Artyści

DRUGA STRONA LUSTRA

Zespół Druga Strona Lustra powstał w Andrychowie w roku 2002 z inicjatywy wokalistów Jarka Maxa Szklarczyka i Zygmunta Zigiego Tomali. Obaj byli członkami legendarnej już grupy Persona, której debiutancki album „Strefa Cienia” okazał się wielkim sukcesem na polskim rynku muzyki hip-hop. Chłopaków ciągnęło jednak w stronę muzyki reggae. Jamajskie rytmy były popularne już w szarej rzeczywistości PRLu lat ’80, ale z początkiem XXI wieku rozpoczęła się druga fala popularności tego gatunku w naszym kraju. Druga Strona Lustra była wówczas jednym z pionierów tej nowej fali.

Po wielu koncertach, nagranych i rozprowadzonych własnym sumptem utworach chłopakom udało się podpisać kontrakt z wytwórnią płytową „W Moich Oczach”. Debiutancki album „Język Żywiołów” ukazał się w roku 2006 i wywrócił do góry nogami świat młodych andrychowian. Swym gościnnym udziałem płytę wsparło wielu topowych wówczas artystów z gatunku reggae i hip-hop. Zespół ruszył w dwuletnią trasę koncertową, zagrał na największych polskich festiwalach muzyki reggae, takich jak Ostróda Reggae Festiwal, Regałowisko w Bielawie, Reggae Na Piaskach i wielu innych. W poszerzonym już składzie – z DJem Emiką, czyli Michałem Żuławińskim i wspomagającym wokalnie Lokiem, czyli Dawidem Balonem – chłopaki wystąpili w ponad 100 miastach i miasteczkach całej Polski. Teledysk do utworu promującego album „Głos Pokolenia” emitowany był przez telewizje muzyczne jak np. 4FunTv. Druga Strona Lustra wystąpiła także w programach „Kawa czy herbata” i „Kuba Wojewódzki”.

W 2008 roku skład zespołu poszerzył się. Zespół zaczął koncertować z tzw. „żywym składem”. Gitary, perkusja, żeńskie chórki i sekcja dęta stała się znakiem rozpoznawalnym dla marki DSL. W roku 2008 do sklepów muzycznych zawitał drugi album zatytułowany „Maxim Jammin”. Promowały go single „Okno na świat” oraz „A gdyby tak”. Muzyczne szaleństwo rozkręciło się na nowo. Trasa koncertowa po raz kolejny pozwoliła na to, by muzyka andrychowian rozbrzmiała w salach koncertowych i plenerach całej Polski – z zachodu na wschód, od Bałtyku do Tatr. Druga Strona Lustra ponownie gościła w stacjach telewizyjnych i radiowych.

Dziesiątą rocznicę powstania zespół świętował na wadowickim festiwalu Reggae Most. W tym samym roku rozpoczęły się też pierwsze nagrania na nową płytę. Kariera zespołu jednak spowolniła. Muzycy dojrzeli i zaczęli porządkować swoje prywatne życia, aspiracje i marzenia. Członkowie mocno rozbudowanego składu zaczęli się wykruszać. Powstał co prawda trzeci skład zespołu, który zagrał jeszcze kilkanaście koncertów, ale wspominana wcześniej druga fala popularności polskiej muzyki reggae wyraźnie wyhamowała.

W warunkach wymuszonego spokoju powstawał trzeci album grupy. Po raz kolejny wielu znamienitych gości zaszczyciło go swą obecnością. Płyta była wielokrotnie zmieniana, poprawiana, dogrywano nowe instrumenty, wokale, rodziły się coraz nowsze pomysły.

Ostatni koncert z udziałem Zygmunta Tomali miał miejsce w sierpniu 2020 roku w Wadowicach.

25 czerwca 2021 roku, po krótkiej lecz ciężkiej chorobie, Zigi zmarł. Nie doczekał albumu, w który włożył całe swoje serce i masę pracy. Było to momentem zwrotnym w karierze zespołu. Działalność artystyczna Drugiej Strony Lustra to nie tylko historia wspólnej muzyki, ale przede wszystkim historia wspólnej przyjaźni. Oczywistym stało się, że dalsza działalność zespołu nie powinna mieć miejsca.

W 20. rocznicę powstania zespołu i zarazem pierwszą śmierci Zygmunta Tomali zespół zagra po raz ostatni. By uczcić jubileusz, pamięć Przyjaciela i by pożegnać się z publicznością, która przez te wszystkie lata wspierała ich działalność artystyczną. Będzie to również jedyna okazja, by stać się posiadaczem ostatniej płyty zespołu. Koncert odbędzie się w Andrychowie, w mieście gdzie przed dwudziestu laty rozpoczęła się wielka przygoda pod nazwą Druga Strona Lustra.

Skład zespołu w różnych okresach działalności:

 • Jarek Max Szklarczyk – wokal, gitara, klawisze
 • Zygmunt Zigi Tomala – wokal
 • Bartłomiej Breff Sołtysiewicz – wokal
 • Dawid Loko Balon – wokal
 • Ewa Krok – chórki
 • Joanna Mrzyk – chórki
 • Magdalena Rakowska – chórki
 • Bartek Staśkiewicz – gitara
 • Dawid Mańkowski – gitara
 • Mariusz Ślimak Tomczyk – perkusja
 • Tomek Młody Mańkowski – perkusja
 • Marcin Mrzyk – gitara basowa
 • Wojtek Kurtycz – gitara basowa
 • Szymon Klimkiewicz – gitara basowa
 • Robert Kaczmarczyk – saksofon
 • Bartek Balon – puzon
 • Dj Emika – gramofony

MAŁGORZATA SZYBISTY „Mam tę moc”

Koncert „Mam tę moc” to radosne muzyczne spotkanie z piosenkami z bajek Disneya. W naszym repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy z sentymentem wsłuchują się w kultowe utwory z bajek, takich jak „Król lew” czy „Anastazja”. Nie zabraknie także nowości, usłyszycie między innymi utwory: „Mam tę moc” oraz „Pół kroku stąd” w ciekawych aranżacjach z towarzystwem fortepianu.

 • Małgorzata Szybisty – wokal
 • Robert Budzyń – akompaniament, fortepian

STUDIO YAPA „Baju Baj” czyli wielka draka w krainie baśni

Jest to widowisko, w którym za pomocą znanych baśni (m.in.: „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”) pokazujemy ponadczasową wartość zawartych w nich morałów. W naszej historii niesforna dziewczynka wpada, przez swoją ciekawość, do Krainy Baju baj, gdzie złośliwy czarodziej, zamieniając się w bajkowe postaci, płata jej przeróżne figle. Zabawne perypetie naszych bohaterów rozbawią nie jednego małego czy też dużego widza, a barwna dekoracja i fantastyczna oprawa muzyczna, dopełnią całość, sprawiając, że spektakl na długo pozostanie w ich pamięci.” /źródło: Studio YAPA/


MAGIC MITORAJ

Adrian Mitoraj

Iluzjonista, muzyk oraz realizator dźwięku. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez lata szkolił się u najlepszych iluzjonistów na świecie, regularnie uczestnicząc w seminariach prowadzonych w Polsce i za granicą.

Ulubione motto: 
„Traktuj każdy swój pokaz tak, jakby to był Twój najważniejszy występ w życiu”
„Każdego widza obdarowuj taką porcją dobrej iluzji, jakiej sam chciałbyś doświadczyć, oglądając pokaz iluzjonisty’’.

Jego determinacja, ciężka praca, wielogodzinne treningi przed lustrem oraz liczne pokazy po całym kraju pozwoliły nabyć umiejętności dawania radości, emocji, czasami chwil wzruszenia widzom oglądającym show.
/źródło: magicmitoraj.pl/