Uczestnicy

WIOSNA W TEATRZE 2016
23. Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich ODEON
Andrychów 9-10 kwietnia 2016 r.

„Abrakadabra” Andrzej Ciszewski
Teatr PREVENTORIUM (Ośrodek Kultury – Będzin)
Scenariusz, reżyseria: Andrzej Ciszewski
Spektakl porusza, wbrew pozorom, temat, który w obecnym społeczeństwie jest na porządku dziennym i na porządku dziennym jest jego pomijanie, obchodzenie i nie dopuszczanie do  świadomości jego istnienia. Wszystko staje się ważniejsze od miłości, a gdy pojawia się alkohol, pojawia się także agresja. Czy można to jakoś naprawić? (Milo Minderbinder)

„Wariacje” na podstawie sztuki Bogusława Schaeffera „Rondo”
TEATR PO PRACY (Miejski Dom Kultury – Czechowice-Dziedzice)
Reżyseria, scenografia, muzyka: Judyta Stocka
Surrealistyczny świat i groteskowa forma sztuki nie traktuje wyłącznie o kobietach, bo chociaż mężczyźni nie biorą udziału w przedstawieniu, to odniesień do świata męskiego i relacji damsko-męskich nie brakuje. Sen czy jawa? Intryga czy urojenie? Komedia czy dramat?

„Orfeusz w piekle” Konstanty Ildefons Gałczyński
Teatr BYNAJMNIEJ (Stowarzyszenie Moje Krzyszkowice – Wieliczka)
Scenariusz: zespół
Reżyseria: Paweł Buszewicz
Spektakl nawiązuje do znanej mitologicznej opowieści o utraconej miłości, próbie jej odzyskania, a także o licznych przeciwnościach formalnych. Tak, bo właśnie nic innego, jak bezlitosny, biurokratyczny świat staje na drodze Orfeuszowi. Od Eurydyki dzieli go zaledwie krok… i może jeszcze cała sterta urzędowych formularzy, koniecznych do wypełnienia.

„To Face”  praca zbiorowa Teatru Krzyk
Teatr KRZYK (Stowarzyszenie Teatr Krzyk – Maszewo)
Scenariusz: Marek Kościółek, Mateusz Zadala, Lena Witkowska
Reżyseria: Marek Kościółek
Pytanie o własną naturę bywa naszym najdociekliwszym pytaniem o samego siebie. Ile potrzeba konsekwencji i determinacji, by stawić jej czoła i chociaż raz spróbować się jej przeciwstawić?
Ceną tego mogą być już tylko narodziny czegoś nowego i nienazwanego, gdzie podobieństwo rodzi się z nas dla nas – i wówczas pozostaje nam chwila, w której liczy się już tylko czas – face „TO FACE”.

„Musimy mieć dobre życie” na podstawie powieści  „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” Aglaji Veteranyi
Aleksandra Tabor – Teatr TETRAEDR (Raciborskie Centrum Kultury – Racibórz)
Scenariusz, reżyseria: Grażyna Tabor
Historia, którą opowiada Ola, jest jedną z bolesnych, związanych z „ostrym” wchodzeniem w życie, a właściwie w świat dojrzewającej w duszy i ciele kobiecości. Bohaterką opowieści jest kilkunastoletnia dziewczyna wychowywana przez matkę, która daje jej przyzwolenie do występów w „Variete”. Z biegiem czasu zaczyna dostrzegać jak cienka jest granica między niewinnością a prowokacją.

„Szatnia” spektakl inspirowany twórczością Tadeusza Kantora
Teatr PRZEBUDZENI (Ostróda)
Reżyseria: Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki
Spektakl jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może być. To zderzenie przeszłości, historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w „szatnię”, pytają…co dalej? Spektakl stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia.