Co to Wiosna?

Ogólnopolskie Otwarte Spotkania Teatralne pod hasłem WIOSNA W TEATRZE odbędą się w dniach 8 – 13 kwietnia 2016 roku. Impreza organizowana jest przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

W jej skład wchodzą:

  • XXIII Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich ODEON (9 – 10 kwietnia),
  • VI Ogólnopolski Festiwal Teatralny Dzieci i Młodzieży KOCIOŁ TEATRALNY (10 – 12 kwietnia),
  • IV Otwarty Festiwal Teatrzyków Dziecięcych CHCECIE BAJKI – OTO BAJKA (13 kwietnia).

Konkursowe spektakle prezentowane będą na scenie Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 18 marca br.
Podczas imprezy na scenie MDK swoje spektakle zaprezentuje wiele grup teatralnych z różnych rejonów Polski, w których skład wejdzie kilkuset uczestników (w ubiegłym roku wystąpiło około 300 młodych aktorów). W holu MDK będzie można obejrzeć wystawę prac plastycznych Zbigniewa Bajka – malarza, rysownika, fotografika, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W Jury tegorocznej edycji Wiosny zasiądą m.in.:

Janusz Skubaczkowski (ODEON, KOCIOŁ TEATRALNY). Tancerz, nauczyciel tańca współczesnego, choreograf, dyplomowany nauczyciel Jogi. Prodziekan na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Doktor Sztuk Teatralnych w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, gdzie uczy polskiej techniki tańca współczesnego i tańca współczesnego. Tancerz w muzycznym programie telewizyjnym TVN „Droga do gwiazd”. Współpracował z Peterem Palacio w zespole Danza Concierto w Medellin (Kolumbia).

Zbigniew Bajek (ODEON, KOCIOŁ TEATRALNY, CHCECIE BAJKI – OTO BAJKA), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi Pierwszą Pracownię Interdyscyplinarną oraz przedmiot Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych. Od 2005 roku jest kierownikiem Katedry Interdyscyplinarnej. Realizuje przedsięwzięcia artystyczne, do udziału w których zaprasza artystów o uznanej pozycji a także doktorantów i studentów. Zorganizował ponad 50 wystaw indywidualnych (m.in. w: Berlinie, Brukseli, Częstochowie, Frankfurcie nad Menem, Gdańsku, Głogowie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Kielcach, Lublinie, Monachium, Norymberdze, Nowym Jorku, Nowym Sączu, Orońsku, Paryżu, Przemyślu, Puławach, Radomiu, Rzeszowie, Sandomierzu, Sosnowcu, Stalowej Woli, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zakopanem, Zamościu). Brał udział w ponad 250 wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą.

Michał Kościuk (ODEON, KOCIOŁ TEATRALNY), urodził się w 1981 w Chełmie. Dyplom wrocławskiej PWST uzyskał w 2006 roku rolą Don Juana Tenorio w „Don Juanie” wg de Moliny i Puszkina. W tym samym roku został etatowym aktorem Teatru Bagatela, gdzie zadebiutował jako Jörgen Tesman w „Heddzie Gabler” (reż. D. Starczewski). Z równym entuzjazmem podchodzi do ról dramatycznych, co komediowych: „śmichy-chichy też lubię grać. Powygłupiam się dwie godziny, ludzie się śmieją i ja też mam z tego radochę”. Występuje w inscenizacjach Shakespeare’a, Czechowa i Williamsa, adaptacjach Kafki i Dostojewskiego, współczesnych dramatach („Barbelo”, „Oblężenie”), brytyjskich farsach oraz „Testosteronie”. Na szczególną uwagę zasługują jego Cassio w „Othellu” i Helver w „Nocy Helvera”. Bierze także udział w kryminalnych i obyczajowych serialach telewizyjnych oraz filmach kinowych („Jak żyć?”, „Nie opuszczaj mnie”).

Krystyna Hussak-Przybyło (CHCECIE BAJKI OTO BAJKA), absolwentka Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 r,. laureatka Nagrody Prezydenta Krakowa w 2007 r. ,Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa w 2011 r. oraz Nagrody im. L. Cyganika Za Wybitne Osiągnięcia w Teatrze Dzieci i Młodzieży w 2015 roku. Od 16 lat prowadzi Dziecięce Studio Teatralne WYJĄTEK przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Spektakle wyreżyserowane przez Krystynę Hussak-Przybyło otrzymały wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Od 2000 r. współpracuje z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.

Wszystkich teatromanów zapraszamy do MDK 8 kwietnia na spektakl gościnny Zakopiańskiego Teatru Witkacego pt.: „Na przełęczy” w reżyserii Andrzeja Dziuka. 10 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy prac profesora Akademii Sztuk Pięknych – Zbigniewa Bajka, który  uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, realizuje instalacje oraz działania parateatralne; zajmuje się również projektowaniem graficznym: projektuje plakaty, wydawnictwa albumowe, identyfikacje wizualne firm, znaki graficzne. Tuż po otwarciu wystawy zapraszamy na spektakl gościnny „Shadow”, inspirowany warsztatami Louise Frank w reżyserii Eweliny Sobieraj – studentki PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. 11 kwietnia w MDK odbędzie się koncert Roots Rockets, polskiego zespołu muzycznego wykonującego reggae. Grupa powstała w 2010 roku w Andrychowie z inicjatywy Beniamina Sobańca, natomiast 12 kwietnia będzie można zobaczyć występ gościnny trupy artystycznej MaKavaKava, zajmującej się tworzeniem spektakli, show i pokazów.

Partnerami Artystycznymi tegorocznej edycji Wiosny w Teatrze są: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Festiwal OFMAT Kraków.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w całym Festiwalu. Wszystkie prezentacje konkursowe to spektakle najlepsze z najlepszych, które musiały przejść długą drogę kwalifikacji, aby mogły być pokazane na andrychowskiej scenie. To działania wyjątkowe, które łączą pokolenia. Teatr to wszystko. W nim można odnaleźć myśl, słowo, taniec, obraz i człowieka… To czas kiedy będąc na jednej sali stajemy się jednością odczuwając i doznając jednocześnie piękna. Ta myśl stała się dla nas motywem przewodnim podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Zapraszamy na Wiosnę w Teatrze 2016!