„Z szacunku do chleba” – Gminne Dożynki w Zagórniku [fotorelacja]

Gdyby zastanowić się głębiej nad naszym życiem, poszukać praw, które nim kieruje oraz zależności sprawiających, że na maleńkiej, błękitnej kropce we wszechświecie istnieje życie – bez trudu dojdziemy do tego, że rządzą nami prawa natury, niezmienne od miliardów lat. Czy tego chcemy, czy nie – nasza historia, historia obecnej ludzkości jest ściśle związana ze środowiskiem w którym żyjemy.

Rodzimy się, biorąc życie z ciał naszych rodziców. Komórka po komórce budowane są w wyniku skomplikowanych procesów biochemicznych. Ten swego rodzaju cud trwa nadal przez kolejne lata, kiedy jedząc, dostarczamy naszym organizmom substancji przekształcających się w nasze ciało. Woda, owoce, produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego … stają się nami!

Prawdy o naszym życiu spisywane są od pokoleń w wielu mądrych księgach. Dostępne są również między wierszami w obrzędach ludowych, przysłowiach, świętach i tradycji. Zapomnieliśmy trochę, że ukryte tam wskazówki to nie legendy, powiedzonka i bajki, lecz zbiór dobrych rad, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, żeby nas uczyć i chronić.

10 września 2022 roku w Zagórniku odbyło się znane nam dobrze Święto Plonów – Dożynki! Niektórym z nas wydaje się, że tego rodzaju święto to zbędny obyczaj z przeszłości. Ogródki teraz pełne są kwiatów i równiuteńko przystrzyżonej trawy, coraz większe ich połacie pokrywa idealna kostka brukowa, a zieleń iglaków cieszy oczy… W tym samym czasie ogromne pola stoją odłogiem… Z drugiej strony ceny żywności poszybowały w górę, wszędzie mówi się o kryzysach związanych z zanieczyszczeniem środowiska i brakiem wody…

Czy dożynki są potrzebne? Sami odpowiedzcie, czy ten jeden raz w roku nie warto zatrzymać się i zastanowić nad pracą ludzi, którzy dostarczają nam pożywienie… (nie chodzi tutaj oczywiście o kasjerki w supermarketach) lecz o rolników – ludzi, którzy dbają o nas, o nasze ciała, dostarczając nam produktów do ich budowy.

Mieszkańcy gminy Andrychów oraz zaproszeni na uroczystości dożynkowe goście wzięli udział w tegorocznym Święcie Plonów w niewielkim, ale niezwykle malowniczym sołectwie – Zagórniku. Już drugi raz najważniejsze święto rolników świętowano właśnie tam. 1 września 2013 r. dokładnie w tym samym miejscu obchodzono gminne uroczystości dożynkowe. Ze względu na deszcz zrezygnowano wtedy z przemarszu korowodu dożynkowego od remizy tamtejszej OSP. W tym roku uroczysty korowód również stanął pod znakiem zapytania. Prognozy pogody przewidywały bowiem na sobotnie popołudnie ciągłe opady deszczu…

Jest wiele teorii na to, jak to się stało, że pogoda tego dnia była… rewelacyjna! Przez zdecydowaną większość popołudnia i wieczór nad Zagórnikiem świeciło słońce, a piękne, malownicze niebo pokryte było częściowo chmurkami. Temperatura również była idealna na tego rodzaju wydarzenie!

Dzięki temu – barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Roczyny przemaszerował od remizy OSP Zagórnik do kościoła parafialnego. Dwa przepiękne wieńce dożynkowe – jeden od Gospodarzy dożynek, a drugi od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, oraz piękne stroiki poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Andrychów pięknie ozdobiły przemarsz przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń, instytucji, władz samorządowych oraz gości dożynkowych i mieszkańców zagórnickiej wioski.

Przybyłych na uroczystą mszę św. dziękczynną w kościele pw. św. Bartłomieja powitał dziekan dekanatu Andrychów, proboszcz parafii Św. Macieja – ks. Stanisław Czernik, któremu towarzyszyli proboszczowie parafii z Zagórnika ks. Stanisław Wilkołak i Rzyk ks. Krzysztof Moskal. Witając uroczyście wszystkich przybyłych, ksiądz dziekan przypomniał jakie obchodzona uroczystość niesie przesłanie.

Dziękując Bogu trzeba dostrzec, że ziemia uczy nas uczciwości i mądrości. Ludzie uprawiający ziemię mają swoją kulturę zatopioną w przyrodzie. W niej nie ma sztuczności. Ziemia uczy nas uczciwości. Oszukiwana – nie wydaje plonów. Kto chce się uczyć od tych co pracują na polu musi wyciągnąć rękę do otaczającego świata. Przyroda nie kłamie. Człowiek kłamie. Zadymione miasta, zanieczyszczone rzeki… któż to robi? W krótkim wstępie przypomniał również symbole naszej wiary oraz cud przeistoczenia się ziaren w chleb, a chleba w ciało Chrystusa.

Jeden chleb, co zmienia się w Chrystusa Ciało / Z wielu ziaren pszenicznych się rodzi… / Jak ten chleb co złączył złote ziarna / Tak niech miłość łączy nas ofiarna…

W homilii wygłoszonej podczas Mszy Św., oprócz analizy fragmentów Pisma Św., ks. proboszcz zagórnickiej parafii podkreślił potrzebę liczniejszego uczestniczenia w tego rodzaju wydarzeniach i wdzięczności za otrzymane dary – zarówno te otrzymywane od ludzi, ale co ważniejsze – te, będące świadectwem miłości Boga i jego ofiary.

Po zakończeniu Mszy Św. w kościele (ze względu na przewidziany wcześniej deszcz) odbyła się pierwsza część uroczystości dożynkowych. Przy jednym z bocznych ołtarzy świątyni wystąpił Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. Barwne stroje i piękny donośny śpiew wypełniły dostojne mury zagórnickiej świątyni.

Następnie Paweł Łysoń – radny Rady Miejskiej, mieszkaniec Zagórnika powitał wszystkich zaproszonych gości, m.in. posła na Sejm RP Marka Polaka, posła na Sejm RP Marka Sowę, senatora RP Andrzeja Pająka, Konsul Generalną Ukrainy w Krakowie – Irenę Jarańczyk, Starostę Powiatu Wadowickiego – Eugeniusza Kurdasa, Wicestarostę Powiatu Wadowickiego – Beatę Smolec, Radnych Powiatu Wadowickiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Andrychowie – Romana Babskiego, Radnych Rady Miejskiej w Andrychowie, ks. dziekana prałata Stanisława Czernika, ks. proboszcza Stanisława Wilkołaka, ks. proboszcza parafii z Rzyk – Krzysztofa Moskala, starostów dożynek Annę i Pawła Nowaków, sołtysów z Gminy Andrychów, Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich wraz z Prezes SGW Czesławą Wojewodzic, Strażaków OSP z całej gminy wraz z Prezes Anną Janeczko, przedstawicieli z ukraińskiego Storożyńca i Lwowa, przedstawicieli miasta Sulzbach (Niemcy), wszystkich rolników Gminy Andrychów, oraz mieszkańców Zagórnika i pozostałych gości tegorocznych dożynek.

Po jego wystąpieniu Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Czesława Wojewodzic, przypomniała istotę dożynkowych tradycji, genezę tego święta oraz jego wartość we współczesnych czasach.

Dożynki. Czas zbiorów, dziękczynienia za otrzymane plony i radości z dobrze spełnionego obowiązku. Dożynki to nie tylko zabawa, ale też tradycja, którą podtrzymujemy i którą chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Hej hej dożynki, cieszmy się wszyscy w kole. Hej hej śpiewajmy bo zboże już w stodole – z tą pieśnią na ustach wracali kosiarze po żniwach, szli do kościoła aby poświęcić swoje plony. Dożynki to również obrzęd dożynkowy, który powtarzany jest nieprzerwanie od kilku wieków, wiążący się ściśle z kulturą wiejską naszego kraju. Dożynki uznaje się za najpiękniejsze i najweselsze święto rolnika – dzień w którym cieszymy się z zebranych plonów i zapewnienia bytu w kolejnym okresie naszego życia. Na rozpoczęcie dożynek wybierano najczęściej sobotę – dzień poświęcony Matce Boskiej. Cały region ubierał się na biało, czyszczono kosy, sierpy. Wcześnie rano szło się do kościoła aby otrzymać błogosławieństwo i wyjść w pole. Rano raniusieńko, rano po rosie, szli żniwiarze do roboty, rozwidniało się…

W pracy na roli podczas dożynek pracowali wszyscy, którzy tylko byli zdolni do pracy – również dzieci i starsi. Istnieje jeszcze jedna ważna rzecz, której uczą nas dożynki. To pomoc sąsiedzka. Jeżeli rolnik skończył na swoim polu a u sąsiada jeszcze nie wszystko było zrobione – szło się i pomagało. Wśród najważniejszych atrybutów dożynek jest chleb dożynkowy, wypiekany z mąki pochodzącej z ziarna z danego roku. Wypiekały je wybrane specjalnie gospodynie, które najlepiej pracowały i uchodziły za wzór gospodyń. Kolejnym atrybutem dożynek był wieniec dożynkowy. Jak dawniej wyglądał? Nie był tak wielki jak obecnie. Wieniec niosła żniwiarka na wyciągniętych rękach lub na głowie. Były w kształcie korony, snopka, koła. Dożynki uczą szacunku do chleba. Obecnie mamy go w nadmiarze, nie myślimy o jego braku i tym, jak długą drogę musi przejść ziarno aby stało się chlebem. Dożynki to również moc naszej wiary. Wierzono i wierzy się do dnia dzisiejszego, że ziarno z poświęconych wieńców ma ogromną moc i siłę wzrostu. Dodawano je do ziaren przeznaczonych do zasiewu w kolejnym roku.

Tuż po wystąpieniu Prezes SGW – Starostowie tegorocznego Święta Plonów – Anna i Paweł Nowakowie przekazali Burmistrzowi Andrychowa Tomaszowi Żakowi piękny bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Burmistrz otrzymał również od Gospodyń SGW przepiękny wieniec dożynkowy autorstwa Haliny Brzazgacz z Roczyn. Drugi z wieńców, nie mniej piękny (od KGW Zagórnik) otrzymali Starostowie Gminnych Dożynek.

Po tej części w zagórnickiej świątyni można było posłuchać chóru „Misericordias Domini” pod dyrekcją Tadeusza Prystackiego, który wcześniej wraz z przedstawicielami orkiestry z OSP Roczyny upiększał nabożeństwo swoim śpiewem. Chór przedstawił wiązankę pieśni religijnych i patriotycznych.

Po zakończeniu części przeprowadzonej w kościele parafialnym dożynkowe święto przeniosło się na obszerny, przykościelny parking.

Nagłośnienie i organizację dalszej „rozrywkowej” części imprezy zapewniło Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Tomasz Fijołek – sołtys Zagórnika oraz radny Paweł Łysoń dwoili się i troili, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem a o smaczne „co nie co” zadbały Gospodynie z KGW w Zagórniku, które częstowały gości pyszną grochówką i zupą ziemniaczaną z rondla z kurdybankiem! Nie zabrakło też niecodziennego smalcu z mięskiem i cebulką „na bogato”, podawanego na pysznym chlebie z piekarni WIZAN wraz z dodatkiem – kiszonym ogórkiem prosto z domowych spiżarni! Gospodynie miały na stołach również mnóstwo słodkości – pysznych placków oraz owoców!

W popołudniowej części artystycznej na plenerowej (pięknie udekorowanej płodami rolnymi z Gospodarstwa Dudek – Owoce, Warzywa i Drzewa) na scenie wystąpili kolejno: Orkiestra Dęta OSP Roczyny, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów, oraz rodzinny zespół Servoos Family. Wszystkie wspomniane wcześniej zespoły wystąpiły na dożynkowym święcie nieodpłatnie, sprawiając przybyłym mnóstwo radości! Tą – rozrywkową część imprezy prowadzili nowy dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie – Leszek Ścibik, oraz opiekunka LZPiT Andrychów z ramienia CKiW – Agnieszka Kołacz. Prowadzący dosłownie porwali wszystkich do zabawy, sprawiając, że plac przy dźwiękach świetnie zaaranżowanych hitów muzyki rozrywkowej granych przez orkiestrę OSP Roczyny pod dyrekcją kapelmistrza Romana Marczyńskiego – wypełniły tańczące pary.

Tego dnia na scenie było nie tylko wesoło i tanecznie. Nie zabrakło też wzruszeń. Za pomoc naszym ukraińskim sąsiadom oraz niezwykłe zaangażowanie i ugoszczenie ponad półtora tysiąca uchodźców z Ukrainy, którzy mieszkali, lub korzystali z pomocy mieszkańców Andrychowa i Urzędu Miejskiego dziękował mieszkańcom i pracownikom Urzędu Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak! Na scenie gościliśmy również przedstawicieli obwodu lwowskiego oraz czerniowieckiego, w tym byłego burmistrza partnerskiego miasta Andrychowa – Storożyńca – Jarosława Bartosza.

Jakże różne to były wystąpienia od tych, które widzieliśmy w poprzednich latach. Słowa wzruszenia stawały w gardle, kiedy przybyli dziękowali władzom Andrychowa i jego mieszkańcom za pomoc niesioną w najtrudniejszym z trudnych czasów jakie przeżywa teraz Ukraina. Dziękowano za dary dla lwowskiego Szpitala nr 3 oraz transporty pomocy humanitarnej dla mieszkańców Ukrainy, dziękowano za gościnę i pomoc! Goście przekazali burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miejskiej Romanowi Babskiemu pamiątkowe, symboliczne upominki od przedstawicieli walczącej armii Ukrainy, dyplomy uznania i szczere słowa podziękowań. Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak otrzymał również symboliczne obywatelstwo Miasta Lwowa! Burmistrz Andrychowa w towarzystwie szanownych gości wręczył przedstawicielom wszystkich OSP Gminy Andrychów specjalne dyplomy oraz upominki – podziękowanie za ich pomoc i wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Po tej pełnej wzruszenia uroczystości scenę przejęli artyści. Muzycy z Orkiestry Dętej OSP w Roczynach kontynuowali muzyczną ucztę. Po nich na scenie wystąpił ponownie Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów – tym razem w wiązance pieśni i tańców ludowych w towarzystwie drugiego klarnecisty! Lider kolejnego z występujących zespołów – Leszek Ścibik, dyrektor CKiW i multiinstrumentalista rodzinnego zespołu Servoos Family dwoił się i troił, aby z twarzy uczestników Gminnych Dożynek nie zniknął uśmiech!

Zespół zagrał wiązankę melodii z wielu zakątków naszej planety, zachęcając jednocześnie do zabawy tanecznej, co świetnie mu się, z pomocą członków Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów, udało!

Tuż po występie Servoos Family, podczas instalowania się na scenie DJ’a, przez Zagórnik przewinęła się ściana wody. Dosłownie. Ulewa na jakiś czas zatrzymała uczestników pod namiotami. Krótki deszcz na szczęście nikogo nie zniechęcił i jak wiemy z pewnych źródeł (dzięki Darek!) zabawa taneczna trwała do godziny pierwszej w nocy!

Warto dodać, że przez cały czas trwania imprezy odbywała się zbiórka pieniędzy – kiermasz ciast i zabawek prowadzony przez wolontariuszy z Fundacji „Pomóc Więcej”. Pozyskane środki przekazane będą na leczenie małego Oliwierka z Wadowic, u którego zdiagnozowano SMA1. Wolontariusze nie tylko zbierali środki, ale również informowali o zbliżającej się imprezie dobroczynnej „Bieg po Serce Zbója”, z której środki również zasilą konto małego, będącego w ogromnej potrzebie Oliwierka! Ech… gdyby w pracownikach instytucji odpowiedzialnych za zdrowie Polaków w naszym kraju było choć 10% tego entuzjazmu, radości i nadziei oraz chęci niesienia pomocy – takie zbiórki z pewnością nie byłyby potrzebne… Dodajmy, że w czasie imprezy udało się zebrać kwotę 19 223 zł 06 groszy, 10 Euro i 200 koron norweskich!

Dowiedzcie się więcej i jak możecie – pomóżcie, bo jeszcze tak wiele jest do zrobienia!

Oprócz dmuchańców, smakołyków i ciepłych posiłków serwowanych przez Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zagórniku, stoisk i bufetów – Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie przygotowało zajęcia plastyczne w czasie których dzieci mogły własnoręcznie wykonać kolorowe, papierowe odbitki z drewnianych pieczęci oraz pięknie pomalować sobie twarze!

Takie to były Dożynki w Zagórniku w 2022 roku!

Jarosław Skupień

Przypomnijmy jeszcze, że:
Patronem Honorowym Gminnych Dożynek 2022 był Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak. Tegoroczne Święto Plonów organizowały: Rada Sołecka w Zagórniku oraz lokalne władze parafialne reprezentowane przez Ks. Stanisława Wilkołaka – Proboszcza Parafii pw. św. Bartłomieja w Zagórniku. Działania organizatorów wspierały: Koło Gospodyń Wiejskich w Zagórniku, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórniku oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Sponsorami wydarzenia byli: Małopolska Spółdzielnia Handlowa WIZAN, Gospodarstwo Dudek – Owoce, Warzywa i Drzewa, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Maciej Szlagor oraz Piekarnia Magdalenka.

Partnerami dożynek byli: LKS Gronie Zagórnik oraz Straż Miejska w Andrychowie.

Patronat medialny zapewniali: Radio Andrychów, Nowiny Andrychowskie, mamNewsa.pl, powiatlive.pl

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content