XXX Finał WOŚP! Świetne koncerty w andrychowskim MDK [fotorelacja]

Czy wiecie, że w gminie Andrychów pierwszy raz powołano sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2003? 13 stycznia 2003 r. podczas jubileuszowego X finału WOŚP w naszej gminie kwestowało ok. 100 wolontariuszy. W poprzednich akcjach zbierano pieniądze w szkołach i przekazywano je innym sztabom. Od roku 2003 zbiórką na rzecz WOŚP zarządzał sztab, który na pierwszą siedzibę obrał Miejski Dom Kultury w Andrychowie. X finał WOŚP realizowano pod patronatem Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej. W zbiórce uczestniczyły wszystkie szkoły naszej gminy. Pierwszym szefem andrychowskiego sztabu był Andrzej Janus.

Tradycję aukcji na rzecz WOŚP zapoczątkowano rok później. 5 stycznia 2004 roku w świetlicy NOT można było wylicytować niezwykłe rzeczy!  Narty Adama Małysza, rękawice bokserskie Dariusza Michalczewskiego – to najciekawsze i z pewnością najcenniejsze gadżety, które można było wtedy zakupić. Podczas tej edycji WOŚP zebrano również 50 litrów krwi, co było świetnym wynikiem w skali całego kraju. Rękawice Dariusza Michalczewskiego wylicytowano za 4.500 zł, narty Adama Małysza za 4.200 zł a piłkę z autografem Małgorzaty Glinki za 1.000 zł. Wszystko wylicytowała ANDORIA-MOT.

Fantów było wtedy znacznie więcej: plakat WOŚP z autografami Polskiej Reprezentacji w siatkówce kobiet, koszulka Groclinu z autografem Tomasza Moskały oraz zdjęcie, kalendarz WOŚP, zdjęcie z autografami Groclinu, rękawice z autografem Dariusza Michalczewskiego + czapeczka Tigera, koszulka WOŚP z napisem „I znowu razem”, smycz Woodstock’owa, płyta VOO VOO z autografami artystów i Urszuli Dudziak, koszulka WOŚP z sercem, piłka z autografem Małgorzaty Glinki, czapeczka Woodstock’owa, olbrzymi zestaw do grilla firmy Handerek, koszulka Szczakowianki z autografem Błasiaka, Narty Adama Małysza, „On odszedł, ona płacze” – grafiki Ewy Partyki, koszulka WOŚP i serce WOŚP, WOŚP – koszulka dziecięca, zegar z kalendarzem od firmy Handerek, autografy piątki zawodników z Groclinu, czapka zimowa WOŚP, Marzenia prezesa TS Beskidy – Zenona Turowskiego, który prowadził imprezę dwojąc się i trojąc, aby wylicytować jak największą sumę końcową…

Bardzo udany był również koncert w Domu Kultury, na którym grały zespoły Criscent, PKS, Invaders, Fazka Skład oraz jako gwiazda – zespół Akurat z Bielska-Białej. W koncertach uczestniczyło ponad 800 osób!

Ech… łezka się w oku kręci, gdy człowiek pomyśli, co maleńki wirus zrobił 20 lat później na całym świecie. Łezka kręci się tym bardziej, że na tegoroczny XXX finał WOŚP – 30 stycznia 2022 r. – sala Miejskiego Domu Kultury przygotowana była jak nigdy! Na przełomie roku 2021/2022 zakończył się remont sceny w MDK, który był możliwy dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Domów Kultury – projekt „Rewitalizacja Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie” z Funduszu Promocji Kultury. Uzyskane fundusze pozwoliły na remont sceny i jej otoczenia: wyremontowano podłogę sceny, ściany, proscenium, zamówiono nowe okotarowanie. Zakupiono nowoczesny zestaw sprzętu nagłośnieniowego. Zakupiono też niezbędny zestaw sprzętu oświetleniowego.

Cóż dodać – wszystko to pięknie zagrało! Dawno w naszym MDK nie było tak dobrze brzmiących koncertów i dedykowanego oświetlenia. Na odnowionej scenie zaprezentowały się grupy: Punktera, SoulTaker (w okrojonym składzie), Max Corner Crew i Kraków Street Band. Niestety, pokrzyżowały się plany udziału w koncercie zespołu „More Than Less” oraz soliście grupy SoulTaker.

Wstęp na koncerty połączony był z przekazywaniem datku do puszki WOŚP, a w czasie przerw pomiędzy występami zespołów odbyły się licytacje orkiestrowych gadżetów, prowadzone przez wolontariuszy z andrychowskiego sztabu WOŚP. Koncerty rozpoczęły się życzeniami dobrej zabawy i podziękowaniami od andrychowskiego samorządu złożonymi wszystkim tym, którzy przyczynili się do wspólnych działań na rzecz XXX finału WOŚP – słowa te wybrzmiały ze sceny z ust wiceburmistrza Andrychowa – Wojciecha Polaka.

O zespołach uczestniczących w tegorocznym finale mogliście dowiedzieć się więcej w zapowiedzi koncertu: Tutaj…

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w tym roku dla okulistyki dziecięcej, aby zapewnić najmłodszemu pokoleniu najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku. W związku z działaniami związanymi z ochroną zdrowia w MDK, andrychowski sztab WOŚP #310 mieścił się podczas tegorocznego finału w Szkole Podstawowej nr 2 w Andrychowie. W ramach akcji wspierających WOŚP (oprócz koncertu w MDK) w Andrychowie odbyły się również I Turniej Siatkówki #AndrychówDlaWOŚP oraz Turniej Darta dla WOŚP w Restauracji “Sami Swoi” oraz wiele innych akcji.

Kolejna fala ataku koronawirusa i związany z nią wzrost zachorowań miała znaczący wpływ na tegoroczną frekwencję i udział publiczności w koncertach i XXX finale WOŚP. Nie wiemy, czy to długi okres wyczekiwania na wydarzenia live, czy też bardzo wysoki poziom prezentowanej przez artystów muzyki, czy może znaczący skok jakościowy w oświetleniu koncertów i w ich nagłośnieniu, ale tegoroczne występy na scenie były po prostu – świetne! Muzycy pokazali nie tylko wokalny i instrumentalny pazur, ale również wielkie serce, by w tych trudnych czasach dzielić się z publicznością swoim talentem i zaangażowaniem w pomoc potrzebującym. W tych niezwykłych koncertach czuć było nie tylko emocje płynące z przekazywanych treści, ale też nutkę tęsknoty, za czasami, gdy sala Miejskiego Domu Kultury wypełniona była po brzegi WOŚP-ową publicznością. Mamy nadzieję, że czasy te jak najszybciej do nas powrócą!

Jarosław Skupień

A teraz – no cóż! Nie oddamy tutaj niezwykłego klimatu tych występów, ale może choć trochę uda nam się przybliżyć atmosferę panującą w czasie koncertów. Zobaczcie jak było!


Fotorelacja ADRIAN SZYMALSKI FOTOGRAFIA:

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content