O CKiW

O nas…

CENTRUM KULTURY I WYPOCZYNKU W ANDRYCHOWIE jest Samorządową Instytucją Kultury gminy Andrychów, powołaną do życia decyzją Rady Miejskiej w 1991 r.

Naszą misją jest sprawić, by kultura stała się ważną częścią życia mieszkańców gminy Andrychów. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach kulturalnych, ale przede wszystkim inspirujemy tworzenie kultury oraz wspieramy miejscowych twórców.

Dzięki wsparciu lokalnych władz samorządowych, społeczności, jak również naszych partnerów biznesowych łączymy tradycję z innowacją, stawiając na ciągły rozwój i bogatą ofertę kulturalną.

Pod naszymi skrzydłami działają: Miejski Dom Kultury w Andrychowie oraz Domy Kultury w: Inwałdzie, Sułkowicach-Łęgu, Targanicach, Zagórniku, Rzykach i Sułkowicach-Bolęcinie. W Miejskim Domu Kultury działa Kino Studyjne, gdzie mają miejsce pokazy filmowe o charakterze edukacyjno-artystycznym. Ponadto w pomieszczeniu przy ul. Rynek 14 w Andrychowie (Punkt Informacji Turystycznej) funkcjonuje Galeria Sztuk”i”: przestrzeń wydzielona w Punkcie, w której prezentowane są prace różnych artystów – eksponowane dzieła mają charakter tradycyjny (malarstwo, fotografia, grafika, rysunek).

W Andrychowie realizowane są inicjatywy kulturalne, artystyczne, integracyjne, edukacyjne oraz rekreacyjne o charakterze komercyjnym i niekomercyjnym. Organizowane są zarówno imprezy masowe, jak i środowiskowe – o mniejszym zasięgu. Najwięcej widzów gromadzą działania plenerowe, uwzględniające specyfikę regionu, m.in.: Bajkolandia – impreza plenerowa w centrum miasta adresowana do rodzin z dziećmi (maj/czerwiec), w którą zaangażowane są liczne instytucje, okoliczne ośrodki wypoczynkowe i lokalni przedsiębiorcy, Dni Andrychowa (czerwiec/lipiec) – promujące lokalną kulturę i tradycję regionu oraz Dożynki Gminne (sierpień/wrzesień).
Repertuar kulturalny jest bogaty. W mieście odbywają się również liczne koncerty, spektakle, wystawy, wieczorki taneczne i spotkania z ciekawymi ludźmi. Organizowane są konkursy popularyzujące różne dziedziny sztuki, gminne przeglądy piosenki, konkursy plastyczne i poetyckie. Ponadto prowadzone są różnorodne warsztaty oraz koła zainteresowań.

Ponadto prowadzimy działalność komercyjną, a wszystkie zarobione pieniądze służą poszerzaniu naszej oferty kulturalnej.

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszych domów kultury, świetlic i kina studyjnego. Zachęcamy również do wspierania naszych działań. Jesteśmy dumni z faktu, że tak wiele firm, instytucji i osób prywatnych traktuje wspieranie kultury jako istotny element kreowania wizerunku własnego i własnej firmy.

Zapraszamy do współpracy!
Załoga CKiW w Andrychowie