Goście specjalni

ZAKOPIAŃSKI TEATR WITKACEGO W ANDRYCHOWIE!

SPEKTAKL GOŚCINNY w ramach Festiwalu Wiosna w Teatrze 2016

ZAKOPIAŃSKI TEATR WITKACEGO W ANDRYCHOWIE

8 kwietnia (piątek) godz. 19.00 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie
„Na przełęczy” wg St. Witkiewicza i W. Eljasza – TEATR IM. ST. I. WITKIEWICZA W ZAKOPANEM

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Dziuk
Asystentki reżysera: Dorota Ficoń, Marzena Grabowska
Scenografia: Marek Mikulski
Choreografia: Iwona Pasińska (Polski Teatr Tańca z Poznania)
Muzyka: Zbigniew Namysłowski
Muzyka do piosenek i aranżacja: Jerzy Chruściński
Teksty piosenek, współpraca dramaturgiczna: Grzegorz Walczak
Występują: Dorota Ficoń, Jaga Siemaszko, Adrianna Jerzmanowska, Katarzyna Pietrzyk, Joanna Banasik, Krzysztof Wnuk, Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Andrzej Bienias, Dominik Piejko, Marek Wrona

Andrzej Dziuk – reżyser i autor scenariusza:

„Na przełęczy” (1889) Stanisława Witkiewicza to literacka relacja (reportaż) z wyprawy w Tatry – z czasów, kiedy odkrywano je dla ludzi z nizin, zachwycając się ich dzikim pięknem. To opis – z jednej strony – obiektywnych i autentycznych trudności związanych z pokonywaniem przez „turystów” (a jak się do dziś tu w Zakopanem mówi: „panów”) nowej przestrzeni tj. Gór; z drugiej – bardzo emocjonalny (w stylu zaiste modernistycznym) pełen fascynacji Tajemnicą – Mistyką Gór – kulturą górali – ich muzyką, strojem, budownictwem, hodowlą owiec, obyczajami, etc. Ten melanż stał się dla mnie – dla zakopiańskiego Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza pretekstem do pokazania – w sposób ironiczno-groteskowy – jak sytuacja opisana przez Witkiewicza przekłada się na dzisiejszą (współczesną) relację mieszkańca miasta z naturą (przyrodą) – a konkretnie Górą (o tym jednak dalej).

Pozwoliłem sobie także wykorzystać fragmenty pierwszego Przewodnika do Tatr i Pienin Walerego Eljasza Radzikowskiego (1886) – zwłaszcza te dotyczące „instrukcji” tj. mówiące o tym jak należy się w góry ubrać, co ze sobą zabrać, jak się zachowywać etc. Wydaje mi się bowiem, że dzisiaj fragmenty te brzmią może nie tyle anachronicznie (wszak zasady pozostały niezmienne), ile stanowić mogą konieczne uzupełnienie spektaklu ironicznie traktującego bywalca salonów wyprawiającego się w Tatry. Istotnym „elementem” całości są Pieśni – czasami o charakterze wyraźnie kabaretowym, a innym razem liryczno-modlitewnym. Autorem tekstów tychże Pieśni jest współczesny poeta i dramatopisarz – Grzegorz Walczak. No i muzyka – tzw. motyw przewodni – czyli motyw wędrowania autorstwa Zbigniewa Namysłowskiego oraz muzyka Pieśni – kompozycje Jerzego Chruścińskiego. Co ważne – muzyka wykonywana jest na żywo.

Oczywiście w spektaklu o Tatrach i kulturze góralskiej nie może zabraknąć muzyki z tego regionu. W przedstawieniu „Na przełęczy” (rzecz jasna) są i muzyka i śpiew – i tańce góralskie – nie muszę dodawać, że również „na żywo”. Notabene w prologu to właśnie Górale i ich muzyka witają „Gości (przybyszów) miastowych”.

Cały salon – co to w góry się przetwarza – zaaranżował Marek Mikulski.

Tatry, gdy się w nich rozglądniemy co do ogółu, czy co do szczegółów, przedstawiają się nam jako taka osobliwość, iż znawcy gór nie widzą, z któremi je innemi na ziemi porównać. Słynny podróżnik i autor opisów przeróżnych krajów Dr. Brandes, zwiedziwszy wprzód Alpy szwajcarskie, tyrolskie i austryjackie, Pyrenee, Sierra Nevada, Sierra Morena i Guadarama, Apeniny, Góry Szkockie, Skandynawskie i Greckie, powiedział, gdy przed Tatrami stanął pierwszy raz, że takich, jak one, gór nigdy nie widział, i że podobnych nie ma w Europie, ani podobno na całej ziemi. Wprawiły go Tatry „w zdumienie i podziw”. /Walery Eljasz/

Spojrzeliśmy ku Tatrom. Płynęły morzem blasków i błękitów – czyste, jasne, kryształowe, srebrzyste, w śnieżnej, skrzącej się, niepokalanej bieli. /Stanisław Witkiewicz/
Źródło: www.witkacy.pl

Ceny biletów: 90 zł (poduchy), 80 zł (sektor A), 60 zł (sektor B), 50 zł (balkon).
Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008. Bilety online: www.kultura.andrychow.eu.


Ogólnopolskie Otwarte Spotkania Teatralne WIOSNA W TEATRZE
Andrychów 8 – 13 kwietnia 2016

10.04 (niedziela) godz. 18.00 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie
Wernisaż prac Zbigniewa Bajka – profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wystawa jest indywidualną prezentacją prac z cyklu „Relikwiarze” i „Relikwiarze-selfie” profesora Zbigniewa Bajka, dla którego tematem wyjściowym są aforyzmy Franza Kafki. Prace odwołują sie nie tylko do ważnych dla autora słów czy osób, ale też dzieł sztuki. Przykładem tego ostatniego są tzw. Relikwiarze-selfie nawiązujące do doświadczeń młodości, kontaktu z reprodukcjami wybitnych dzieł w ówczesnej prasie.
Oprócz tego znajdziemy rekwizyty z wyhaftowanymi aforyzmami Kafki i zapis filmowy z podróży w czasie, z miejsca urodzenia w Bojanowie do Krakowa.

Kliknij – zobacz opis wystawy


SPEKTAKL GOŚCINNY w ramach Festiwalu Wiosna w Teatrze 2016

10.04 (niedziela) godz. 19.00 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie

Spektakl gościnny „SHADOW”,

inspirowany warsztatami Louise Frank w reż. Eweliny Sobieraj studentki PWST Wydział Teatru Tańca w Bytomiu

Wykonawcy:
Maria Bijak, Wiktoria Zawadzka, Agnieszka Borkowska, Ewelina Sobieraj

Spektakl zainspirowany jest pojęciem cienia rozumianym na różne sposoby, co sprawiło, że ma on charakter kolażu, patchworku. Pojawiają się tematy banalne wręcz tautologiczne, ale charakter poszukiwań był też czysto naukowy, tak jak definicja tego słowa: cień jest to miejsce, do którego niebezpośrednio docierają promienie światła. Ujęte zostało to też w bardziej przystępny sposób, a mianowicie, cień jako brak docierających do nas informacji lub kiedy nie docierają one do nas z bezpośredniego źródła. Istnieje jakaś zapora, która nie pozwala im się przedrzeć. Półcień jest zaś częściowym dotarciem promieni słonecznych co zinterpretowane zostało jako niepełny obraz nowo poznanego człowieka. Pojawiają się też typowe skojarzenia takie jak: chodzić za kimś jak cień; czuć czyjś oddech na karku; być w cieniu; wyjść z cienia; cienie przeszłości; cień jako druga strona osobowości. Wykorzystany został również cień jako gra świateł i teatr cieni jako metafora tego, czego nie widać a jest lub złudzenia optycznego, co za tym idzie mylnej interpretacji tematu, sytuacji, człowieka. W kręgu zainteresowań są rzeczy niewidoczne, niedopowiedziane, niepewne, nieznane a czasem z tego powodu wręcz straszne, przerażające. Jest to w dużej mierze gra formy ruchowej na zadany temat.

Cena biletu: 10 zł (sala widowiskowa, balkon). Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008. Bilety online: www.kultura.andrychow.eu.


Koncert Zespołu ROOTS ROCKETS

Ogólnopolskie Otwarte Spotkania Teatralne WIOSNA W TEATRZE
Andrychów 8 – 13 kwietnia 2016

KONCERT w ramach Festiwalu Wiosna w Teatrze 2016

11.04 (poniedziałek) godz. 20.30 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie

Roots Rockets zadebiutował w 2013 roku płytą „RRewolucja”, za jej sprawą zespół został okrzyknięty debiutem roku, a utwór „Modlitwa IV” stał się utworem roku uznanym przez Polskie Radio Czwórka. Druga płyta pt.: „Marsala” doprowadziła zespół do finału programu Must Be The Music Tylko Muzyka edycja 9.

Roots Rockets zdobyło wielkie uznanie na polskiej scenie muzycznej właśnie za sprawą programu telewizyjnego i licznych osiągnieć, które zespół ma na swoim koncie: Laureat 3. miejsca na festiwalu Niemen Non Stop w Słupsku; Finalista 9. edycji Must Be The Music; Laureat 1. miejsca Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka organizowanego podczas XIII edycji Festiwalu REGGAE NA PIASKACH 2013; Laureat 3. miejsca na konkursie kapel na FESTIWALU MUZYCZNYM IM. RYŚKA RIEDLA; Zwycięstwo w I edycji Festiwalu Nowe Spojrzenie w Bydgoszczy 2012; Zwycięstwo w II edycji Festiwalu Treffowisko w Nowym Sączu 2011; utwór „Modlitwa IV” przebojem roku audycji Strefa Dread Polskiego Radio CZWÓRKA; Zespół Roku portalu Fabryka Zespołów.

Roots Rockets ma na swoim koncie setki koncertów zagranych na terenie całej Polski.

Cena biletu: 20 zł (miejsca stojące). Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008. Bilety online: www.kultura.andrychow.eu.


Ogólnopolskie Otwarte Spotkania Teatralne WIOSNA W TEATRZE
Andrychów 8 – 13 kwietnia 2016

SPEKTAKL GOŚCINNY w ramach Festiwalu Wiosna w Teatrze 2016

12.04 (wtorek) godz. 19.00 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie

Występ gościnny: trupa artystyczna MaKavaKava

MaKavaKava
Trupa artystyczna stworzona przez grupę przyjaciół. „W naszych występach pokazujemy fuzje naszych pasji, czyli: tańca, pantomimy, beatboxu, teatru lalek, akrobatyki, niekończącej się energii oraz zawiłego poczucia humoru.” W skład ekipy wchodzą:
Daniel Krowicki (taniec)
Łukasz Staniewski (beatbox & lalki)
Piotr Wróblewski (taniec & iluzja)
Paweł Kuźma (pantomima & lalki)
Piotr Nadolny (taniec & akrobatyka)

Występy MaKavaKava:
TedX – Wrocław 2014
Warsztaty z młodzieżą z Polski i Niemiec organizowane przez miasto Świnoujście 2014
Golden Era – Graz Austria 2014
Noc Muzeów – Wrocław 2014
Alternimacje – Wrocław 2015
Festiwal Kava – Wrocław 2015
Cała Polska czyta dzieciom, spektakl pt.: „Skibidybaba” – Arkady Wrocław 2015
Dni Bełchatowa, spektakl pt.: „Skibidybaba” oraz warsztaty animacyjne – Bełchatów 2015
Festiwal Krasnali – Wrocław 2015
Animacje i spektakl pt.: „Skibidybaba” oraz spektakl pt. „Makavengersi” – Hotel Interferie Świnoujście 2015
Liczne występy uliczne oraz spektakle i animacje dla szkół i placówek oświaty.

Cena biletu: 10 zł (sala widowiskowa, balkon). Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008. Bilety online: www.kultura.andrychow.eu.


Warsztatowcy i Konferansjerzy WWT 2016

AGNIESZKA BORKOWSKA

Studentka trzeciego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Od dziecka związana z tańcem współczesnym oraz teatrem. W latach 2005 – 2013 współtworzyła spektakle Teatru Krzywa Scena m.in.: „Co na górze to na dole”, „Dziwna Baba”, „Miłość don Perlimplina” w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. Autorka choreografii spektakli po warsztatowych podczas organizowanego przez Teatr Nie Ma Festiwalu w Stodole w latach 2012 – 2015, które były wynikiem prowadzonych przez nią podczas festiwalu warsztatów. Autorka choreografii „On ice this this”, która wyróżniona została podczas tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Solo Duo Dance Festival w Budapeszcie.

EWELINA SOBIERAJ

Urodzona w 1992 roku. Swoje pierwsze kroki w teatrze postawiła już w przedszkolu. Przygodę z tańcem zaczęła w wieku 13 lat w zespole Disco-dance ,,Trend” w Sochaczewie. Przez kolejne lata kształciła się w tym kierunku w wielu studiach tanecznych i na warsztatach. Swój warsztat aktorski kształciła w Studiu Teatralnym Baza w Warszawie. Pierwszym poważnym wydarzeniem, w którym wzięła udział był spektakl „Galop” Sopockiego Teatru Tańca. Obecnie studentka drugiego roku Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.  Mimo wkroczenia w świat sztuki nie zapomniała o swoim świecie kultury hip-hop, który często staje się dla niej inspiracją.

MARIA BIJAK

Urodzona w Warszawie, od 13 roku życia zakochana w musicalu.Uczęszczała do Warsztatowej Akademii Musicalowej, następnie brała udział w 2-letnim programie dla tancerzy Horn Dance Project, gdzie zainteresowała się tańcem współczesnym. Uczestniczka wielu warsztatów tańca współczesnego (m.in.: Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego „Na bosaka”) a także kontakt improwizacji (F.R.U. w Łodzi). Obecnie studentka trzeciego roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

WIKTORIA ZAWADZKA

Studentka trzeciego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. W latach 2009 – 2012 związana z Grupą Poczekalnia, działającą w Rybniku pod kierownictwem Aleksandry Holesz. Współtwórczyni spektakli „Kiełki”, „After Łumen” oraz solo „4w5”. Współpracowała z prof. Jerzym Święchem, Błażejem Peszkiem, Rudolfem Zioło oraz Brian’em Michaels’em przy spektaklach takich jak: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Psychoterapolityka” Dominika Rettingera, „Tlen” Iwana Wyrypajewa czy „Komedia omyłek” Williama Szekspira. Finalistka Solo Duo Dance Festival 2016 odbywającego się w Budapeszcie.

KONFERANSJERZY WWT 2016

JULITA GOLIŃSKA

Studentka trzeciego roku Italianistyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Od 13 lat związana ze sceną Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, na której występuje w spektaklach Ewy Różańskiej oraz Krystyny Hussak-Przybyło. Zafascynowana literaturą współczesną oraz jej wpływem na rzeczywistość.

DOMINIK SETLAK

Student Ochrony Dóbr Kultury w Instytucie Historii Sztuki UJ, związany ze sceną SCKM, występujący na niej od 8 lat we współpracy z Ewą Różańską i Krystyną Hussak-Przybyło. Zafascynowany ideami teatru śmierci Tadeusza Kantora, zagorzały zwolennik sztuki współczesnej i wszelakich instytucji muzealnych.