Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie już się odbyło.

KINO PLENEROWE / Andrychów | „Maria Skłodowska-Curie”

16 lipca 2021 21:00 - 22:40

Free

KINO PLENEROWE | Andrychów, Plac Mickiewicza.

16 lipca (piątek) godz. 21.00 „Maria Skłodowska-Curie”.

Biograficzny/Dramat; reż. Marie Noëlle; Belgia, Francja, Niemcy, Polska 2016; 100 min.; 1 nagroda; 16+ | Obsada: Karolina Gruszka, Arieh Worthalter, Charles Berling, Izabela Kuna, Piotr Głowacki, André Wilms, Daniel Olbrychski, Jan Frycz.

Opis filmu:
„Maria Skłodowska-Curie” to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

Fragment recenzji / autor: Marcin Pietrzyk
„Kobieta. Portret intymny”
(…) Film przypomina próbę chwytania nasion dmuchawca, które nagły poryw wiatru uniósł w cztery strony świata. Stąd też reżyserka postawiła na formalną stronę swojego dzieła. Niezwykłą rolę odgrywają przepiękne zdjęcia Michała Englerta, które skutecznie rozbijają skostniałą formułę kostiumowej biografii. Za sprawą operatora (przy wydatnym udziale montażystów i autora muzyki) „Maria Skłodowska-Curie” nabiera charakteru smugi, zwiewnej konstrukcji, która przenika przez skórę i trafia wprost do duszy odbiorcy. W tej formie świetnie odnalazła się grająca główną rolę Karolina Gruszka. Jej kreacja pozwala widzom uwierzyć, że mamy do czynienia z kobietą ze stali, kiedy chodzi o obronę swoich przekonań, i kruchą istotę, gdy górę biorą uczucia. Jej gra jest równie ulotna co zdjęcia, przez co łatwiej przychodzi oglądającym zrozumieć jej naturę. Doskonałym partnerem dla Gruszki okazał się Arieh Worthalter. Jego Paul Langevin to idealny przedmiot pożądania, który jednak daleki jest od ideału. Kilka scen pokazujących, jak traktował swoją żonę, wyraźnie wskazuje na jego mroczną stronę i fakt, że mimo akceptacji i zauroczenia Skłodowską-Curie, był tak naprawdę prawdziwym dzieckiem swojej epoki, w której kobietę uważano za istotę pośledniej natury. (…)

****
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Na miejscu będą na Państwa czekać wygodne leżaki oraz gorąca atmosfera.
W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych pokaz nie odbędzie się.
Szczegółowe informacje: CKiW w Andrychowie, tel. 33 875 39 45; e-mail: biuro@kultura.andrychow.eu

Szczegóły

Data:
16 lipca 2021
Czas:
21:00 - 22:40
Koszt:
Free
Wydarzenie tagi:
, ,

Miejsce

Andrychów
34-120

Organizator

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Telefon:
338752628
Email:
biuro@kultura.andrychow.eu
Zobacz stronę organizatora