ZBYSZEK BURY albo ALEX JOHANSON | JUBILEUSZOWA WYSTAWA PLENEROWA | 30 lat w CKiW w Andrychowie

Od 1 lipca do 30 sierpnia w andrychowskim Parku Miejskim będzie można podziwiać wielkoformatowe reprodukcje wyjątkowych prac (plakatów, rzeźb, rysunków, malarstwa, ceramiki) autorstwa Zbyszka Burego vel Alexa Johansona. Wystawa jest niewielkim wycinkiem 30-letniej bogatej historii i pracy twórczej – oraz wszystkich archiwalnych materiałów, jakie są w posiadaniu – tego wybitnego artysty. Ekspozycja będzie liczyć 14 plansz w formacie 100 x 160 cm i zostanie zamontowana w systemie wystawienniczym. Zapraszamy!

ZBIGNIEW BURY albo ALEX JOHANSON – urodzony w 1966 roku w Wadowicach. Z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie związany od 1991 roku, w którym pracuje jako instruktor plastyk.

Przez rok uczył się w Prywatnej Szkole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Przy odnawianiu polichromii w Gierałtowicach zaprzyjaźnia się z artystą Karolem Pustelnikiem, członkiem „Grupy Krakowskiej”. Pozostają w bliskim kontakcie, aż do śmierci Karola Pustelnika w 2010 roku.

W 1996 roku wraz z artystą Piotrem Jarguszem, założył grupę artystyczną „Studio TU”. W 1997 r. bierze udział w targach artystycznych „Kunst Findet Kunst”, gdzie prezentuje prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych.

W 2002 roku, w Isny (Niemcy) jego projekt pod nazwą „Red Line Art – European Art-Project 2002” zdobywa największe uznanie i zostaje zrealizowany.

Wystawia w kraju i za granicą.

Zbigniew Bury jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę i rzeźbę. Od 2008 r. tworzy jednocześnie karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 r. artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej a w 2013 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. W 2020 r. otrzymuje Dyplom Honorowy Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy w Kijowie.


Więcej o działalności Zbyszka Burego przeczytacie: tutaj.

Organizator: CKiW w Andrychowie | Patronat medialny: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content