Zapraszamy na Dni Andrychowa 2023 [program]

DNI ANDRYCHOWA są stałym elementem kalendarza imprez kulturalnych w naszej gminie. Co roku przyciągają one setki zainteresowanych osób, a zarówno uczestnicy, jak i partnerzy oraz sponsorzy wyrażają swój entuzjazm i angażują się w to wydarzenie. Święto miasta w tym roku odbędzie się w dniach 1-2 lipca na Placu Mickiewicza. Głównym celem imprezy jest propagowanie lokalnej kultury i tradycji oraz zapewnienie mieszkańcom w każdym wieku możliwości dostępu do różnorodnych form kultury i rozrywki. Aby to osiągnąć, zapraszamy artystów reprezentujących różne style muzyczne oraz organizujemy dodatkowe atrakcje, które przyciągają uwagę i promują imprezę.

Gwiazdami muzycznymi tegorocznego święta miasta będą MESAJAH oraz MATEUSZ ZIÓŁKO. Dla najmłodszych uczestników przewidziano strefę rekreacyjną (dmuchańce) oraz kącik animacyjny. Ponadto będzie można obejrzeć wystawę prac członków Stowarzyszenia Grupa Twórców MY i wziąć udział w prowadzonych przez grupę warsztatach plastycznych. Dodatkową atrakcją będzie strefa gastronomiczna.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak. W realizację imprezy włącza się wiele osób, firm i organizacji z terenu Andrychowa i okolic. Głównymi Sponsorami są: PROTECH Sp. z o.o. i ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie. DZIĘKUJEMY wszystkim zaangażowanym – doceniamy tę pomoc!

Zapraszamy do wspólnego świętowania. Bądźcie koniecznie!
Program Dni Andrychowa 2023:

Dodatkowe atrakcje:
• strefa gastronomiczna
• pomiędzy koncertami konkursy z nagrodami
• strefa rekreacyjna dla dzieci – dmuchańce
• wystawa prac członków Stowarzyszenia Grupa Twórców MY oraz warsztaty rysunku dla każdego prowadzone przez artystów GT MY (niedziela)
• zumba w rytmach latino z grupą ART GO (niedziela, godz. 18:30 – 18:45)
• ćwiczenia z Klubem fitness iFitt (niedziela, ok. godz. 17:40)
• piana party (sobota, ok. godz. 22:00)


Info o Artystach:

Dobrze znany wszystkim polski wokalista reggae, autor tekstów, producent i kompozytor. W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie solowej kariery, wydając swój pierwszy album „Ludzie Prości”. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór „Każdego dnia”, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom gatunku reggae. W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi solowy album pod tytułem „Jestem Stąd”. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązują do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Autor nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. 21 października 2016 roku ukazała się czwarta płyta, zatytułowana „Powrót do korzeni”.

Wokalista, pianista, autor muzyki i tekstów. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień, wśród nich zwycięstwo w III edycji programu „The Voice Of Poland” oraz X edycji programu ,,Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, gdzie brawurowo wykonał utwór Zbigniewa Wodeckiego ,,Lubię wracać tam, gdzie byłem”. Finalista telewizyjnego hitu TVN ,,Mam Talent”. Mateusz Ziółko jest także laureatem konkursu ,,SuperDebiuty” podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Jego debiutancka płyta ,,Na nowo” pojawiła się na rynku w 2017 roku. Jeden z hitów tego krążka, ,,W płomieniach”, błyskawicznie stał się najczęściej granym utworem w polskich rozgłośniach radiowych, tym samym osiągając niezwykłe wyniki w sieci. Piosenkę na YouTube odtworzono bowiem 72 miliony razy. Już w dniu premiery płyta ta uzyskała status złotej płyty. Rewelacyjny wynik w sieci uzyskała także piękna ballada wykonaniu u boku Sylwii Grzeszczak – ,,Bezdroża”.
Po kilku latach przerwy Mateusz Ziółko wraca z nową płytą – krążek „Tak po prostu” pojawił się na rynku w listopadzie 2022 roku. Wydawnictwo promujące single ,,Weź mnie” oraz ,,Vis a Vis” oraz najnowszy – „Lubisz nas”, który szturmem zdobywa playlisty największych polskich rozgłośni radiowych.


Gabriela Katzer to pochodząca z Kalwarii Zebrzydowskiej, przebojowa, charyzmatyczna wokalistka młodego pokolenia, autorka tekstów, finalistka polskich preselekcji Eurowizji Junior 2019. W 2020 roku rozpoczęła współpracę z producentem muzycznym oraz autorem tekstów Juliuszem Kamilem znanym ze współpracy z takimi gwiazdami, jak: Roxana Węgiel, Krystian Ochman, Natalia Zastępa, Marcin Sójka czy Stan Zapalny. W jej wyniku ujrzały światło dzienne dwa single „Mała Rzecz” oraz „Biegnę”. Oba single pojawiły się w cyfrowej dystrybucji. Nie zwalniając tempa Gabi pojawiła się w kilku telewizyjnych koncertach oraz programach rozrywkowych.
Poszukując nowych brzmień oraz stylu Gabi podjęła współpracę z Mikołajem Blajdą, krakowskim muzykiem, dyrygentem, producentem muzycznym, twórcą Filharmonii Futura – słynącej z niebanalnego łączenia gatunków muzycznych. Do współpracy został zaproszony również Kamil Franczak wokalista i songwriter. W wyniku kooperacji powstał utwór „Migotanie”.
Wokalistka przeszła metamorfozę i postawiła na starego, dobrego rocka. Aktualnie artystka występuje wraz z zespołem. Sekcję instrumentalną zespołu tworzy pięcioro muzyków: dwóch gitarzystów, basista, perkusista i pianista. To energiczna i dynamiczna formacja, doświadczona zarówno w pracy studyjnej, jak i w występach na żywo. Utwory komponowane są przez członków zespołu i charakteryzują się mocnymi, ale melodyjnymi riffami gitarowymi, energetyczną partią perkusyjną oraz aktywną linią basu. Całość dopełnia syntezator przypominający brzmienie najlepszych zespołów rockowych wszech czasów, jednocześnie wprowadzający akcent „nowoczesności” do mocno przesterowanych gitar. Zespół podczas występów prezentuje nie tylko dojrzałą, energetyczną muzykę rockową, ale również show, które wzbudza emocje i angażuje widzów. W ofercie koncertowej zespół wykonuje utwory zarówno z repertuaru własnego, jak i covery z gatunku rocka oraz pop rocka. Występ artystki to doskonała propozycja zarówno dla starszej, jak i młodszej publiczności, lubiącej rockowe gitarowe brzmienia połączone z charyzmatycznym wokalem. W repertuarze zespołu znajdują się zarówno kompozycje własne, jak i covery w ciekawych aranżacjach.

Zespół Redlin mówi o sobie: Najlepszy folk SHOW w Polsce!!! Muzyka bliska ludziom, okraszona energią i nowoczesnym brzmieniem! Wspólny śpiew, dynamiczne tańce i fantastyczny kontakt z widownią! Gwarantujemy najlepszą zabawę – bo my nie znosimy nudy!

  • SomeHits

SOMEHITS to grupa muzyczna grająca światowe hity w wersjach instrumentalnych, w których główną rolę pełni saksofon. Zespół działa pod kierownictwem Leszka Ścibika w Gminnym Ośrodku Kultury w Chybiu. Akompaniuje również wokalistkom tego ośrodka. Podczas Dni Andrychowa gościnnie z zespołem wystąpią młode wokalistki z gminy Andrychów. Przygotujcie się na wspaniałą zabawę do znanych i ponadczasowych hitów!

Działa od 1948 roku i jest najstarszym zespołem kultywującym tradycje miasta Wilamowice, założonego przez osadników z Zachodniej Europy w XIII wieku. Osadnicy ci przywieźli ze sobą niespotykaną nigdzie indziej kulturę. Do dzisiaj pozostały jeszcze jej szczątki, m.in. język wilamowski, którym potrafi posługiwać się ok. 70 osób. Zespół prezentuje zarówno tradycyjne pieśni w języku wilamowskim, ale również barwne stroje – wiele z tych prezentowanych na scenie to oryginalne, zabytkowe egzemplarze. Program zespołu oparty jest na ciągle żywych w Wilamowicach obrzędach i zwyczajach ludowych. Wymienić tu można zwyczaj zwany „śmiergustem” kiedy młodzi chłopcy ubierają wielobarwne stroje, kapelusze i maski oraz odwiedzają w czasie świąt wielkanocnych dziewczęta czy wilamowskie wesele.
Zespół występował na licznych scenach w kraju i za granicą: Niemcy, Belgia, Francja, Szwajcaria, Włochy, Bułgaria, Słowacja. Jest laureatem wielu festiwali, przeglądów, konkursów. Zdobył m.in.: I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Spółdzielczych w Polanicy-Zdroju w 2000 roku, II miejsce w 2002 roku i wyróżnienie w 2007 roku na tym samym przeglądzie w Polanicy-Zdroju, II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Obrzędów Weselnych w Kadzidle w 2001 roku i również II miejsce na tym samym przeglądzie w 2004 roku.
Zespół w 2008 roku został wyróżniony „Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego” przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego, natomiast w 2010 roku odebrał odznakę honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół liczy 50 osób i jest zespołem wielopokoleniowym. W jego skład wchodzą dzieci, młodzież i dorośli. Działa pod patronatem Stowarzyszenia „Wilamowianie” oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach. Kierownikiem zespołu jest Alicja Dusik, natomiast oprawę muzyczną tworzą Robert Majerski i Arkadiusz Haczek.

  • Brass Band ROCZYNY

Jest to formacja muzyczna z Gminy Andrychów działająca przy Stowarzyszeniu Orkiestra Dęta OSP Roczyny. Zespół powstał na widoczną potrzebę i zainteresowanie muzyką dixielandową – jazzową. W repertuarze zespołu można znaleźć znane standardy jazzu tradycyjnego, m.in. TIGER RAG, VABANK, ORIGINAL DIXIELAND CONCERTO na podstawie tematów: Jazz Me Blues, Ballin’ the Jack i Original Dixieland One-Step, AMERICAN PATROL, A WALK IN THE BLACK FOREST, HAPPY MARSCHING BAND, THE ENTERTAINER, ALEXANDER’S RAGTIME BAND, SAM’S DIXIE, ITS RAGTIME itd. Podczas Koncertu będzie można usłyszeć również: GANG OLSENA – OLSEN BANDEN, BAŁKANICA, TIJUANA TAXI, jak również wiązanki utworów Zbigniewa Wodeckiego i Krzysztofa Krawczyka.

Bandleaderem zespołu jest Roman Marczyński. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym – Muzyka Współczesna i Jazz. Jest nauczycielem gry na trąbce w Szkole Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej. Współpracuje, m.in. z eM Band Jaworzno, Big Band Małopolski, jak również z Teatrem Witkacego w Zakopanem. Uczestniczył w Koncercie pod kierunkiem Adama Sztaby podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, a także w I edycji Wodecki Twist Festival pod batutą Krzysztofa Herdzina.

Więcej informacji na stronie zespołu: TUTAJ

  • Laureaci VIII OKW ŚPIEWANKA

Laureaci VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego ŚPIEWANKA zorganizowanego przez Dom Kultury w Inwałdzie (placówka działająca pod skrzydłami CKiW w Andrychowie). Wystąpią: Sandra Michalska z Ogniska Muzycznego Skylight Music, Kevin Cinal z Agencji Artystycznej All-Music, Klara Lempart z SP nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach, Szymon Nikiel z ZSS w Roczynach, Nadia Gnaty z Ogniska Muzycznego w Pszczynie.

  • Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW

Powstał w 1997 roku. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. W swoich programach artystycznych przypomina i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje, zwłaszcza regionu Krakowiaków Zachodnich. Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość.
Zespół bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie występował podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, gdzie m.in. wziął udział w 30-ych Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych. Zespół swoje programy prezentował także za granicą, m.in.: w Niemczech, w Czechach, na Słowacji, na Łotwie, na Ukrainie, w Macedonii oraz Czarnogórze.
Miał zaszczyt kolędować w znanych sanktuariach, m.in. w: Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, Częstochowie, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach.

W 2017 roku LZPiT „Andrychów” został odznaczony odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2022 roku otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski. W grudniu 2022 roku zespół wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL Andrychów w minionym roku obchodziła swój okrągły jubileusz 100-lecia powstania. Za swoją działalność muzyczną została odznaczona „Medalem Zasłużony dla Gminy Andrychów” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Z tej okazji andrychowscy muzycy wydali aż trzy krążki CD-Audio. Ukazała się również publikacja książkowa oraz w formie elektronicznej zatytułowana „Historia… jakich mało” obszernie ilustrująca 100-letnią działalność orkiestry.
Zespół prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny, czego dowodem jest zdobycie
w 2022 roku, najwyższego trofeum w rywalizacji orkiestr dętych województwa małopolskiego: Grand Prix podczas 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu.
Podczas Dni Andrychowa muzycy MOD ANDROPOL Andrychów zaprezentują publiczności wyjątkowy repertuar.


Dawidek jest cudownym i prześlicznym chłopcem, który od urodzenia nie ma lekko. Urodził się 15.04.2019 r. z wadą lewej rączki (hipoplazja i nieprawidlowe ustawienie kości ramiennej, nieprawidłowe przedramię, zdeformowana dłoń z dwoma paluszkami). Już na samym starcie napotkał trudności podczas raczkowania czy podczas nauki chodzenia, gdy upadał i próbował podpierać się zdrową rączką, ale niestety tracił równowagę. Niedawno Dawidek skończył 4 latka, jednak trudności wciąż przybywa. Chociażby ubranie się czy napicie się z kubeczka jest dla niego wyzwaniem. Dlatego zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby mu pomóc i ułatwić mu życie codzienne, jak również nowy etap, który już niedługo go czeka, a mianowicie – pójście do szkoły. Po wizycie w Warszawie w Paley European Institute w lutym br. dostaliśmy propozycję leczenia, jednak jest ona bardzo kosztowna. Pierwsza operacja, która będzie miała na celu przestawienie paluszków w taki sposób, aby jeden pełnił funkcję kciuka kosztuje prawie 100.000,00 zł. Gdy Dawidek podrośnie będą go czekały jeszcze co najmniej dwie operacje wydłużania kości, które z pewnością też będą bardzo kosztowne. Wierzymy głęboko, że dzięki pomocy dobrych i życzliwych osób uda nam się osiągnąć nasz cel i Dawidek będzie mógł się cieszyć normalnym życiem, bo na to zasługuje.
/źródło: pomagam.pl/dawid_wojcik/


PATRONAT HONOROWY: Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak

GŁÓWNI SPONSORZY:

  • ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
  • PROTECH ZATOR – PRODUCENT URZĄDZEŃ I WYROBÓW ZE STALI

SPONSORZY:

PARTNERZY:

PATRONI MEDIALNI:

ORGANIZATOR: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie


Podczas imprezy Dni Andrychowa 2023 obowiązują następujące regulaminy:

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content