Uczestnicy

VII Ogólnopolski Festiwal Teatralny Dzieci i Młodzieży
KOCIOŁ TEATRALNY

Lista zespołów zakwalifikowanych

Two sides of School – Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „EDUKACJA” z Torunia
Spektakl: „Czarno…Biało. Do zakochania jeden krok” – Damian Droszcz
Reżyseria: Damian Droszcz

Spektakl pt.: „Czarno…Biało. Do zakochania jeden krok” jest pierwszym przedstawieniem grupy Two sides of School. To efekt współpracy między Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu a Społeczną Szkołą Podstawową Stowarzyszenia „EDUKACJA” z Torunia. Przedstawienie opowiada o współczesnej młodzieży, o problemach, które pojawiają się wraz z dojrzewaniem. Mówi również o akceptacji siebie i drugiego człowieka oraz o wszechobecnej miłości. Oprócz jednej szkoły, aktorów łączy wspólna wizja świata, dystans do siebie i odnawialne źródło energii. Teatr jest miejscem i sposobem na dawanie radości innym i ta grupa tą radość daje w 120 %.

Teatr Tup – Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie
Spektakl: „Nie tak dawno temu” – Justyna Kapa i Teatr Tup
Reżyseria: Justyna Kapa

Teatr Plaster – Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu
Spektakl: „Juwenilia – czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie” – Stanisław Ignacy Witkiewicz
Reżyseria: Paweł Sroka

Spektakl powstał na przełomie 2015 i 2016 roku. Premiera odbyła się w marcu 2016 roku na Młodzieżowej Scenie Teatralnej w Rzeszowie. Grany wielokrotnie dla publiczności jarosławskiej, rzeszowskiej i przemyskiej. Spektakl nagrodzony na IX Ogólnopolskich Prezentacjach Teatrów Poszukujących o Nagrodę Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, zdobył również I miejsce na Konfrontacjach Teatralnych Zespołów Małych Form „Antrakt” w Przemyślu oraz Brązowy Róg Króla Jana na 38. Ogólnopolskiej Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. Widowisko stworzone z potrzeby serca i ducha.

Grupa Teatralna Niewypaleni – Miejski Dom Kultury w Lipniku, Bielsko-Biała
Spektakl: „Rewizor – sceny” wg Mikołaja Gogola
Reżyseria: Maria Potoczek
Zespół od 6 lat spotyka się i pracuje w Miejskim Domu Kultury w Lipniku. Na swoim koncie ma udział i kilka nagród oraz wyróżnień w wielu teatralnych festiwalach regionalnych i ogólnopolskich.

Grupa DZIECI Z PIWNICY – Stowarzyszenie „AUGEO” Złoty Stok
Spektakl: „INNI, CZYLI MY” – na podstawie „Inny, nie znaczy gorszy” Julii Bożeli,
Małgorzaty i Rafała Becela

Reżyseria: Małgorzata Becela

SONY DSC

Grupa DZIECI Z PIWNICY ze Złotego Stoku powstała trzy lata temu, zupełnie przypadkowo, z potrzeby chwili. Liczy osiemnastu małych aktorów, a większość z nich to dzieci uczęszczające do gminnej świetlicy wychowawczo-opiekuńczej – stąd nazwa zespołu… świetlica znajduje się w piwnicy. Scenariusze naszych spektakli są zazwyczaj tak skonstruowane, aby ich przekaz był swego rodzaju działaniem profilaktycznym i zmuszał widza do myślenia. Obecnie wystawiana sztuka – INNI, CZYLI MY – jest chyba najmocniejszym i najbardziej kontrowersyjnym spektaklem, jaki przygotowaliśmy. Temat dyskryminacji i ksenofobii jest w tej chwili bardzo mocno poruszany przez młodzież, stąd nasza próba rozprawienia się z nim w spektaklu.

Teatr Zbożowy – Fundacja Studio TM Kielce
Spektakl: „Koniec świata satyra na wszechświat” – Konstanty Ildefons Gałczyński
Reżyseria: Dorota Anyż
Spektakl „Koniec świata satyra na wszechświat” w reżyserii Doroty Anyż został zrealizowany przez Teatr Zbożowy w Kielcach, prowadzony przez Fundację Studio TM. Tematyka przedstawienia jest atrakcyjna dla młodych ludzi i bardzo awangardowa. Pomysł został zaczerpnięty z poematu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, nawiązującego do Dnia Sądu Ostatecznego. Przedstawienie jest utrzymane w klimacie groteskowo-katastroficznym. Spektakl skrzy się humorem, zaskakuje zwrotami akcji a niewątpliwym atutem przedstawienia pozostaje wspaniała gra młodych artystów.

Galimatias – Gminne Centrum Kultury w Żabnie
Spektakl: „Gołębie” – na podstawie spektaklu „Dziób w dziób” Maliny Prześlugi
Reżyseria: Elżbieta Kijowska