Wyniki

Jury XXIII Ogólnopolskiego Otwartego Festiwalu Teatrów Amatorskich „Odeon” w ramach  Ogólnopolskich Otwartych Spotkań Teatralnych Wiosna w Teatrze Andrychów 2016 w składzie:
Zbigniew Bajek– przewodniczący, Janusz Skubaczkowski oraz Michał Kościuk wyrażają uznanie dla entuzjazmu pracy wszystkich uczestniczących w Spotkaniach.

Jednomyślnie Jury postanowiło przyznać nagrodę główną dla:
Teatru „Bynajmniej” z Wieliczki za spektakl „Orfeusz w piekle”.

Andrychów, 10.04.2016 r.

„Orfeusz w piekle” Konstanty Ildefons Gałczyński
Teatr BYNAJMNIEJ (Stowarzyszenie Moje Krzyszkowice – Wieliczka)
Scenariusz: zespół
Reżyseria: Paweł Buszewicz
Spektakl nawiązuje do znanej mitologicznej opowieści o utraconej miłości, próbie jej odzyskania, a także o licznych przeciwnościach formalnych. Tak, bo właśnie nic innego, jak bezlitosny, biurokratyczny świat staje na drodze Orfeuszowi. Od Eurydyki dzieli go zaledwie krok… i może jeszcze cała sterta urzędowych formularzy, koniecznych do wypełnienia.

Fot: Łukasz Gieruszczak – Nowiny Andrychowskie

„Musimy mieć dobre życie” na podstawie powieści  „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” Aglaji Veteranyi
Aleksandra Tabor – Teatr TETRAEDR (Raciborskie Centrum Kultury – Racibórz)
Scenariusz, reżyseria: Grażyna Tabor
Historia, którą opowiada Ola, jest jedną z bolesnych, związanych z „ostrym” wchodzeniem w życie, a właściwie w świat dojrzewającej w duszy i ciele kobiecości. Bohaterką opowieści jest kilkunastoletnia dziewczyna wychowywana przez matkę, która daje jej przyzwolenie do występów w „Variete”. Z biegiem czasu zaczyna dostrzegać jak cienka jest granica między niewinnością a prowokacją.

Fot: Łukasz Gieruszczak – Nowiny Andrychowskie

„Szatnia” spektakl inspirowany twórczością Tadeusza Kantora
Teatr PRZEBUDZENI (Ostróda)
Reżyseria: Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki
Spektakl jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może być. To zderzenie przeszłości, historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w „szatnię”, pytają…co dalej? Spektakl stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia.

Fot. Jarosław Skupień – www.andrychow.pl

„Abrakadabra” Andrzej Ciszewski
Teatr PREVENTORIUM (Ośrodek Kultury – Będzin)
Scenariusz, reżyseria: Andrzej Ciszewski
Spektakl porusza, wbrew pozorom, temat, który w obecnym społeczeństwie jest na porządku dziennym i na porządku dziennym jest jego pomijanie, obchodzenie i nie dopuszczanie do  świadomości jego istnienia. Wszystko staje się ważniejsze od miłości, a gdy pojawia się alkohol, pojawia się także agresja. Czy można to jakoś naprawić? (Milo Minderbinder)

Fot: Łukasz Gieruszczak – Nowiny Andrychowskie

„Wariacje” na podstawie sztuki Bogusława Schaeffera „Rondo”
TEATR PO PRACY (Miejski Dom Kultury – Czechowice-Dziedzice)
Reżyseria, scenografia, muzyka: Judyta Stocka
Surrealistyczny świat i groteskowa forma sztuki nie traktuje wyłącznie o kobietach, bo chociaż mężczyźni nie biorą udziału w przedstawieniu, to odniesień do świata męskiego i relacji damsko-męskich nie brakuje. Sen czy jawa? Intryga czy urojenie? Komedia czy dramat?

Fot: Łukasz Gieruszczak – Nowiny Andrychowskie