Do 31 października 2021 r. w Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie prezentowana będzie wystawa, pt. „Hafty i sploty” – rękodzieło mieszkanek Sułkowic-Bolęciny i okolic, prezentująca prace wykonane w różnych technikach haftu i makramy. Autorkami eksponowanych prac są: Małgorzata Chmiel, Bogumiła Gibas, Danuta Kociuba, Henryka Kołodziejczyk, Lucyna Łysoń, Barbara Skrzypiec. Zapraszamy!
Nazwa haft pochodzi od słowa oznaczającego spięcie lub spojenie. W ciągu wieków pojawiło się wiele technik hafciarskich, ale wszystkie opierają się na kopiowaniu ornamentów według określonego wzoru, który powiela się przenosząc na tkaninę za pomocą igły i nici. Do dziś haft uznawany jest za wyrafinowany sposób dekorowania ubiorów, rozmaitych akcesoriów do dekoracji wnętrz. Haftowanie jest zajęciem, które tradycyjnie przypisywane jest kobietom, które przekazywały sobie wzory i snuły opowieści podczas wspólnego haftowania. Dzięki temu wiele motywów znanych z dawnych haftów przetrwało miedzy innymi w ubiorach ludowych. Haftowanie jest więc zajęciem sprzyjającym przekazywaniu tradycji i budowaniu relacji.
Techniką, której historia jest tak długa, jak historia haftu, jest makrama. Początkowo stosowano ją do ozdoby kosztownych szat, a z biegiem czasu wykorzystywano do tworzenia różnego rodzaju dodatków do wnętrz. Technika ta polega na ręcznym zaplataniu sznurków w często bardzo skomplikowane wzory. Podobnie jak haft, makrama wymaga znajomości wzorów i zręczności w zaplataniu dekoracyjnych splotów. Obecnie przeżywa swój renesans i stanowi swoisty łącznik z dawnymi tradycjami rękodzieła. Makramowe dekoracje zdobią wiele współczesnych wnętrz w formie dekoracji ściennych, które przypominają także o dawnych zastosowaniach haftu.
Na wystawie „Hafty i sploty” można zobaczyć prace kobiet z Sułkowic-Bolęciny i okolic, wykonane w tych dwóch technikach. Ekspozycja prezentuje ciągłość tradycji rękodzieła służącego dekoracji wnętrz mieszkalnych oraz przykłady wzorów, które najlepiej przyjęły się w lokalnym środowisku i pozostały ważnym elementem wystroju współczesnych domów.
Wstęp wolny. Zapraszamy w godzinach otwarcia placówki. Organizatorzy: CKiW w Andrychowie – Świetlica CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie.
W celu minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa prosimy o stosowanie się do obowiązujących zaleceń – wchodząc do naszych placówek pamiętaj o obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką oraz zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu (dostępny wewnątrz).
Szczegółowe informacje: Świetlica CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie, tel. 33 870 13 64, e-mail: bolecina@kultura.andrychow.eu