Zapraszamy na warsztaty malarstwa na szkle! Zajęcia poprowadzi Zbigniew Micherdziński

Zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie na wyjątkowe warsztaty malowania na szkle, które prowadzić będzie Zbigniew Micherdziński – wybitny znawca twórczości ludowej Beskidu Żywieckiego, założyciel i wieloletni kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, a od dłuższego już czasu także artysta. Jego kolorowe obrazy namalowane na szkle pełne świętych, aniołów i Madonn prezentowane są na wystawach w kraju i za granicą (przypominamy, że w andrychowskim Domu Kultury do 10 kwietnia możecie podziwiać Wystawę malarstwa na szkle „Sercem malowane” Zbigniewa Micherdzińskiego). Wspólnie z nim poznamy tajniki artystycznego malowania na szkle, a tworząc świąteczne kompozycje, inspiracje będziemy czerpać z bogactw związanych ze sztuką tradycji.

W regionie Beskidów wyróżnić można dwie szkoły malowania na szkle: żywiecką i jeleśniańską. Dla szkoły żywieckiej charakterystyczne są, m.in. obrazy z białym tłem i dominacją barw czerwonej, niebieskiej i zielonej. Ornament zdobniczy stanowią tu pary szerokich zielonych liści oraz okrągłe tarcze z ornamentem kropkowym, ułożone symetrycznie, w formie girlandy otaczającej postaci w dolnej części obrazu. W przypadku szkoły jeleśniańskiej przedstawiane na obrazach sceny umieszczane są w owalnych kartuszach, otaczanych kropkami.

W trakcie zajęć ich uczestnicy, dzieci i dorośli, zapoznają się z historią malarstwa na szkle oraz zdobędą praktyczne umiejętności tworzenia w tej technice ludowej.

Koszt udziału w zajęciach: 25 zł/os. [prace powstałe na zajęciach stają się własnością uczestników]. Zapisy i szczegółowe informacje: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918; mail: mdk@kultura.andrychow.eu

WARSZTATY MALARSTWA NA SZKLE | Prowadzenie: Zbigniew Micherdziński:

  • 21 marca (wtorek) godz. 16.00 – 17.30 (dzieci); godz. 18.00 – 19.30 (młodzież i dorośli)
  • 28 marca (wtorek) godz. 16.00 – 17.30 (dzieci); godz. 18.00 – 19.30 (młodzież i dorośli)
  • 4 kwietnia (wtorek) godz. 16.00 – 17.30 (dzieci); godz. 18.00 – 19.30 (młodzież i dorośli)

Organizatorzy: Województwo Śląskie, Regionalny Ośrodek Kultury Bielsko-Biała / Współorganizator: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie / Patronat medialny: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie.

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content