Jury

Adam Walny

Adam Walny (ur. 21 maja 1972) – lalkarz, reżyser, aktor. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu ze specjalizacją snycerz oraz Akademii Teatralnej w Warszawie jako reżyser teatru lalek.W 1999 roku założył własny teatr, z którym gościł na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą (m.in. Liepaja, Villiandi, Alytus, Turnov, Łódź, Ostrów Wlkp., Toruń, Częstochowa, Poznań, Kwidzyn), ze spektaklami „Kuglarz i Śmierć”, „Genesis”, „Motyl”, „Kamieniarz”, „Misterium Narodzenia”, „Dziadek”. W roku 2009 zaadaptował „Przygody Münchhausena” Gottfrieda Augusta Bürgera i wyreżyserował cieszące się dużym powodzeniem „Przygody barona Muenchausena” w łódzkim Teatrze Nowym.

Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, między innymi pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2004 roku organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal „Święto Głupców” (w roku 2010 rozpoczęcie festiwalu planowane jest na 30 stycznia).

Założył Instytut Sztuki Lalkarskiej przy własnym teatrze oraz Pracownię Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jest autorem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, był terapeutą na plenerach twórców niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie NIKE. Współpracował ze Stowarzyszeniem Twórców Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Chata z pomysłami”, Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Białostockim Teatrem Lalek, Eksperymentalnym Studiem Tańca EST w Krakowie.

W roku 2007 opublikował książkę Teatr przedmiotu. Kulisy warsztatu. Arkana rzemiosła.

Informacje zaczerpnięte ze strony: www.walny-teatr.sdk.pl

Piotr Bussold

PIOTR BUSSOLD – ur. 1964r. Absolwent Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet im. kard. St. Wyszyńskiego). Od 1997 roku pracownik państwowej instytucji kultury Teatr Narodowy w Warszawie. Animator kultury, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Spotkań Teatralnych INNOWICA organizowanych cyklicznie od 2008 r. we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy oraz Bractwem Młodzieży Greckokatolickiej we wsi Nowica w Beskidzie Niskim (6 edycji). Począwszy od 2009 roku koordynator koncertów muzyki jazzowej i improwizowanej we wsi Nowica organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz Bez” przez Stowarzyszenie Artystyczne „Dzyga” we Lwowie (Ukraina). Aktywny uczestnik plenerów malarskich – Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisania w Nowicy (od 2009 roku – 5 edycji). W latach 1980-1985 publikował własne utwory literackie w czasopismach „Radar”, „Nowy Medyk” i „Na Przełaj”. W 2013 roku opublikował tomik poetycki „W tancbudzie duszy” przez Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona zajmujące się popularyzacją polskiej muzyki tradycyjnej oraz „Protoplastykon” (wydawnictwo SPN).

Darek Skibinski

Aktor, reżyser i pedagod, autor projektów edukacyjnych i staży aktorskich. Jako współzałożyciel i aktor od 1992 roku związany z Teatrem Cinema. Prowadzi staże dla międzynarodowych grup aktorów zawodowych. Stale współpracuje z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz wybranymi ośrodkami sztuki w UE.

Założył Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, w którym tworzy autorskie projekty edukacyjne i spektakle teatralne. W roku 2007 powołał nową formację teatralną  A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń. W roku 2009 zainicjował  Międzynarodowy festiwal Teatralny WERTEP, którego jest dyrektorem artystycznym.

Realizacja ważniejszych projektów edukacyjnych i artystycznych:

 • autorski warsztat teatralny dla zawodowych aktorów – Francja,
 • 2-letnie warsztaty dla młodzieży ze środowisk patologicznych, Jelenia Góra
 • zajęcia warsztatowe z młodzieżą w ramach akcji „Wakacje na Jatkach” połączone z realizacja filmową, Wrocław
 • 2-letni projekt edukacyjny otwarty dla młodzieży, Grudziądz,
 • cykl autorskich warsztatów teatralnych realizowanych w ramach projektu Akademia Teatralna oraz na indywidualne zlecenia placówek kulturalno-oświatowych,
 • cykl teatralizowanych wykładów o sztuce teatru „Koncentracja sztuki”  realizowanych w ramach programu edukacyjnego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz innych palcówkach kulturalno –oświatowych,
 • projekt edukacyjny o współczesnym teatrze „Dyskusyjne Kino Teatralne”,
 • projekt artystyczny „Wietrzenie Głów’ i „Wielkie Pranie”, CSW Warszawa, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, idfx,
 • projekt artystyczny „Złapane w ramy” zrealizowany w ramach projektu „Niedziela w Zamku”,  CSW Warszawa.,
 • projekt artystyczny „Wietrzenie głów„Wężowa skórka”, „Gigantyczne puzzle” – akcje teatralne dla dzieci i młodzieży,
 • program pracy z nauczycielami

Zapraszamy na stronę http://www.a3teatr.pl/