Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie już się odbyło.

ANDRZEJ KOSEK / SZOPKA KRAKOWSKA

5 grudnia 2022 08:00 - 15 stycznia 2023 15:00

Free

Od 5 grudnia 2022 r. w Galerii Sztuk”i” (ul. Rynek 14, Punkt Informacji Turystycznej) będzie można oglądać „Szopkę krakowską” – wystawę autorstwa Andrzeja Koska. Ekspozycja potrwa do 15 stycznia 2023 r. Zapraszamy w godzinach 8:00 – 15:00. Wstęp wolny.

Andrzej Kosek – krakowski szopkarz z Andrychowa
Urodzony w 1956 r. w Andrychowie, syn rodowitego krakowianina, Tadeusza Koska, który zaszczepił w nim miłość do szopek krakowskich. Od najmłodszych lat przyglądał się, jak ojciec buduje „szopki bożonarodzeniowe”.
Od 20 lat regularnie wykonuje szopki krakowskie, które zawsze znajdują swojego odbiorcę. W 2020 i 2021 r. jego szopki zostały zakwalifikowane i wystawione podczas Konkursu Szopek Krakowskich organizowanego przez Muzeum Miasta Krakowa. W wolnych chwilach artysta oddaje się swojej drugiej pasji, jaką jest wędkowanie – zawsze lubił bezpośredni kontakt z naturą.

Szopki krakowskie – bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

SZOPKA KRAKOWSKA
W II połowie XIX wieku wykształciły się cechy architektoniczne wyraźnie odróżniające szopki wykonywane w Krakowie od innych. Wpłynęły na to wzorce zabytkowych krakowskich budowli: głównie kościołów. Stylowa różnorodność krakowskich zabytków dostarczała twórcom bogatego źródła inspiracji. Wykształciła się szopka w formie smukłej budowli z dominującymi wieżami. Twórcami tej oryginalnej formy byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegórzek, Ludwinowa. Sezonowość ich zawodu, sprzyjała szukaniu dodatkowych źródeł zarobku w okresie jesienno-zimowym, kiedy prace murarskie nie są prowadzone. Wykonywali oni szopki w dwóch rozmiarach: małe, o figurkach nieruchomych – przeznaczone na sprzedaż; duże, będące przenośnymi teatrzykami przeznaczonymi do odgrywania przedstawień kukiełkowych – do obnoszenia po domach przez zespoły kolędnicze. Ten typ szopek jest całkowicie unikatowy i występował wyłącznie w Krakowie.

Organizator: CKiW w Andrychowie
Patronat medialny: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie

Szczegóły

Start:
5 grudnia 2022 08:00
End:
15 stycznia 15:00
Koszt:
Free

Miejsce

Galeria Sztuk”i” w Andrychowie
Rynek 14
Andrychów, 34-120 Poland
+ Google Map
Phone
511 062 457
Zobacz stronę miejsca

Organizator

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Phone
338752628
Email
biuro@kultura.andrychow.eu
Zobacz stronę organizatora