Goście specjalni

19.11.2016 | godz. 18.00
Miejski Dom Kultury, ul. Szewska 7
Koncerty: KULT, RÓŻE EUROPY, CHŁOPCY Z PLACU BRONI

KULT

Polski zespół muzyczny, grający głównie rock alternatywny, założony w 1982 roku, przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę w Warszawie, na bazie zespołu Novelty Poland. Muzyka Kultu ma swoje korzenie w punku i nowej fali, ale posiada też elementy rocka psychodelicznego, a nawet jazzu. Od początków istnienia grupa wyróżnia się charakterystycznym, rozpoznawalnym brzmieniem klawiszy i instrumentów dętych, a także głosem i często prowokacyjnymi tekstami wokalisty Kazika Staszewskiego.
Kult zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek. W latach 80. duży wpływ na ich teksty miało zainteresowanie Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią (jeden z członków zespołu – Piotr Wieteska – był Świadkiem Jehowy). Utwory Kultu uderzały w „system” rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji. W latach 90. Kult równie ostro rozprawiał się z nowym „systemem” opartym według niego na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.

/Źródła: www.kult.art.plwww.wikipedia.orgwww.last.fm/

Skład:

Kazimierz „Kazik” Staszewski – wokal, saksofon
Piotr Morawiec – gitara
Janusz Grudziński – instrumenty klawiszowe, gitara, wiolonczela, wibrafon
Ireneusz Wereński – gitara basowa
Tomasz Goehs – perkusja
Janusz Zdunek – trąbka
Tomasz Glazik – saksofon tenorowy
Wojciech Jabłoński – gitara
Jarosław Ważny – puzon

RÓŻE EUROPY

Jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych lat 80. i początku 90. Założycielami grupy byli Piotr Klatt (wokalista i autor tekstów, który jako jedyny był w zespole przez cały okres jego istnienia, Piotr Frąckiewicz (gitarzysta), Maciej Ochman (instrumenty klawiszowe) i Arek Żurowski (gitara basowa). Zasłynęli dzięki takim hitom jak: Stańcie przed lustramiRock’n’rollowcyKrew.M.Monroe, Radio Młodych BandytówMarihuana czy Jedwab. Ich najnowszy album nosi tytuł „8”, bo to już rzeczywiście ósma płyta w karierze Róż Europy. Grupa brała udział w licznych festiwalach, m.in. Jarocin, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Przystanek Woodstock.

Szczyt popularności nastąpił w roku 1992 wraz z wydaniem albumu Poganie! Kochaj i obrażaj, na którym znalazł się największy przebój grupy – Jedwab, a także single: Wesołych Świąt i KontestatorzyJedwab (w którym gościnnie głosu użyczyła rozpoczynająca wtedy karierę Edyta Bartosiewicz) przez kilka miesięcy utrzymywał się w czołówkach list przebojów, m.in. przez pięć tygodni na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki. Kolejne albumy (z wyjątkiem koncertowego Marihuana) nie odniosły sukcesu komercyjnego. Stopniowo o zespole robiło się cicho, sami muzycy w 1997 roku ograniczyli działalność do sporadycznych koncertów. Zespół powrócił po kilku latach z dwoma singlami: Teraz (2003) i Kosmetyki (2004), oba znalazły się na wydanej w 2005 roku kompilacji podsumowującej działalność grupy. 8 marca 2007 roku ukazał się nowy studyjny album zespołu, zatytułowany 8. W roku 2013, na 30-lecie swojej pracy twórczej, zespół wydał album Zmartwychwstanie.

/Źródła: www.rmfon.plwww.plwikipedia.org/

CHŁOPCY Z PLACU BRONI

Polski zespół rockowy założony w marcu 1987 w Krakowie przez Bogdana Łyszkiewicza, Wojciecha Namaczyńskiego, Waldemara Raźnego, Jacka Królika i Jarosława Sokoła.

Zespół Chłopcy z Placu Broni został reaktywowany 23 czerwca 2015, w 15. rocznicę śmierci lidera zespołu. Grupa powróciła z inicjatywy Franza Dreadhuntera oraz grupy przyjaciół (między innymi Jarosława Sokoła – pierwszego menadżera zespołu i pomysłodawcy nazwy oraz Wojciecha Namaczyńskiego – perkusisty), pragnących upamiętnić największe przeboje nieżyjącego lidera grupy, takie jak: O Ela, Kocham Cię, Aeroplan i Kocham Wolność.

Debiutancki album grupy – „O! Ela” – ukazał się dopiero w roku 1990. Znalazły się tam piosenki „Kiedy już będę dobrym człowiekiem” i „Kocham wolność”. Kolejny album „Krzyż” (1991) nie zyskał uznania słuchaczy. W 1993 roku wydano najpopularniejszy album w dorobku zespołu, sprzedany w przeszło stutysięcznym nakładzie – „Kocham Cię”. 23 czerwca 2000 roku Bogdan Łyszkiewicz zginął w wypadku samochodowym.

/Źródła: www.rmfon.plwww.plwikipedia.org/

ilety: 60 zł | Przedsprzedaż
Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7,
tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

Bilety online: www.kultura.andrychow.euwww.ticketpro.plwww.kupbilecik.pl.

SMOLIK//KEV FOX – 25.11.2016 | godz. 18.30
Miejski Dom Kultury, ul. Szewska 7

Dwie indywidualności, które łączy niesamowita pasja do pokonywania granic i odkrywania nowych przestrzeni artystycznych. Decyzja o nagraniu wspólnego albumu była naturalnym rozwinięciem współpracy Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa – brytyjskiego songwrittera. Obecnie SMOLIK // KEV FOX to jeden z najlepiej ocenianych albumów 2015 roku za który artyści odebrali FRYDERYKA w kategorii elektronika i alternatywa. Ich pierwszy singiel Run przez wielu uznawany jest jako utwór roku. Kolejny singiel to Regretfully Yours z gościnnym udziałem Y (Bokka). Misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie, niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal KEVA przeciwstawiony minimalistycznemu brzmieniu gitary, i tak charakterystycznemu brzmieniu instrumentów wszelkich, za które odpowiada SMOLIK, z pewnością zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż.

SMOLIK // KEV FOX REGRETFULLY YOURS TOUR 2016

Od ostatnich koncertów w ramach wiosennej trasy duet SMOLIK // KEV FOX zdołał odebrać m.in. Fryderyka za album roku 2015 w kategorii: elektronika/alternatywa www.zpav.pl/fryderyk/aktualnosci.php oraz zagrać szereg klubowych koncertów i letnich festiwali, w tym między innymi podczas Olsztyn Green Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Muzycy obiecują, że na koncertach w ramach Regretfully Yours Tour 2016, oprócz utworów z ich pierwszego albumu, zagrają też kilka nowych rzeczy, nad którymi obecnie pracują. Ponadto na koncercie w Warszawie (4.11 – Palladium) oraz Gdańsku (11.12 – Stary Maneż) gościem specjalnym będzie JOHN PORTER.

W roli suportów w poszczególnych miastach zagrają m.in.: Makabreski, Kroki, Patrick The Pan (Andrychów), Swiernalis.

Kim jest Patrick The Pan?

foto: Paulina Wyszyńska

Amerykanie z podziwem mówią o takich: self-made man. Piotr Madej skomponował, zagrał, zaśpiewał i nagrał swój debiutancki album w zaciszu swojego krakowskiego pokoju, ale to wystarczyło, by zachwycić najpierw internetowych poławiaczy muzycznych skarbów, a w dalszej kolejności media i publiczność najważniejszych festiwali, od Open’era po OFF. Nic dziwnego: takie połączenie kompozytorskiego talentu i wrażliwości często się nie zdarza. „…niczym jak liśćmi” rozwija to, co zostało zapoczątkowane przez Patricka na jego debiutanckim albumie.
https://www.facebook.com/patrickthepan
Źródło: kayax.net

Cena biletu:
40 zł (sala widowiskowa) | przedsprzedaż
50 zł (sala widowiskowa) | w dniu koncertu

Sprzedaż biletów: Miejski Dom Kultury w Andrychowie, ul. Szewska 7,
tel.: 33 875 31 05 lub 512 442 918.

Bilety online:www.kultura.andrychow.eu,www.ticketpro.pl,www.kupbilecik.pl.

Koncert Finałowy: Anna Treter z zespołem i Laureatami Festiwalu
26.11.2016 | godz. 19.00 – Miejski Dom Kultury, ul. Szewska 7

Anna Treter – wokalistka, autorka, kompozytorka, znana m.in. z zespołu „Pod Budą”. Nagrała
z tym zespołem kilkanaście płyt, mających dziś status platynowych. Kilkanaście lat temu równolegle rozpoczęła działalność solową.

Foto: Magdalena Świtek
Foto: Magdalena Świtek

W 2003 r. ukazała się pierwsza płyta Anny Treter zatytułowana „Na południe”. Album spotkał się ze sporym entuzjazmem, artystka zyskała wielu nowych fanów. Zagrała wiele koncertów, tym razem w roli frontmenki. Po upływie dwóch lat wydała kolejną płytę: „Może tak, może nie”.

W listopadzie 2006 r. ukazała się trzecia solowa, a pierwsza koncertowa płyta pt. „Bez retuszu”, czwarta autorska produkcja, zatytułowana „Wielki Wiatr”ukazała się w 2012 r.

Anna Treter utworzyła także w Krakowie „Fundację Piosenkarnia Anny Treter”. Koronnym wydarzeniem w ramach tej działalności, na którym występują gwiazdy estrady wraz z młodymi adeptami, jest Festiwal Twórczości Korowód – który wpisał się już na stałe w życie kulturalne miasta. Za tę działalność została nagrodzona tytułem Krakowianki roku.

Koncert w Andrychowie będzie miał charakter przekrojowy. Znajdą się utwory rytmiczne, żywiołowe, a także nastrojowe ballady, zarówno utwory z poprzednich płyt, jak i premierowe wykonania piosenek, które ukazały się na najnowszym wydawnictwie. Znajdzie się także miejsce na piosenki z repertuaru zespołu Pod Budą oraz napisane przez m.in. przez Andrzeja Poniedzielskiego specjalnie dla Anny Treter. Utwory pełne ciepła oraz opisujące otaczający świat widziany oczyma artystki. Annie Treter towarzyszyć będzie zespół pięciu znakomitych muzyków: Wojciech Bobrowski – gitary basowe, Tomasz Hernik – akordeon, puzon, Jan Hnatowicz – gitary, Artur Malik –perkusja, Adam Niedzielin – instrumenty klawiszowe.

Będzie to niezapomniana muzyczna uczta.

www.annatreter.pl

Cena biletu: 30 zł (sala widowiskowa)

Sprzedaż biletów: Miejski Dom Kultury w Andrychowie,
ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05 lub 512 442 918. 
Bilety online: www.kultura.andrychow.euwww.ticketpro.pl,www.kupbilecik.pl.