Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie już się odbyło.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KUBĄ MIKURDĄ – reżyserem filmu „UCIECZKA NA SREBRNY GLOB” (spotkanie połączone z projekcją filmu)

22 grudnia 2021 18:00 - 21:00

Free

22 grudnia 2021 roku o godz. 18:00 w Wiejskim Domu Kultury im. Romana Prystackiego w Zagórniku odbędzie się spotkanie autorskie z KUBĄ MIKURDĄ – reżyserem filmu, pt. „UCIECZKA NA SREBRNY GLOB”. W programie wieczoru również projekcja filmu. Wstęp wolny. Zapraszamy!

***

KUBA MIKURDApochodzący z Andrychowa (absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie), reżyser i scenarzysta, wykładowca Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca. Z wykształcenia psycholog i filozof, ukończył też program produkcji kreatywnej w Szkole Wajdy. Opublikował m.in. monografię filozoficzną „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” (2015), zredagował szereg książek filmoznawczych, poświęconych m.in. kinu Terry’ego Gilliama, Waleriana Borowczyka, Braci Quay czy Tsai Ming-lianga. Jako współscenarzysta pracował m.in. z Mariuszem Trelińskim, Janem Komasą i Anną Molską. Był jednym z pomysłodawców think tanku RESTART, w latach 2013-2015 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Film 1,2. W latach 2010-2013 pracował w Canal+, gdzie współtworzył cotygodniowy program Aktualności Filmowe – początkowo jako researcher i scenarzysta, później jako reżyser i prowadzący. Był pięciokrotnie nominowany do nagrody PISF w kategoriach książka o filmie i program telewizyjny.

W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy – pełnometrażowy dokument „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”. Film miał polską premierę na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył nagrodę Nos Chopina dla Najlepszego Filmu o Muzyce i Sztuce.

Love Express spotkał się z entuzjastycznym odbiorem widzów i krytyków, został pokazany na największych festiwalach filmowych w Polsce (m.in. Transatlantyk, Camerimage, Dwa Brzegi, Etiuda&Anima, Forum Kina Europejskiego Cinergia) oraz na festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Finlandii i Japonii.

Film Kuby Mikurdy „UCIECZKA NA SREBRNY GLOB”

Dokumentalny; scenariusz i reżyseria: Kuba Mikurda; Polska 2021; Data premiery: 12 listopada 2021 / Polska

Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina – jeszcze przed „Gwiezdnymi wojnami” George’a Lucasa. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś co 40 lat temu. „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina. Poznajemy także prywatne kulisy powstawania filmu – Żuławski był wówczas świeżo po rozstaniu z pierwszą żoną Małgorzatą Braunek i praca nad ambitnym dziełem stanowiła dla niego rodzaj terapii.

Film Kuby Mikurdy zrobił furorę podczas tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity – cieszył się rekordową frekwencją zarówno podczas części kinowej, jak i online oraz otrzymał aż trzy nagrody od jurorów: Nos Chopina dla Najlepszego Filmu o Muzyce i Sztuce, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim.

*** źródło: www.againstgravity.pl | FB: Against Gravity | Fot. Anna Krakowiak ***

Fot. Ludwik Lis | Kuba Mikurda i producentka filmu Daria Maślona odbierają Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim podczas 18. edycji Millennium Docs Against Gravity

TWÓRCY i REALIZATORZY FILMU „UCIECZKA NA SREBRNY GLOB”

Scenariusz i reżyseria: Jakub Mikurda
Zdjęcia: Radosław Ładczuk
Montaż: Iza Pająk, Laura Pawela
Muzyka: Stefan Wesołowski
II Reżyser: Magdalena Szymków
II operatorka kamery: Magdalena Bojdo, Filip Ćwik
Dźwięk na planie: Anna Rok, Marcin Popławski
Animacje: Yellow Tapir Films
Postprodukcja obrazu: DiFactory
Postprodukcja dźwięku: Michał Fojcik, Sound Mind
Producenci: Daria Maślona, Stanisław Zaborowski
Producent wykonawczy w okresie developmentu: Tomasz Kolankiewicz
Koproducenci: Telewizja Polska S.A., WFDiF, DiFactory, KBF, MX35

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, ze środków budżetu gminy miejskiej Kraków oraz środków budżetu województwa małopolskiego.

Partner projektu: Instytut Adama Mickiewicza
Dystrybucja: Against Gravity
Sprzedaż międzynarodowa: CAT&Docs

****

 

Miejsce

Wiejski Dom Kultury w Zagórniku
Szkolna 7 34-120 Poland
Telefon:
338754729
Zobacz stronę miejsca

Organizatorzy

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Wiejski Dom Kultury w Zagórniku