Uczestnicy

1. TEATR GRYMAS Z RZESZOWA
2. TEATR TARA BUM Z RYBNIKA
3. TEATR TRZCINA Z TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO
4. TEATR ZBOŻOWY Z KIELC
5. TEATR AVIS Z NOWEJ SOLI
6. TEATR M.D.K, CZYLI MŁODE DZIELNE KUROPATWY Z RZESZOWA
7. TEATR ITD… Z KROSNA
8. TEATR ZATRZYMAC OBROTÓWKE Z KRAKOWA
9. TEATR Z DOSTAWKĄ Z LIPNIKA
10. TEATR LUSTRO Z SUWAŁK
11. TEATR ZAWIAS Z OŚWIECIMIA
12. TEATR ANIMACJI Z HALCNOWA
13. TEATR SOKÓŁ Z WADOWIC

Grupa Teatralna “Grymas”

Powstała w 2011 roku przy Ośrodku Działań Teatralnych Anety Adamskiej. Grupa za opowieść „O smoku wawelskim” zdobyła Grand Prix na XX Przeglądzie Szkolnych Form Teatralnych „Jarosławski Kacperek 2012” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskich XIX Zamkowych Spotkaniach Teatralnych w Szydłowcu. 
Tytuł najnowszego spektaklu to „Na tropie”
Autor scenariusza Jakub Adamski
Reżyseria Maciej Szukała

Grupa Teatralna „Zawias”

Działa w Zespołu Szkół Nr 1 w Oświęcimiu istnieje od 2001 roku, jako Zawias od 2010. Ma na swym koncie liczne inscenizacje dramatów S. Mrożka, W. Gombrowicza, B. Brechta i in. Za spektakl „Mironczarnia”, na podstawie utworów Mirona Białoszewskiego, otrzymała I nagrodę na Małopolskim Festiwalu Teatrów Gimnazjalnych w Krakowie w 2010r. Spaktakl „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze” to najnowsze dokonanie grupy, za które otrzymała II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Melpomena” w Środzie Wielkopolskiej w listopadzie ubiegłego roku.

Tytuł spektaklu:„Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze”
Autor scenariusza i reżyseria Agata Nasiłowska

Grupa Teatralna Z DOSTAWKĄ

Działa w Dom Kultury w Lipniku; Bielsko-Biała. Grupa istnieje od 6 lat. Najnowszy Spektakl „Pręcik”: zdobył I miejsce na festiwalu teatralnym Labolatorium Młodego Aktora w Wodzisławiu Śląskim oraz Grand Prix na Bielskich Spotkaniach Teatralnych
Laureat „Mapy Teatralnej Bielska-Białej”

Tytuł spektaklu: PRĘCIK
Autor scenariusza Halina Prześluga
Reżyseria Maria Potoczek

Grupa „Zatrzymać obrotówkę”

Działa w Staromiejskiem Centrum Kultury i Młodzieży w Krakowie
Tytuł spektaklu: MAMMA” wg. “Białych Baloników” Magdy Fertacz
Autor scenariusza Ola Barczyk
Reżyseria Ola Barczyk, Zespół

Młodzieżowy Teatr Animacja eF

Założony przed 30 laty prowadzony do dziś przez Krystyne Małecką wystawił około 40 premier grając nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach Europy. Jest laureatem najbardziej prestiżowych festiwali w kraju („Korczak”- Warszawa, „Wertep”- Hajnówka, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalkowych w Puławach, Laboratorium Teatrów- Wodzisław Śląski). Spektakle teatru kilkukrotnie prezentowała TVP („Piękne jest królestwo nasze”- Grand Prix- Odeon). Aktualny skład to uczniowie gimnazjum i liceum- uczestnicy wielu konkursów recytatorskich, piosenki poetyckiej oraz Festiwali Międzynarodowych m.in. „Talizman Sukcesu” (GRAND PRIX), Małopolski Festiwal Teatrów (wyróżnienie) 
Tytuł spektaklu: Zwierciadła naszych dusz
Autor scenariusza Krystyna Małecka wg tekstów Zbigniewa Herberta, Ewy Lipskiej, Wisławy Szymborskiej
Reżyseria Krystyna Małecka

Teatr „i t d…”

Działa w Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Zaistniał w 1999 roku jako kontynuator kilkunastoletniej tradycji dziecięcej grupy „Krasnal” i trzon pierwszego zespołu aktorskiego stanowili dorastający krasnale. Zrealizował dziewiętnaście spektakli, mdz. In najnowszy spektakl „Dziecisieci”

Dziecisieci” autorski spektakl z cechami   moralitetu umiejscowiony we współczesnej przestrzeni odnosi się do zagrożeń cywilizacyjnych pojawiających się przed młodym pokoleniem,  o pokusach wciągających młodych ludzi często w świat iluzji, gdzie zaciera się granica między realnością a bytem wirtualnym.

Coraz częściej doświadczamy dramatów  a i tragedii młodych ludzi wyobcowanych z rzeczywistości i zanurzonych bez umiaru i pamięci w fikcyjnym świecie iluzji których początkiem jest bezrefleksyjne korzystanie z współczesnych narzędzi techniki.

Zadurzenie siecią może prowadzić do zupełnej izolacji z rzeczywistością do wyobcowania aż do cech paranoidalnych. Sieć to niemal  nieograniczone bogactwo możliwości, z drugiej najeżone pułapkami i mnóstwem niebezpieczeństw. Nie dać się wciągnąć w „mroczne gry”, w fałszywe przyjemności, nie dać się zatracać  w sieci.

W formule  fantastyki i groteski  przed tymi  zagrożeniami przestrzega nasz spektakl a właściwie tworzy lustro w którym powinniśmy się przejrzeć….dla zadawania sobie pytań, dla właściwych wyborów, dla zachowania równowagi.

Reżyseria Henryk Wichniewicz
scenariusz Henryk Wichniewicz i zespół

Teatr Avis 

Działa w Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczynskiego w Nowej Soli

Teatr Avis istnieje w LO od 2000 roku. Na swym koncie ma 15 produkcji teatralnych, głównie o charakterze plastycznym. Za tę stronę był często nagradzany i wyróżniany, np.:

– Trzykrotny Laureat Wojewódzkiego Przeglądu Teatralnego w Zielonej Górze
– Laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego SOFFT w Szczecinie
– Wyróżnienie w Ogólnopolskim Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu

Tytuł spektaklu: Bożęta
Autor scenariusza Alicja Chyżak-Fitas
Reżyseria Alicja Chyżak-Fitas i Katarz

Teatr M.D.K

Teatr M.D.K czyli Młode Dzielne Kuropatwy działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie od 2001 roku, uczestnikami zajęć teatralnych są uczniowie rzeszowskich gimnazjów I liceów. Najważniejsze sukcesy Teatru M.D.K w latach 2009-2012:

– I miejsce na Festiwalu Fraszka w Krasnem, za spektakl „Akond ze Swak”
– Grand Prix- za spektakl „O żeglarzach Dżamblach” na 40 Podkarpackim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych Strzyżów 2011
– I miejsce na Festiwalu Teatrów Małych Form ANTRAKT w Przemyślu
– Nagroda Specjalna do Mirosława Baki na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym MOST w Gdańsku
– Udział i nagroda na 33. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych DZIATWA 2012

Tytuł spektaklu: PTAM
Autor scenariusza Krystyna Miłobędzka
Reżyseria Monika Adamiec

Młodzieżowy Teatr Tara-Bum

Działa od 2003 roku pod Auspicjami Rybnickiego Centrum Kultury. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Tytuł spektaklu:„Post czy karnawał”
Autor scenariusza Teatr Tara-Bum
Reżyseria Izabela Karwot, Teatr Tara-Bum

Teatr Lustro

Działa w Regionalnym Ośrodku Sztuki i Kultury w Suwałkach od 2005 roku. Można go nazwać teatrem wizji słowa i ruchu. Tworzą go dzieci i młodzież i dorośli. W swoim repertuarze ma takie spektakle jak: „Sen”, „Wycięte z Wersalu – komedia w trzech aktach”, „Poczekalnai”, „Królowa Śniegu”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” i inne. Zespół prezentował je na festiwalach w Polsce i na Litwie.

Tytuł spektaklu Willa Esselingów

To adaptacja sztuki Filipa Dorina, niezwykła opowieśc o skomplikowanych realacjach między dziećmi i rodzicami. Swiat przeplata tu się ze swiatem sennego koszmaru. To pełna metafor opowieść o samotności dziecka w świecie zawłaszczajacych wyobraźnię mediów, których symbolem jest tytułowa „Willa Esselingów”

Rezyseria Grazyna Karp

Teatr Młodych „Sokół”

Zespół teatralny pracujący w Wadowickim Domu Kultury obecnie prowadzi Jolanta Denejko. Istnieje od 1999 roku i składa się z utalentowanych osób. Teatr jest znakomitą formą pracy zespołowej, dająca wyjątkowo szerokie możliwości aktywności twórczej. Sokół został stworzony przez Stanisława Mnicho- kierownika grupy, współpracownika m.in. Tadeusza Kantora, odtwórcę wielu głównych ról teatralnych w Polsce i na świecie.
Tytuł spektaklu: Śnieg
Autor scenariusza Jolanta Danejko na podstawie „Płatka Śniegu” Maxence’a Fermine 
 Reżyseria Jolanta Danejko

Teatr Zbożowy

Powołany do życia przez Fundację Studio TM Doroty Anyż powstał w 2009 roku. Wokół teatru skupili się zawodowi aktorzy, reżyserzy, muzycy, tancerze i plastycy. Fundacja obejmuje mecenatem artystycznym dzieci i młodzież studencką. Grupa angażuje się wymiennie w różne projekty  artystyczne i edukacyjne, np. II Międzynarodowy Artystyczny Festiwal w Loches we Francji czy Udział w VII Ogólnopolskim Forum Dyrektorów itp.

„Tymoteusz i Psiuńcio” – J.Wilkowskiego to spektakl familijny poruszający problem samotności dziecka w świecie dorosłych. Tymoteusz należy do klasyki dziecięcej dramaturgii i wciąż zachwyca publiczność  w każdym wieku. Mały Tymoteusz jest inteligentny, ma dobre serce i poszukuje przyjaciela. Czy go zdobędzie? Co z tego wyniknie? –  Zobaczcie sami. Serdecznie zapraszamy. Gwarantujemy dobrą zabawę.

Tytuł spektaklu: Tymoteusz i Psiuńcio
Autor scenariusza Jan Wilkowski
ReżyseriaDorota Anyż

Teatr „Trzcina”  ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Trzcina” w Tomaszowie Mazowieckim.

Trzcina to teatr ruchu, który działa od 2007 roku. Spektakle teatru były nagradzane na licznych festiwalach i przeglądach, m.in. na Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych CENTRUM w Łodzi, Przeglądzie Teatrów Amatorskich SPOT w Warszawie, Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich ŁÓPTA

Tytuł spektaklu: Bajka meksykańska o Miłości i Szaleństwie
Autor scenariusza i rezyseria Karina Góra

Teatr Ruchu Forma – spektakl gościnny

„Teatr, który tworzymy to forma ruchu, tańca oraz plastyka wyrazu. Jednak nie staramy się na siłę ograniczyć pewnymi ramami, ponieważ cały czas poszukujemy nowych form i sposobów wyrażania treści. Staramy się nie używać słów, aby nie pozbawiać odbiorcy własnej interpretacji obrazów budowanych przez nas na scenie. Nie chcemy zbyt wiele dopowiadać i wyjaśniać, po to by mogła zaistnieć magia.”
-Aneta Stuglik

Teatr Ruchu FORMA został założony w 2004 roku przez Anetę Stuglik, która nieprzerwanie do dziś dnia jest instruktorem zespołu. Grupa działa w MDK w Andrychowie (Centrum Kultury i „Wypoczynku w Andrychowie).
Do tej pory Teatr Ruchu Forma zrealizował dziewięć spektakli :

„Narodziny szczęścia”
„Życie piękne jest”
„Kim jesteś”
„Opowieść o niebieskim baloniku i czerwonym wężu”
„Nieznane”
„Droga”
„Był sobie raz pień, który płakał i śmiał się jak dziecko”
„Wspomnienie”
„Fermentacja pragnień”

Wybrane nagrody i wyróżnienia (za spektakle):

•Grand Prix w Wojewódzkim Przeglądzie Miniatur Teatralnych – Buczkowice 2006 („Kim jesteś?”)
•II nagroda stypendialna w Konkursie Telewizji Polskiej „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” 2006 („Kim jesteś?”)
•III Nagroda na VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek 2006” Suwałki („Kim jesteś?”)
•Grand Prix na Wojewódzkim Przeglądzie Miniatur Teatralnych – Buczkowice 2007 („Opowieść o niebieskim baloniku i czerwonym wężu”)
•Nagroda na I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym dla Dzieci i Młodzieży w Rudolstadt <Niemcy> („Opowieść o niebieskim baloniku i czerwonym wężu”)
•Grand Prix – Wojewódzki Przegląd Miniatur teatralnych – Buczkowice 2010 („Droga”)
•I Nagroda w Małopolskich Spotkaniach Teatrów Dziecięcych – Kraków 2010 („Droga”)
•II Nagroda na Festiwalu Zespołów Polonijnych, Krosno 2010 („Droga”)
•III nagroda w kat. młodzież na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży w Łodzi „Dziatwa 2011” („Był sobie raz pień, który płakał i smiał sie jak dziecko”)
•I nagroda na Małopolskim Festiwalu Teatrzyków Szkolnych i Gimnazjalnych, Kraków 2011 („Był sobie raz pień, który płakał i śmiał się jak dziecko”)
•Wyróżnienie na 39. Wadowickich Spotkaniach Teatralnych „ZGRAJA” 2012 („Wspomnienie”)
•II Nagroda w kat. młodzież na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek 2012” w Suwałkach („Wspomnienie”)
•Grand Prix na II Polsko-Niemieckim festiwalu TEATRALNA ELIPSA KREATYWNOŚCI 2012 w Policach („Wspomnienie”)
•I Nagroda w Festiwalu Teatralnym „Laboratorium Młodego Aktora” w Wodzisławiu Śląskim 2012

Tytuł spektaklu:„Fermentacja pragnień”
scenariusz, reżyseria: Aneta Stuglik
Spektakl w wykonaniu Teatru Ruchu Forma z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, zainspirowany „Sklepami cynamonowymi” Brunona Schulza.  Utrzymany w konwencji teatru ruchu, tańca, teatru plastycznego. Bez słów.
Historia opowiada o smutnym losie mężczyzny. Jego samotności oraz pragnieniu stania się szczęśliwym człowiekiem, kochanym i rozumianym przez najbliższe otoczenie . Olbrzymie pragnienie bycia sobą tworzy w głowie bohatera marzenia posiadania czegoś niezwykłego, co ma mu dać radość i własną przestrzeń do życia. Zaczyna wędrówkę własnym śladem, która niestety nie trwa długo…