiele z nich straciło domy, a te inne – zalane – przypominają o swoich istnieniach w kościach wyrzucanych raz po raz na trawiaste brzegi otaczającego jeziora. Razem z modelem odtwarzamy taniec, toki ptaków, które ta okolica oglądała na długo przed tym zanim pojawił się w niej człowiek, a wraz z nim woda. Przeplatając je ze zdjęciami organicznych znalezisk, żyć utraconych, oraz zmienionego krajobrazu, tworzy się historia niezrozumienia, dominacji gatunkowej oraz niesprawiedliwości istnienia;
– ilustracje mix media digital, przeplatające się z monotypią i rysunkiem piórem z tuszem, dopełniają cykl projektu „Toki Wielkiej Wody”, ale są też indywidualnymi tworami, stworzonymi ulubionymi metodami autorki. Ukazują mieszkania ludzi (domy) i zwierząt (nory, drzewa, kamienie, dziuple i inne) oraz same zwierzęta.
/Ola Bylica/

Szczegółowe informacje: Wiejski Dom Kultury w Inwałdzie, Telefon: 33 432 26 12, mail: inwald@kultura.andrychow.eu

Szczegóły

Start:
17 września 2021
End:
11 października 2021
Koszt:
Free
Wydarzenie tagi:
, , , , , ,

Miejsce

DK w Inwałdzie
Miła 9
Inwałd, 34-120 Poland
Phone
334322612
Zobacz stronę miejsca

Organizatorzy

DK w Inwałdzie
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie