Fotoreportaże

Koncert inauguracyjny

Już dawno żaden koncert w Andrychowie nie miał takiej „spójnej” publiczności! Salę i hol Miejskiego Domu Kultury wypełnili szczelnie w zdecydowanej większości ludzie, których lata młodzieńcze przypadały na lata 80’te i 90’te ubiegłego stulecia. Pokolenie dzisiejszych trzydziesto i czterdziestolatków to oczywiście nie wszyscy fani gwiazd, które rozpoczęły niezwykle energetycznym koncertem kolejną edycję nieprzewidywalnej Fabryki Muzyki Niezwykłej. Od lat organizowana przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie impreza zaskakuje niecodziennymi pomysłami zarówno na oprawę, scenografię i lokalizację koncertów, jak również ich niecodziennym repertuarem. Tym razem w grodzie leżącym u stóp szczytów Beskidu Małego gościły gwiazdy polskiego rocka, które pojawiły się na firmamencie pod koniec lat 80’tych XX wieku – Chłopcy z Placu Broni, Róże Europy i KULT, udowadniając, że polski rock ma się całkiem dobrze! Przy okazji, muzycznym supergrupom udało się wywołać z zakamarków naszej pamięci mnóstwo wspomnień! Któż z nas nie pamięta kultowych przebojów „O Ela”, „Kocham Cię”, „Aeroplan”, „Kocham Wolność”, „Stańcie przed lustrami”, „Rock’n’rollowcy”, „Radio Młodych Bandytów”, „Marihuana”, „Jedwab”, oraz mocnego przesłania drzemiącego w nutach Kultu – bezlitośnie rozprawiającego się z systemem! Atmosfera na sali gęstniała z każdą kolejną piosenką, by osiągnąć apogeum podczas niemal trzygodzinnego koncertu pomarańczowej gwiazdy polskiego rocka – KULTU, który właśnie w Andrychowie kończył tegoroczną trasę koncertową. Cóż to był za koncert! Sala pulsowała w rytmach dawnych – psychodeliczno punkowych hitów i kawałków z najnowszej płyty formacji! Jeśli do tego dołożyć świetne nagłośnienie i oprawę świateł, oraz bardzo sprawne „przenikanie” się kolejnych koncertów, (co biorąc pod uwagę ogromną ilość sprzętu na scenie – wcale nie było takie oczywiste) okazuje się, że była to jedna z najlepszych muzycznych imprez tegorocznej jesieni! Kolejne koncerty Fabryki Muzyki Niezwykłej już za tydzień! Szczegóły: www.kultura.andrychow.eu/fabryka Tymczasem, zapraszamy Was na fotoreportaż! Tak było! Tak się bawił i śpiewał Andrychów!

Treść i Foto: Jarosław Skupień / www.andrychow.pl

Ciarki na plecach – czyli drugi dzień Fabryki Muzyki Niezwykłej!

Po wysłuchaniu obu koncertów drugiego dnia Fabryki Muzyki Niezwykłej mamy jedno wspomnienie… Są to… ciarki na plecach, które towarzyszyły nam prawie cały czas w trakcie ich trwania! Pojawiły się szybko jak nigdy dotąd i utrzymywały wyjątkowo długo. Też tak macie, kiedy słyszycie lub widzicie coś niezwykłego? Patos music! w pełnym tego słowa znaczeniu! Muzyka nieprzewidywalna, pełna, kompletna! Takie właśnie wydarzenie muzyczne przygotowało na piątkową noc Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie! Na scenie Miejskiego Domu Kultury zagrali Patrick The Pan i rewelacyjny duet Smolik / Kev Fox, a właściwie to trio, bo sekcja rytmiczna była nie mniej genialna!

Koncert rozpoczął Piotr Madej – młody, świetnie zapowiadający się, wrażliwy i myślący krakowski kompozytor & producent, a jednocześnie autor tekstów, pianista, gitarzysta i solista tworzący pod nickiem „Patrick The Pan” wraz z towarzyszącą mu formacją o tej samej nazwie.

Czarne kruki towarzyszą ich muzyce nieprzypadkowo. „Patrick The Pan” porusza trudne tematy… wyszukując w naszym życiu kruczki, z których jako ludzkość niekoniecznie możemy być dumni. The Ballad of an Elephant – ballada o słoniu, który zabił jednego ze swoich opiekunów i nie mniej mroczny finał tej smutnej historii to tylko jeden z przykładów…

Solidny support nastroił publiczność na to, co miało wydarzyć się już za chwilę. Małe spostrzeżenie! Na usta ciśnie się nam stwierdzenie, że kolejny raz sala MDK wypełnia się świadomą, nieprzypadkową publicznością! która przybyła na koncert nie z braku innego zajęcia w sobotnie popołudnie, lecz z wyrachowania i pewności, że oferta trafi dokładnie w ich gust. Co dziwne, kolejny już raz widzimy na sali nie tylko mieszkańców naszej gminy ale też mnóstwo gości! Jaki był poziom koncertu można było odczuć nie tylko w trakcie trwania, ale też po jego zakończeniu. „Ależ im się udała ta imprezka” – słyszymy w holu stojąc w długiej kolejce po autografy zdobywców Fryderyka 2016 w kategorii „muzyka elektroniczna i alternatywna” – duetu Smolik i Kev Fox.

Fakt. Dawno na scenie MDK nie gościliśmy czegoś tak różnego od dotychczasowej oferty Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Zresztą – co tu dużo ukrywać – to kolejne nieszablonowe i absolutnie niepowtarzalne wydarzenie muzyczne. Przejmujący wokal, monumentalny, niemal nieziemski głos Keva Foxa i towarzysząca mu oprawa muzyczna – co tu dużo gadać! Można po prostu piać z zachwytu. Wszystko podane ze smakiem, ​uzupełnione ciekawą oprawą światła.

Muzyka zapierająca dech w piersiach! „Każdy wie, że są takie momenty w życiu każdego z nas, gdy przychodzi czas, od którego wszystko się zmienia, wszystko jest inaczej” mówił Kev. To fakt. Artystów wypowiadających się i tworzących nieszablonowe dzieła spotyka się świadomie, a tego rodzaju koncerty gromadzą nietuzinkową publiczność – potrafiącą wspólnie z artystami współtworzyć i docenić chwilę! Klimaty rodem z krainy mgieł, w których czuć przejmującą przestrzeń wypełnioną bez reszty głosem Keva Foxa. Muzyka na dłużej, do smakowania każdego z kawałków. „Come together” Duet pokazał na co stać ich razem. Na co stać tych, którzy idą razem w tym samym kierunku! Wielkie brawa!

Na zakończnie muzycy zagrali kilka świetnie zaaranżowanych evergreenów takich jak wspomniany wcześniej „Come together” – The Beatles, czy kultowe „Wicked Game” Chrisa Isaaka.

Kto z Was dotrwał do fotoreportażu – rzućcie okiem 🙂 Tak było! Jeśli tylko macie okazję koniecznie zobaczcie Duet Smolik / Kev Fox na żywo!

Treść i Foto: Jarosław Skupień / www.andrychow.pl

Niezwykły koncert ANNY TRETER i laureatów

Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Fabryka Muzyki Niezwykłej” za nami. W tym roku najwyższe laury trafiły do formacji The Camel Trio z Brzeszcz tworzącej w składzie: Marta Janas, Katarzyna Nowak oraz Monika Krajniewska. Uzdolnione wokalistki i instrumentalistki podbiły serce jury i publiczności. W sobotę, 26 listopada 2016 roku w Miejskim Domu Kultury Jury w składzie: Anna Treter, Magdalena Turowska „Cytryna” i Jacek Bryndal postanowili przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. Pierwszą zdobyła wspomniana wcześniej formacja The Camel Trio, drugą Karolina Hozer z Rybnika (na gitarze towarzyszył jej Tadeusz Kolorz, a na fortepianie Patryk Szymborski). Trzecia nagroda powędrowała do wrocławskiego duetu: „Not For Sale”, który tworzą Agata Gazduła – śpiew, autorka muzyki i tekstów oraz Robert Mojrzesz – gitara klasyczna i opracowania muzyczne. Jury postanowiło również przyznać dwa wyróżnienia: Irenie Salwowskiej-Hajdasz z Sadkowa oraz Robertowi Cichowiczowi z Łomży. Nagrody pieniężne ufundowane przez organizatora – Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie i upominki rzeczowe od sponsorów wręczał burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Dodatkową nagrodą był wspólny koncert z gwiazdą wieczoru i przewodniczącą Jury – Anną Treter. 

Treść i Foto: Jarosław Skupień / www.andrychow.pl