Goście

Piotr Pustelnik

Data wizyty: 12 grudnia 2016 r.
Impreza: Andrychowski Wagabunda

Z wykształcenia jest doktorem inżynierii chemicznej. Stworzył projekt „Trzy Korony”, czyli pomysł na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie, co do wysokości szczyty kontynentów) oraz Korony Himalajów i Karakorum. Do 2007 roku był redaktorem naczelnym pisma „n.p.m.”. Od maja pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Jest laureatem wielu nagród, w tym „Super Kolosa 2010”. Wciąż planuje kolejne wyprawy…


Mirosław Hermaszewski

Data wizyty: 23-24 maja 2013 r.
Impreza: Światowy Dzień Kosmosu

Pilot wojskowy, pierwszy Polak – kosmonauta. Obecnie generał brygady w stanie spoczynku. Zaczął latać w 1960 na szybowcach w Areoklubie Wrocławskim, a w późniejszym czasie na samolotach w na lotnisku w Grudziądzu. W 1961 roku wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej w Dęblinie. Po szkole, którą ukończył jako prymus, został przydzielony do pułku obrony powietrznej w Poznaniu, gdzie latał w samolotach naddźwiękowych MIG-21. W 1976 roku trafił do grupy kandydatów na kosmonautów i rozpoczął szkolenie w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. W 1978 roku został wyłoniony z grona kilkuset pilotów jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. 27 czerwca 1978 roku wystartował z kosmodromu Bajkonur na statku kosmicznym Sojuz 30 pod dowództwem kosmonauty radzieckiego, pułkownika Piotra Klimka. Lot trwał 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund, a lądowanie nastąpiło 5 lipca w stepach Kazachstanu. W latach 1987-1990 był komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (gdzie w 1988 roku dostał nominację oficerską), w latach 1991-1992 został zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, a w latach 1992-1995 szefem bezpieczeństwa lotów WLiOP. Jest członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Kosmonautów i Astronautów Świata, członkiem Kapituły medalu Akademii Polskiego Sukcesu i członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i satelitarnych PAN oraz ASE – Stowarzyszenia Odkrywców.


Robert Gonera

Data wizyty: 28 – 30 kwietnia 2013 r.
Impreza: Wiosna w Teatrze 2013 – Kocioł Teatralny

Aktor. Występował w teatrach wrocławskich: Operetce Wrocławskiej (1991-1992), Polskim (1992-1999), Piosenki (2005) oraz im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (2003-2004). Członek Polskiej Akademii Filmowej.


Ks Kazimierz Sowa

Data wizyty: 20 kwietnia 2013 r.
Impreza: Spotkanie Autorskie „Moje Syberyjskie Podróże”

Duchowny katolicki, dziennikarz i publicysta, dyrektor i współzałożyciel religia.tv. Absolwent krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej, podyplomowych studiów na kierunku dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz zarządzania w Wyższej Szkole Biznesu National Louis University w Nowym Sączu. W latach 90-tych współpracował m.in. z dziennikiem Czas Krakowski oraz z tygodnikiem Gość Niedzielny. Od 1995 r. był związany z radiofonią katolicką współtworząc Radio Plus w Krakowie, a w latach 2001-2005 był prezesem ogólnopolskiej sieci rozgłośni radiowych Radia Plus. Jako publicysta współpracował z Dziennikiem, Rzeczpospolitą, Życiem Warszawy i tygodnikiem Wprost. W religia.tv prowadził cykle Bez kadzidła, Słowik języka boskiego, na podstawie którego została wydana wersja książkowa oraz cykl programów popularyzujących kwestie ekonomiczne Własność to wartość. Prywatnie interesuje się podróżami i polityką.


Artur Więcek „Baron”

Data wizyty: 22 marca 2013 r., 11 kwietnia 2013 r.
Impreza: Filmowe Rekolekcje – „Tischner. Życie w opowieściach”
W 70. Rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

Scenarzysta, reżyser. Dla telewizji publicznej współtworzył i realizował pierwszą serię „Rozmów na koniec wieku”, wyreżyserował „Historię filozofii po góralsku wg Tischnera” (nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, oraz Jańcio Wodnik na festiwalu „Prowincjonalia we Wrześni), a także cykl dokumentalny „Archiwum polskich wydarzeń kulturalnych”. Jest współscenarzystą filmów telewizyjnych „W tym domu nie straszy” oraz kontynuacji „W tym domu nadal straszy” i serialu animowanego „Kleofas w świecie kapitalizmu” (nagroda Fundacji Przedsiębiorczości). Jego debiut fabularny „Anioł w Krakowie” był nagradzany i nominowany do najważniejszych nagród filmowych (zdobył m.in. trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w tym za najlepszy debiut reżyserski oraz trzy we Wrześni, a także aż w czterech kategoriach nominowany był do najbardziej prestiżowej nagrody polskiego środowiska filmowego – Polskich Orłów). Jego drugi kinowy film pełnometrażowy – „Zakochany Anioł” – miał swą premierę 21 kwietnia 2005 roku w Hollywood przy Bulwarze Zachodzącego Słońca… Jego trzeci film kinowy to „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku”, oparty o serial „Historia filzofii po góralsku wg ks. Tischnera” (2006 premiera, dystrybucja kinowa: 2007). W roku 2007 zadebiutował jako reżyser teatralny, wystawiając w szkole teatralnej w Krakowie „Kabaret filozoficzny”, oparty o własną adaptację tekstów ks. Tischnera z Krzysztofem Globiszem w roli głównej.W roku 2008 ukończył dwa duże filmy dokumentalne: „Tischner: ksiądz na manowcach” oraz „Marek Edelman. Życie. Po prostu” (również pod tytułem: „Dowódca Edelman”). Oprócz kina lubi gęś nadziewaną drobiowymi sercami, a także zmrożoną, czystą wódeczkę.


Witold Bereś

Data wizyty: 22 marca 2013 r., 11 kwietnia 2013 r.
Impreza: Filmowe Rekolekcje – „Tischner Życie w opowieściach”
W 70. Rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

Producent filmowy i telewizyjny, scenarzysta, dziennikarz; nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1989), Fundacji POLCUL (1988), Ministra Kultury (1998), Nagrodę Prezesa Krajowej rady Radiofonii i Telewizji (1999), Nagrodę Główną Sieci Empik w kategorii wydarzenie literackie (2008). W latach 1982-1989 prowadził podziemne pismo „Prominieści”. Nazajutrz po pierwszych wolnych wyborach w czerwcu 1989, zaczął oficjalną pracę w „Tygodniku Powszechnym”. W następnych latach współpracował ściśle z Radiem RMF, był szefem publicystyki w TVP, a także felietonistą „Gazety Wyborczej”. Od roku 1997 współprowadzi firmę „Bereś & Baron Media Productions”. Autor bądź współautor kilkunastu książek, m.in.: “Tylko nie o polityce” (Instytut Literacki Paryż, 1989), “Gen. Kiszczak mówi prawie wszystko”, “Gliniarz z Tygodnika” (1991), “Gra w Kraków. Przewodnik po klimatach Krakowa” (1997), “Onyszkiewicz – ze szczytów do NATO” (1998), “Trzecia Rzeczpospolita od płota do płota, czyli Zoszczenko wiecznie żywy” (1999), “Czwarta władza. Najważniejsze wydarzenia medialne III RP –1989–99” (2000), „ks. Stanisław Musiał – duchowny niepokorny” (2006), „Kapuściński: Nie ogarniam świata” (2007), “Marek Edelman. Życie. Po prostu” (2008).


Maria Czubaszek

Data wizyty: 15 marca 2013 r.
Impreza: Spotkania na Wysokich Szpilkach – Autorskie Spotkanie z Marią Czubaszek

Polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa, a także na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2011 roku została nominowana w studenckim plebiscycie MediaTory w kategorii AkumulaTOR.


Beata Gawryluk

Data wizyty: 12 marca 2013 r.
Impreza: „Moje Bullerbyn” – Autorskie Spotkanie z Barbarą Gawryluk

Dziennikarka Radia Kraków od 1992 r. Pracowała w redakcjach informacji i kulturalnej. Teraz jest odpowiedzialna za programy literackie „Tomy i tomiki”, czwartkowe „Koło Kultury” a także niedzielną autorską audycję „Alfabet” o książkach dla dzieci i młodzieży. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Jest autorką książek dla dzieci i tłumaczką języka szwedzkiego.


Ryszard Pawłowski

Data wizyty: 2 marca 2013 r.
Impreza: I Edycja Festiwalu Filmów Górskich i Sportów Ekstremalnych

Urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. Wziął udział w ponad 250 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 3-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistow. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny , pomimo 40 letniego stażu w górach. Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.


Mieczysław Bieniek

Data wizyty: 1 marca 2013 r.
Impreza: I Edycja Festiwalu Filmów Górskich i Sportów Ekstremalnych

Urodzony w 1956 r. w Katowicach. Były górnik, który po ciężkim wypadku rozstał się z kopalnią i rozpoczął nowy, podróżniczy etap w swoim życiu. Ceniony prelegent, autor dwóch książek. Od 1971 roku, po ukończeniu technikum górniczego, pracuje jako górnik dołowy w kopalni KWK Wieczorek. Udziela się także jako ratownik górniczy. W sumie w górnictwie przepracował 27 lat. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa został odznaczony m.in. dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 roku uległ ciężkiemu wypadkowi górniczemu, w wyniku którego stracił wzrok w jednym oku. Oznacza to też koniec pracy na kopalni. W ramach swoistej terapii psychicznej wyruszył w świat. Najpierw do Indii, potem do kolejnych krajów azjatyckich, afrykańskich i Ameryki Południowej. W sumie odwiedził kilkadziesiąt krajów na czterech kontynentach. Z czasem wypracował własny styl podróżowania, w którym szczególnie ceni sobie docieranie do trudnodostępnych miejsc i celów, rzadko odwiedzanych przez brać podróżniczą. W 2006 roku na swoje 50. urodziny wyruszył w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach. W końcowej części tej drogi towarzyszy mu filmowiec Paweł Wysoczański. Z nakręconych materiałów powstał film dokumentalny „W drodze”. W 2010 roku Bieniek wydał swoją pierwszą książkę „Hajer jedzie do Dalajlamy”, będącej opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich. Mieczysław Bieniek z pasją para się fotografią, robi też amatorskie filmy ze swoich podróży.


Jan Nowicki

Data wizyty: 14 lutego 2013 r.
Impreza: Walentynki w Kinie Świadomego Widza

Aktor teatralny i filmowy. Od 1965 roku związany ze Starym Teatrem w Krakowie. Wykładowca PWST w Krakowie, w latach 1973-1974 prodziekan Wydziału Aktorskiego tej uczelni.


Krzysztof Zanussi

Data wizyty: 1 lutego 2013 r.
Impreza: Otwarcie Kina Świadomego Widza w Andrychowie

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955-1959) i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959-62). Działał w amatorskim ruchu filmowym, realizując 11 filmów, 9 spośród nich uzyskało różne nagrody. Od 1980 jest kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. W latach 1971-1983 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w 1975-1977 przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1987 członek Komitetu Kinematografii. Wykładał na wielu uczelniach filmowych, m. in . w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii. Jest także reżyserem teatralnym. Reżyseruje m. in. w teatrach w Mediolanie, Palermo, Bonn, Krakowie, Bremie, Bazylei. Wśród wielu prestiżowych nagród i odznaczeń ma Nagrodę „David di Donatello”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres (Francja). Autor książek „O montażu w filmie amatorskim” (1968), „Rozmowy o filmie amatorskim” (1978). W 1990 został wybrany Prezydentem Europejskiej Federacji Realizatorów Audiowizualnych (FERA). Konsultant Papieskiej Rady do Spraw Kultury w Watykanie, b. wiceprzewodniczący Rady Programowej Telewizji Polskiej, b. prezydent Stowarzyszenia EUROVISIONI. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, od roku 2011 członek zarządu Akademii.