Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie już się odbyło.

ANDRZEJ KOSEK | SZOPKA KRAKOWSKA

1 grudnia 2021 08:00 - 15 stycznia 2022 15:00

Free

ANDRZEJ KOSEK | SZOPKA KRAKOWSKA // Wystawa

Od 1 grudnia 2021 r. w Galerii Sztuk”i” (ul. Rynek 14, Punkt Informacji Turystycznej) będzie można zobaczyć „Szopkę krakowską” autorstwa Andrzeja Koska. Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2022 r. Zapraszamy!

Andrzej Kosek – krakowski szopkarz z Andrychowa
Urodzony w 1956 r. w Andrychowie, syn rodowitego krakowianina, Tadeusza Koska, który zaszczepił w nim miłość do szopek krakowskich. Od najmłodszych lat przyglądał się, jak ojciec buduje „szopki bożonarodzeniowe”. Od dwudziestu lat regularnie wykonuje szopki krakowskie, które zawsze znajdują swojego odbiorcę. W 2020 r. jedna z Jego szopek została zakwalifikowana i wystawiona podczas 78. Konkursu Szopek Krakowskich organizowanego przez Muzeum Miasta Krakowa. W wolnych chwilach pan Andrzej oddaje się swojej drugiej pasji, jaką jest wędkowanie – zawsze lubił bezpośredni kontakt z naturą.

Szopki krakowskie – bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Szopka krakowska
W II połowie XIX wieku wykształciły się cechy architektoniczne wyraźnie odróżniające szopki wykonywane w Krakowie od innych. Wpłynęły na to wzorce zabytkowych krakowskich budowli: głównie kościołów. Stylowa różnorodność krakowskich zabytków dostarczała twórcom bogatego źródła inspiracji. Wykształciła się szopka w formie smukłej budowli z dominującymi wieżami. Twórcami tej oryginalnej formy byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegórzek, Ludwinowa. Sezonowość ich zawodu, sprzyjała szukaniu dodatkowych źródeł zarobku w okresie jesienno-zimowym, kiedy prace murarskie nie są prowadzone. Wykonywali oni szopki w dwóch rozmiarach: małe, o figurkach nieruchomych – przeznaczone na sprzedaż, duże, będące przenośnymi teatrzykami przeznaczonymi do odgrywania przedstawień kukiełkowych – do obnoszenia po domach przez zespoły kolędnicze. Ten typ szopek jest całkowicie unikatowy i występował wyłącznie w Krakowie.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Patroni medialni: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie

Szczegółowe informacje: GALERIA SZTUK”i”
ul. Rynek 14, 34-120 Andrychów
(Punkt Informacji Turystycznej)

W celu minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa prosimy o stosowanie się do obowiązujących zaleceń – wchodząc do Galerii Sztuk”i” pamiętaj o obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką oraz zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu (dostępny wewnątrz).

Szczegóły

Start:
1 grudnia 2021 08:00
End:
15 stycznia 2022 15:00
Koszt:
Free
Wydarzenie tagi:
, , , , ,

Miejsce

Galeria Sztuk”i” w Andrychowie
Rynek 14
Andrychów, 34-120 Poland
Phone
511 062 457
Zobacz stronę miejsca

Organizatorzy

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Galeria Sztuk”i”