Zapraszamy na kolejny koncert w Klubie jazzowym 69: WANIA / BOTHUR QUARTET

Klub jazzowy 69 prezentuje koncert zespołu WANIA / BOTHUR QUARTET w składzie: Dominik Wania – fortepian, Jarosław Bothur – saksofony, Piotr Narajowski – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja. Koncert odbędzie się 31 marca 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, start: godz. 20:00. Bilety na to wydarzenie są już dostępne! Zapraszamy.

Zespół zaprezentuje specjalny program złożony w hołdzie jednemu z największych saksofonistów Europy, Tomaszowi Szukalskiemu, w 10. rocznicę jego śmierci. Kwartet złożony z wybitnych muzyków jazzowych wziął na warsztat muzykę słynnego polskiego zespołu z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – „The Quartet”. Zespół ten założony w 1977 roku przez Sławomira Kulpowicza, zrobił piorunujące wrażenie na publiczności i środowisku muzycznym, głównie za sprawą silnych kompozycji i ich emocjonujących wykonań. Wania i Bothur postanowili zmierzyć się z tym materiałem, który prócz wyzwania jest dla nich czymś naturalnym, ponieważ dla obu młodych muzyków były to ulubione nagrania ówczesnych idoli, a wykonanie tych kompozycji jest ściśle kompatybilne z charakterem i siłą przekazu obu dojrzałych solistów. Premiera projektu miała miejsce na antenie Programu 2 PR w sierpniu ubiegłego roku, w ramach cyklu JAZZ.PL. Zobaczcie nagranie:


Dominik Wania – pianista, który dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie. Jesienią 2019 roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano Dominik Wania postawił na pełną improwizację. Do sali koncertowej szwajcarskiego radia przyszedł bez przygotowanych wcześniej utworów, czy nawet szkiców kompozycji. Dzięki temu słuchając płyty „Lonely Shadows” jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie unikalny. Na drugi autorski album polskiego pianisty fani musieli czekać aż siedem lat. Tyle czasu minęło od głośnego debiutu – płyty „Ravel” nagranej w trio, która została obsypana nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. I tym razem czołowy polski pianista jazzowy nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną. Podobnie jak nowy album, tak i solowe koncerty artysty są zaproszeniem do odkrycia świata dźwięków budowanego zgodnie z zasadą „tu i teraz”. Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Jarosław Bothur – saksofonista jazzowy, kompozytor, absolwent i wykładowca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, doktor nauk muzycznych tejże uczelni. Zdobywca wielu nagród m.in. Złotej i Platynowej Płyty: prestiżowych nagród polskiego przemysłu fonograficznego. Od kilku lat figuruje w ankiecie JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w kategorii „Saksofon Tenorowy”. Współpracował z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi (Wojtasik, Nagórski, Muniak, Wegehaupt, Małek, Masecki, Niedziela, Żyta, Dziedzic). Jest członkiem polskiej edycji orkiestry światowej sławy kompozytorki Marii Schneider, solistą Big Bandu Śląskiego. Jest również saksofonistą zespołu Jazz Band Młynarski Masecki. Nagrał trzynaście albumów studyjnych, z czego cztery jako lider.

Piotr Narajowski – młody kontrabasista pochodzący z Wrocławia. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie. Laureat takich konkursów, jak: Jazz Juniors 2020, Jazz nad Odrą 2021. Dwukrotnie nominowany, w 2020 oraz 2021 roku, do nagrody FRYDERYK za najlepszy debiut fonograficzny z zespołami Przemysław Chmiel Quartet oraz Semiotic Quintet. Współpracował m.in. z takimi muzykami, jak: Adam Pierończyk, Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel, Dominik Wania, Peter Evans. Obecnie współtworzy wiele autorskich projektów, zarówno w krakowskim, jak i katowickim środowisku jazzowym.

Dawid Fortuna – perkusista. Jest Absolwentem bydgoskiej Szkoły Muzycznej, kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności zawdzięcza wspaniałym pedagogom do których należą: Maciej Korpal, Mirosław Żyta, Jan Pilch, Łukasz Żyta oraz genialnym muzykom, z którymi miał okazję współpracować, m.in.: Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Wegehaupt, Adam Pierończyk, Michael Patches Stewart, Leszek Możdżer, Dominik Wania, Adam Bałdych, Paweł Kaczmarczyk, Sebastian Bernatowicz, Jerzy Małek. Regularnie występuje w składzie grup: Adam Bałdych Quartet, New Bone, NSI Quartet, Kuba Płużek Quartet, Dominik Wania Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Colective.


Ceny biletów: 50 zł (przedsprzedaż), 60 zł (w dniu koncertu).
Sprzedaż biletów: KASA MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008, mail: mdk@kultura.andrychow.eu
Bilety online: www.kultura.andrychow.eu

Organizator: CKiW w Andrychowie
Patroni medialni: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie / radioandrychow.pl / mamNewsa.pl / WadowiceOnline.pl / Powiatlive.pl

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content