Fotoreportaże

Tegoroczny Odeon, pierwszy a zarazem najstarszy festiwal Ogólnopolskich Otwartych Spotkań Teatralnych „Wiosna w Teatrze”, był mocno zaangażowany. Odbywający się w kameralnym gronie, pozostawił po sobie coś drapieżnego. W pokazywanych w MDK-u miniformach teatralnych iskrzyło politycznymi aluzjami, feministycznymi manifestem, pytaniami o kulturową i genderową tożsamość, a także o sens sztuki współczesnej.

Publiczność miała okazję obejrzeć pięć spektakli. Decyzją jury (pracującego w składzie: Wojciech Graniczewski, Anna Kańska Małachowska, Jacek Milczanowski) najlepszy okazał się monodram Teatru Poświęcony z Katowic „Jarosław ocalony” w reżyserii Jarosława Filipskiego. To odważna polityczna satyra na Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, jednego z najważniejszych polityków współczesnej Polski. O Kaczyńskim w spektaklu tylko się mówi, poznajemy go z perspektywy wymyślonego na potrzeby sztuki syna-imiennika. Prezes PiS to postać i barwna i kontrowersyjna, wzbudza w społeczeństwie skrajne emocje. Teatr Poświęcony i grający główną rolę Paweł Ziegler stąpają po niebezpiecznym gruncie, ale dzięki przewrotnemu scenariuszowi wychodzą z tej pół-dramatycznej, pół-kabaretowej konwencji obronną ręką. Bo koniec końców nad polityczną aluzją góruje w „Jarosławie ocalonym” obraz relacji ojca i syna, temat szukania wzajemnej akceptacji, rodzicielskiej miłości i motyw przebaczenia.

Jury postanowiło przyznać jeszcze dwie równorzędne nagrody, dla Teatru Krzyk z Maszewa za autorski spektakl „To Face” i Appendix Studio z Wrocławia za „Po moim trupie”. Ten pierwszy (reż. Marek Kościółek) stawia pytania o tożsamość człowieka, obnaża jego zwierzęcą naturę. Pozostaje zawieszony w nieoczywistej formie, a przy tym jest świetnie zagrany i momentami naprawdę śmieszny. „Po moim trupie” (reż. Łukasz Chojęta) to z kolei sfeminizowana wersja słynnego filmu Sydneya Lumenta, „Dwunastu gniewnych ludzi”. Ten, kto pamięta klasyczny pierwowzór z 1957, wie, że to rzecz o moralnej ambiwalencji, odpowiedzialności i rodzących się wątpliwościach wpisana w dramat sądowy.

Nagrody laureatom wręczali jurorzy, a także dyrektorka CKiW w Andrychowie Aneta Wądrzyk oraz przewodniczący RM w Andrychowie Roman Babski.

W sobotę mieliśmy okazję obejrzeć również pierwszy spektakl gościnny, „Garderobę” krakowskiego Studia Scena na Scenie. Dwie aktorki oczekują w garderobie na wezwanie na scenę, przygotowując się do ról w klasycznym dramacie. W ich rozmowach pojawia się alchemia kulisowych zakamarków, a garderoba zamienia się w scenę, na której rozgrywa się tragikomedia pełna skrajnych emocji. Spektakl przypadł do gustu publiczności, która nagrodziła aktorki gromkimi brawami. (luk)

Źródło: www.nowiny.andrychow.eu

Poniżej – foto: www.andrychow.pl

Dobiegły końca Ogólnopolskie Spotkania Teatralne Wiosna w Teatrze organizowane przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Festiwal trwający od 25 do 30 marca br. podzielony był na trzy części (w zależności od grupy wiekowej), a w każdej z nich prezentowały się zespoły, które wcześniej zostały zakwalifikowane do konkursu przez jury.

Odeon

W grupie wiekowej 18+ zobaczyliśmy dużo ciekawych pomysłów inscenizacyjnych, a młodzi aktorzy zaprezentowali wysokie umiejętności w każdej z wybranych form teatralnych, zwłaszcza w trudnej kategorii monodramu. W pięciu zaprezentowanych na scenie Miejskiego Domu Kultury spektaklach poruszona została tematyka z zakresu polityki, tożsamości kulturowej i narodowościowej, a także współczesnej sztuki.
Jury XXIV Ogólnopolskiego Otwartego Festiwalu Teatrów Amatorskich „Odeon” w ramach Ogólnopolskich Otwartych Spotkań Teatralnych Wiosna w Teatrze Andrychów 2017 wyraziło uznanie dla efektów pracy teatralnej zespołów uczestniczących w festiwalu.
Grand Prix otrzymał Teatr Poświęcony z Katowic za spektakl Jarosław ocalony w wykonaniu Pawła Zieglera, według scenariusza i reżyserii Jarosława Filipskiego. Ten monodram to satyryczna metafora ukazująca nie tylko postać znanego polityka, ale także relacje syna i ojca borykających się ze zwyczajnymi problemami: akceptacji, miłości i przebaczenia.

fot.archiwum festiwalu

Przyznane zostały także dwie równorzędne nagrody dla Teatru Krzyk z Maszewa za spektakl  To face w reżyserii Marka Kościółka oraz dla Teatru Appendix Studio z Wrocławia za spektakl Po moim trupie w reżyserii Łukasza Chojęty.
Po festiwalowych emocjach uczestnicy andrychowskiego przeglądu teatralnego obejrzeli spektakl gościnny Garderoba dostarczony przez studio teatralne Scena na Scenie z udziałem dwóch wspaniałych aktorek: Lidii Bogaczówny i Beaty Wojciechowskiej w reżyserii Miro Prohazki.

fot.archiwum festiwalu

Chcecie bajki – oto bajka

Entuzjazm i efekty pracy z najmłodszymi zostały nagrodzone podczas V Otwartego Festiwalu Teatrzyków Dziecięcych „Chcecie Bajki – Oto Bajka” w ramach Ogólnopolskich Otwartych Spotkań Teatralnych Wiosna w Teatrze Andrychów 2017 roku. W tej kategorii nie została przyznana główna nagroda, ale wszystkie zespoły otrzymały wyróżnienia. Grupa Integracyjna Koniki Polne z Wadowic za spektakl Rzepka – za udaną koncepcję inscenizacyjną, twórczy entuzjazm i pogodę wykonawców, Dziecięcy Teatr Ptak z Bielska-Białej za spektakl Jaś i Małgosia – za kulturę słowa i dynamikę akcji teatralnej, Kalina Kalińska z Zakopanego za spektakl Kopciuszek– za wysoką kulturę wykonawczą, zespół Pokażę Ci świat z Rybnika za spektakl Dlaczego psy gonią koty  – za bezpretensjonalność i czystość przekazu oraz Koło Teatralne SP22 z Wrocławia – za spektaklFagłada  – za ciekawy pomysł i dynamizm konfliktu.

Przed pokazami konkursowymi licznie zgromadzona dziecięca publiczność miała okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez aktorów współpracujących z krakowskim studiem teatralnym Scena na Scenie  – Księga Lasu autorstwa i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego.

fot.archiwum festiwalu

fot. archiwum festiwalu

Kocioł Teatralny

Kocioł Teatralny stanowił ostatnią część festiwalowych spotkań w ramach Wiosny w Teatrze. Zanim jednak uczestnicy Kotła rozpoczęli konkursowe zmagania, najpierw wzięli udział w warsztatach aktorskich prowadzonych przez krakowskiego aktora Jacka Milczanowskiego, a następnie obejrzeli kolejny spektakl studia teatralnego Sceny na Scenie pt. Musicodrama 3 autorstwa i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, w wykonaniu znakomitych artystów krakowskich scen: Bożeny Zawiślak-Dolny (Opera Krakowska), Katarzyny Zawiślak-Dolny (Teatr im. J. Słowackiego) oraz w aktorskiej roli – pianisty Jerzego Kluzowicza.

fot.archiwum festiwalu

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z gwiazdą festiwalu, Maciejem Słotą, aktorem krakowskich teatrów Bagatela oraz KTO, które z przyjemnością poprowadziłam. Relacja z tego spotkania w formie wywiadu ukaże się niebawem na łamach naszego wortalu.

fot. Redakcja

Zwycięzcy Kotła Teatralnego, podobnie jak w poprzednich kategoriach, wyłaniani byli według kilku przyjętych kryteriów oceny,  takich jak dobór repertuaru, zamysł inscenizacyjny i jego oryginalność, wykonanie, oprawa muzyczna i scenograficzna oraz wrażenie ogólne.
Trzecie miejsce w tej kategorii przyznane zostało TeatrowiGalimatias z Żabna za spektaklGołębie. Jury nie przyznało drugiego miejsca. Natomiast pierwsze miejsce ex aequo zdobyły dwa zespoły: Teatr Plaster – Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu za przedstawienie Juwenilia – czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie oraz Teatr Tup – Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie za spektakl Nie tak dawno temu.

fot. archiwum festiwalu

Podczas andrychowskiego festiwalu wszyscy młodzi i mali artyści zaprezentowali wielkie pokłady zapału i entuzjazmu dla sztuki teatralnej, a Spotkaniom towarzyszył wysoki poziom i kultura wykonawcza. Trwające pięć dni teatralne wydarzenie profesjonalnie i sprawnie przygotował zespół Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, a jego dyrektor – Aneta Wądrzyk zadbała o pełny komfort grup uczestniczących w konkursie, ich instruktorów oraz jurorów.

Wielki uznanie należy się też władzom Miasta Andrychowa za wspieranie tak wartościowych inicjatyw kulturalnych.
Do zobaczenia w Andrychowie na kolejnych ciekawych festiwalach i wydarzeniach artystycznych!

http://nascenie.info/andrychowska-wiosna-teatrze-wysoki-poziom-kultura-wykonawcza/