Uczestnicy

XXIV Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich ODEON

Lista zespołów zakwalifikowanych


Teatr Krzyk z Maszewa
Spektakl: „To Face” – spektakl autorski
Reżyseria: Marek Kościółek, współpraca reżyserska: Anna Giniewska

Pytanie o własną naturę bywa naszym najdociekliwszym pytaniem o samego siebie. Ile potrzeba konsekwencji i determinacji, by stawić jej czoła i chociaż raz spróbować się jej przeciwstawić? A później i tak, po płonącej walce, przyznać się przed samym sobą, że ma się to nijak do ŻĄDZ, które budzą się w nas tak potężnie i mrocznie, że żadne znane nam słowa nie są w stanie tego okiełznać. Jako byty niedoskonałe wciąż się doskonalimy, by w oparach absurdu swoją niedoskonałość ukrywać przed światem. Co śmieszne, to ukrywanie nabiera na sile gdy wytwarzamy bardzo osobliwą relację z drugim człowiekiem. Wówczas rodzi się tęsknota a z nią kolejne pytania – gdzie się schronić i jak się chronić? Bo przecież po wielu latach zderzania się ze sobą, w imię własnych przeżyć, kody egzystencji znane są już tylko nam? A świat przecież jak szalony wali i tupie byśmy oddali im to, co nasze i dyskretne. Nie ma litości dla osobliwości i tkliwości. Brzuchy świata są wciąż nienasycone i głodne, a jego kły coraz ostrzejsze. Wówczas w tej zawierusze życia i śmierci pozostaje nam często tylko granica własnych możliwości i ciągłych starań o siebie. Ceną tego mogą być już tylko narodziny czegoś nowego i nienazwanego, gdzie podobieństwo rodzi się z nas dla nas – i wówczas pozostaje nam chwila, w której liczy się już tylko czas – face „TO FACE”.

AD HOC – Gminne Centrum Kultury w Żabnie
Spektakl: „Szum na górze” – na podstawie „Jako w niebie” Izabeli Degórskiej
Reżyseria: Elżbieta Kijowska

Teatr AD HOC to artystyczna przygoda ludzi dojrzałych, ale kreatywnych i pełnych zakręconych pomysłów scenicznych. Artyści są dwukrotnym laureatem Posiadów Teatralnych na Orawie. Łączy ich wspólna pasja i chęć dobrej zabawy na scenie i poza nią.

Teatr Krzesiwo – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warszawie
Spektakl: „Eksperyment” – spektakl autorski Ryszard Polaszek
Reżyseria: Ryszard Polaszek

Teatr Krzesiwo to sceniczne połączenie młodości i jeszcze większej młodości. Średnia wieku aktorów wynosi obecnie 23 lata. Zespół istnieje od 1992 roku. W swojej twórczości dąży do jak najczystszej formy teatru, w którym największą rolę odgrywa słowo. Stąd też oszczędność rekwizytów i całkowity brak scenografii. Wyobraźnię widzów pobudzają obrazowe, przesycone emocjami dialogi, które w połączeniu z wykrzesaną przez aktorów ekspresją tworzą energetyczną nić porozumienia na linii widownia-scena. Krzesiwo bazuje wyłącznie na autorskich scenariuszach.  Wszystkie napisał opiekun grupy Ryszard Polaszek. „Eksperyment” jest czternastym w jego dorobku. Premiera spektaklu odbyła się 17 listopada 2016 roku.
„Eksperyment” to kolejny słodko-gorzki spektakl Krzesiwa przyglądający się kondycji współczesnego człowieka oraz jego osiągnięciom na polu sztuki i nauki. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się pytanie o to, czy w społeczeństwie, w którym panuje tak duża różnorodność, rzeczywiście jest miejsce dla nonkonformistów? Czy da się ocalić swoją tożsamość przed tymi, którzy decydują o tym, co jest normą? Co to w ogóle znaczy być normalnym? Odpowiedź jest niejednoznaczna…

Julia Bogunia – Stowarzyszenie Proartystyczne INTEGRACJA, Katowice
Spektakl: „Fulla – witaj w naszym świecie”
Reżyseria: Jarosław Filipski
Na przykładzie lalki Barbie i Fulli (Fulla to autentyczna alternatywna Barbie dla arabskich dziewcząt) staraliśmy się pokazać na czym polega różnorodność i wzajemna niechęć kultury europejskiej (polskiej) i muzułmańskiej. To monodram o arabskiej emigracji i o tym, z czym emigranci spotykają się u nas. Niech Was nie zwiedzie, że aktorka wciela się w role lalek, bowiem mówi o problemach poważnych. Choć – o dziwo – chwilami może być śmiesznie. Takie pozory, takie pomieszanie.

Appendix Studio – Wrocław
Spektakl: „Po moim trupie”
Reżyseria: Łukasz Chojęta

Inspiracją do spektaklu „Po moim trupie” był nakręcony w 1957 roku film Sidneya Lumeta „Dwunastu gniewnych ludzi” oraz jego remake – film Nikity Michałkowa – „Dwunastu” z 2007 roku.
Dwanaście kobiet występuje w roli przysięgłych w procesie o morderstwo na młodej dziewczynie. Proces jest poszlakowy, a tropy łączące ofiarę z oskarżonym bardzo tajemnicze. Jednym z nich jest opis zabójstwa, który oskarżony zawarł w napisanej przez siebie powieści. Z pozoru oczywiste podstawy decyzji wydanej przez ławę przysięgłych, z godziny na godzinę, stają się coraz bardziej wątłe, a osobiste historie obecnych na sali kobiet rzucają nowe światło na całą sprawę. Kim są kobiety, które wchodzą w skład naszej ławy przysięgłych? Jakie niosą ze sobą historie? Jakie są ich motywacje do wydania określonego wyroku? Jaką podejmą decyzję? Tego dowiecie się już wkrótce…

Teatr Poświęcony z Katowic
Spektakl: „Jarosław ocalony” – Jarosław Filipski
Reżyseria: Jarosław Filipski