Goście specjalni

Podczas Festiwalu wystąpią:

  • Kielecki Teatr Tańca w sztuce „Metamorfozy” w reż. algierskiej choreografki i tancerki Iry Nadi Kodiche
  • Teatr BRAMA w spektaklu „Fale” w reż. Daniela Jacewicza Dyrektora i twórcy Teatru Brama
  • Multimedialny pokaz baśni pt. „Sobotnia Góra” w reż. Marty Filipiak połączony z muzyką na żywo
    w wykonaniu zesp. Czerwie

KIELECKI TEATR TAŃCA „METAMORFOZY

choreografia Ira Nadia Kodiche, asystent choreografa Sarah Sottocasa, scenografia i kostiumy Ira Nadia Kodiche, opracowanie światła
Ira Nadia Kodiche, Grzegorz Pańtak, muzyka Natasha Atlas, Orengeblossom, Laurent Garnier, Passarani, Spies Notinisn, Trentemoller
głos Ewelina Gronowska, Ira Nadia Kodiche,

Obsada
Gracja Górniak, Alicja Horwath-Maksymow, Barbara Karol ,
Anna Kmiecik, Ewa Kocka, Małgorzata Kowalska, Ewelina Kubot-Łącka,
Monika Kuc-Piechota, Pamela Paprota, Joanna Polowczyk,
Sara Sobieraj ,  Aleksandra Zatorska, Małgorzata Ziółkowska,
Krzysztof Dziarmaga, Fabian Fejdasz , Jerzy Kaźmierczak,
Dawid Kwarciany,  Bartłomiej Łącki, Jan Madej, Dawid Matlak,
Grzegorz Pańtak, Mateusz Pietrzak, Bartosz Wójcik

Widowiskowy balet współczesny, którego idea oparta jest o odwieczną koncepcję artystyczną zderzania przeciwności: formy i bezformia, materii i ducha, ograniczenia i swobody. Jest to próba tanecznej refleksji nad byciem i stawaniem się.

Maszyna czasu pozwala nam wychylić się z własnego wnętrza, by poznawać, smakować świat  wokół nas – świat zewnętrzny… Ruchem przywołujemy przeszłość… Odczytujemy tajemną mowę  wrażeń, których minione światło rozjaśnia nasze wnętrze… Zrywamy okowy snu, odrywamy się od własnego ja… metal, metal i ciało, schronienie… Znajdujemy kolejne schronienia i jeszcze inne, bo jest ich wiele, wiele… Chcę uczynić czas nieśmiertelnym… Czas, w którego zastygłej lawie poczekamy na lepszy świat… Niemożliwe staje się  możliwym, a odwieczna, nieprzerwana podróż fal jest naszą wspólną grą na arenie świata… Oczy oglądają jego przemożny zgiełk. Jesteśmy, istniejemy, ale pozostajemy niewidzialni… Tak jak ten niedoskonały świat zaklęty  w połyskliwą czerń agatu. Pragniemy, marzymy….. a potem dzielimy się odczuciem dreszczu… i otacza nas jasność ciszy przetykanej kilkoma nitkami westchnień …

Jesteśmy uczuciem, Jesteśmy łzą, Jesteśmy uśmiechem, Nasze przeznaczenie jest w nim zapisane…

Jesteśmy sercem, duszą, Jesteśmy spojrzeniem, W spojrzeniu mężczyzny, kobiety, Jesteśmy historią…
Jesteśmy różni i podobni zrodzeni z powłoki światła wieczni… wieczni, wieczni

BIOGRAFIA CHOREOGRAFA IRA NADIA KODICHE

Tancerka, piosenkarka, profesor, choreograf pochodzenia francusko-algierskiego. W zależności od barwy, oczy Iry raz otwierają się na nowoczesny, elektroniczny świat a innym razem w kierunku orientu… Muzyka inspiruje choreografię uwalniając się w tańcu, jest niezbędna dla Iry, jest przedłużeniem jej życia i jej tożsamością… Świat  o który się ocierała, świat do którego sięgają korzenie jej pochodzenia z których wyrosła,  możliwości które odkrywa, inspirują ją do tworzenia i realizacji różnorodnych spektakli dla artystów, piosenkarzy, tancerzy i aktorów.


Teatr BRAMA Goleniów „Fale”

Występują:
Aleksandra Nykowska, Anna Rynkiewicz, Dorota Świszczewska, Lena Witkowska, Patryk Bednarski, Sylwester Bieniek, Oleh Nesterov, Francesco Lucio Pileggi
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Muzyka: Aleksandra Nykowska, zespół oraz  utwory zapożyczone.
Premiera 2013

 O spektaklu
Spektakl „Fale” jest poetycką próba ujęcia człowieka „naszego”, z pośród nas, który myśli i odczuwa w podobny sposób. Człowieka autentycznego, który stawia miłość i szacunek do drugiego człowieka na pierwszym miejscu. Oczywiście mówimy tu o dążeniu. Spektakl bezpośrednio odnosi się do doświadczenia grupy ludzi związanych z Teatrem Brama, które ze względu na wznoszenie i opadanie przypomina falowanie. Poczucie walki o każdy dzień, zmaganie się z własnymi słabościami, szukanie porozumienia i wspólnego rytuału, który pozwala choć na moment wspólnie unieść połączonych ludzi w duchowej atmosferze. Jest to obraz kontestacji, manifestów i tego co tkwi w człowieku najgłębiej, tam gdzie coraz rzadziej zagląda, tam gdzie wewnętrzna kieszeń marynarki. Fale są nieustępliwe, wiecznie atakujące, porywające, opływające i zmienne. Tak samo jak nasze życie. Jakim być wobec tych fal, jak z nimi żyć? Dać się ponieść? Walczyć? Tego rodzaju pytania towarzyszyły twórcom Teatru Brama przy pracy nad spektaklem. Powodem dla którego warto zobaczyć ten spektakl, jest to że chcemy zrzucić zasłonę kłamstw i po prostu być autentyczni. Spektakl jest inspirowany twórczością Virgini Woolf i fragmentami poezji Roberta Krupowicza. W spektaklu zostały wykorzystane także teksty członków zespołu.

O Teatrze 
Teatr Brama działał początkowo jako koło teatralne, później teatr przy domu kultury, tworząc dziś znany w Polsce, niezależny teatr alternatywny. Założycielem Bramy jest Daniel Jacewicz, siedziba teatru znajduje się w Goleniowie, gdzie zrealizowanych zostało wiele spektakli i projektów artystycznych. Przez wiele lat funkcjonowania Bramy udało się stworzyć w Goleniowie tętniące życiem środowisko teatralne. Brama skupia dużą ilość niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy swoją odmiennością nie mogą wpisać się do końca w ramy archetypów małego miasteczka. Lecz chociaż Goleniów jest miastem rodzinnym nie tylko samego Teatru ale także większości wchodzących w jej główny trzon aktorów, muzyków i przyjaciół, Brama większość czasu w roku spędzają na teatralnych podróżach po Polsce i po całym świecie.
W grudniu 2011 roku Teatr Brama otrzymał od władz Goleniowa własną siedzibę, która przynosi nowy rozdział w jego działalności.
Teatr Brama ze swoją działalnością artystyczną jest obecny w Polsce od 1996 roku. Przez ten czas w działaniach Teatru brały udział tysiące osób zaangażowanych w rozwój teatru alternatywnego w kraju, promocji teatru, działań teatralnych i edukacji artystycznej społeczności lokalnej. Promieniowanie działalności Teatru Brama daję się zauważyć poprzez powstanie nowych, znaczących juz ośrodków teatralnych w Maszewie (Teatr Krzyk) i Stepnicy (Teatr w Krzywym Zwierciadle), które realizując działania we współpracy, wywodząc się z jednego źródła, tworzą jedno z najprężniej działających miejsc o znaczącym charakterze.

Działania artystyczne Teatru Brama opierają się głównie na autorskich pomysłach, które często komentują i reagują na otaczającą aktorów rzeczywistość. Mówią oni sobie i swoim środowisku z istotnym elementem odwołania do historii i tradycji jednak bez zbędnego dydaktyzmu. W sposób naturalny Teatr Brama reaguje na otaczającą go rzeczywistość i sprawy, które są w sposób delikatny traktowane.
Brama ma za sobą około pięciuset występów w Goleniowie i różnych miastach Polski, Niemiec, Norwegii, Łotwy oraz Peru i jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego, m.in: Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008) Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich w Teatrze STU w Krakowie (2001 i 2002), Barbórkowych Spotkaniań Teatralnych w Dąbrowie Górniczej, Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. W 2009 roku Brama zajęła II miejsce w konkursie Dolina Kreatywna organizowanym przez Telewizję Polską. BRAMA gościła również m.in. na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, Kontrapunkcie w Szczecinie, Zero Budget Festival we Wrocławiu, Malcie w Poznaniu, Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie i Gardzienicach, Reminescensjach w Krakowie, podczas Spotkań Młodego Teatru OKNO w Szczecinie oraz festiwalu Yuyaykunaypac Arte y Memoria w Villa el Salvador w Peru. Teatr Brama prezentował także swoje spektakle w takich miejscach jak Teatr Ósmego Dnia, Studium Teatralne, Instytut Grotowskiego, OPT Gardzienice, Scena Off de Bicz czy Teatr Kana.

Teatr Ruchu FORMA – CKiW w Andrychowie

Teatr Ruchu FORMA został założony w 2004 roku. Teatr który tworzymy to forma ruchu, tańca oraz plastyka wyrazu. Jednak nie staramy się na siłę ograniczyć pewnymi ramami, ponieważ cały czas poszukujemy nowych form i sposobów wyrażania treści. Staramy się nie używać słów, aby nie pozbawiać odbiorcy własnej interpretacji obrazów budowanych przez nas na scenie. Nie chcemy zbyt wiele dopowiadać i wyjaśniać, po to by mogła zaistnieć magia.

Aneta Stuglik o „Formie”:

Spektakl gościnny: „Fermentacja Pragnień” Teatr Ruchu FORMA z CKiW w Andrychowie – reż. Aneta Stuglik

Spektakl gościnny: „Labirynt” Teatr Ruchu FORMA z CKiW w Andrychowie – reż. Aneta Stuglik

„Sobotnia Góra” w reż. Marty Filipiak połączony z muzyką na żywo w wykonaniu zesp. Czerwie

Obraz, Muzyka, Ciało – Widzę, Słyszę, Czuję – Multimedialny pokaz baśni pt. „Sobotnia Góra” w reż. Marty Filipiak połączony z muzyką na żywo w wykonaniu zesp. Czerwie oraz ruchem scenicznym tworzonym przez grupę odbiorców pokazu inspirowanych muzką i obrazem. Spektakl zamknięty. Realizacja przewidziana tylko dla uczestników Festiwalu Kocioł 2014.

„Sobotnia Góra” w reż. Marty Filipiak połączony z muzyką na żywo w wykonaniu zesp. Czerwie

Obraz, Muzyka, Ciało – Widzę, Słyszę, Czuję – Multimedialny pokaz baśni pt. „Sobotnia Góra” w reż. Marty Filipiak połączony z muzyką na żywo w wykonaniu zesp. Czerwie oraz ruchem scenicznym tworzonym przez grupę odbiorców pokazu inspirowanych muzką i obrazem. Spektakl zamknięty. Realizacja przewidziana tylko dla uczestników Festiwalu Kocioł 2014.

Fundacja Bez Nazwy wspólnie z Grupą Czarny Karzeł zapraszają na premierę baśni „Sobotnia Góra”. Film jest częścią projektu „Bajkomania” i efektem pracy grupy osób zafascynowanych kinem, którzy postanowili wspólnie realizować własne filmy. „Sobotnia Góra” opowiada historię trzech braci, którzy próbują pomóc swojej chorej matce. Jak to w bajkach zazwyczaj bywa, każdy z nich ma różne umiejętności, najstarszy jest silny i odważny, średni- mądry, a najmłodszy niczym się nie wyróżnia, jest zwyczajny. Baśń opowiada o ich przygodach i trudnościach jakie napotykają na swojej drodze. Historia ma uniwersalne przesłanie, które jest nadal aktualne, co podkreśla konwencja filmu. Obraz nawiązuje do niemych filmów z początku dwudziestego wieku i jest hołdem złożonym taki twórcom jak Melies, Wiene, Corman czy późniejszy Paradżanow. Charakterystyczny klimat filmu wynika z faktu, że realizatorzy podążają tą samą drogą co twórcy z „początków kina”, ponieważ tak jak oni wówczas odkrywają podczas pracy nad filmem tajniki sztuki filmowej. Sposób pracy Grupy Czarny Karzeł jest połączeniem intuicji z miłością do sztuki. To połączenie daje surrealistyczne efekty. „ Sobotnia Góra” jest najnowszą realizcją Grupy Czarny Karzeł, dla której udany piknik nad rzeką jest równie ważny jak udany film, obraz czy zdjęcie. Film trwa 45 minut, jest czarno-biały, niemy, autorem scenariusza są: Zdzisława Filipiak, Małgorzata Winter, Marta Filipiak, reżyseria: Marta Filipiak, zdjęcia: Lukasz Owczarzak.