XII Andrychowska Wigilia za nami… [mega fotorelacja]

Niewiele było od wakacji imprez, podczas których mieszkańcy Andrychowa mogli spotkać się we wspólnej, miejskiej przestrzeni. Końcówka roku 2021 pokazała, że pandemia nadal ma wpływ na naszą rzeczywistość. Na szczęście – piękna, zimowa aura pozwoliła nam na to, aby zaplanowana na 12.12.2021 roku 12. Andrychowska Wigilia mogła odbyć się bez zmartwień.

Nie trzeba być specjalnie spostrzegawczym, by zauważyć natłok cyferek 1 i 2 w powyższym akapicie.

Liczba 12 od wieków funkcjonuje w naszym życiu w sposób szczególny. Znalazła swoje miejsce w kalendarzu, na szczycie tarczy zegarka, w Piśmie Świętym, a i w wielu kulturach posiada szczególny status, oznaczając harmonię i doskonałość. Nic więc dziwnego, że właśnie tę – szczególną Wigilię miejską organizatorzy chcieli celebrować w sposób wyjątkowy.

Wpisane w naszą zmienną rzeczywistość – dwunaste wspólne świętowanie – świąteczne spotkanie mieszkańców Gminy Andrychów, połączono z degustacjami tradycyjnych potraw świątecznych przygotowanych przez lokalnych restauratorów, kolędowaniem, występami młodzieży, zespołów artystycznych, życzeniami od władz samorządowych i kiermaszem ozdób świątecznych. Program artystyczny zaprezentowali wykonawcy działający pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz członkowie organizacji młodzieżowych, oraz instytucji, które wspierają osoby niepełnosprawne. Parada Moto Mikołajów Klubu motocyklowego Prospect Gremium MC Andrychów i pięknych koni ze Stanicy Hucuł oraz choinki na święta rozdawane przez portal mamNewsa.pl dopełniły wydarzenie.

Warto podkreślić, że patronat honorowy nad imprezą – od początku jej istnienia obejmuje Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak.

Ciekawe ilu czytających pamięta pierwszą Andrychowską Wigilię na Placu Mickiewicza?

Jej organizatorzy – Klub Stu i Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie – zaprosili mieszkańców Gminy Andrychów na pierwsze takie wydarzenie 23 grudnia 2010 r. o godzinie 15.00! Restauratorzy andrychowscy przygotowali ciepłe potrawy wigilijne dla najbardziej potrzebujących, były kolędy w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów, a piękne tradycje wigilijne przypomniała Prezes SGW – Czesława Wojewodzic. Akcja ta dała początek nowej tradycji i współpracy wielu instytucji i firm działających na terenie naszej gminy. Akcję wspierały wtedy Kuchnia św. Brata Alberta, Ośrodek Wspierania Rodziny, Ośrodek Pomocy Społecznej, Parafia pw. św. Macieja, Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Pisaliśmy wtedy, że tradycję trzeba kochać i rozumieć. Tradycja to radość i duma z historii życia poprzednich pokoleń. Jest naszym wielkim, wspólnym bogactwem. Może to dziwne porównanie, ale tradycja jest jak bańka na choince z naszego dzieciństwa. Oglądając ją co roku na nowym drzewku, czujemy jakąś niewysłowioną łączność z przeszłością, czasem młodości. Wspominamy ludzi, których już nie ma, świat, który jest za nami – bez żalu, lecz z wielkim szacunkiem i radością, że dane nam było go przeżyć. Kto by wtedy pomyślał, że za 12 lat nasze wspólne świętowanie może się zmienić z powodu maleńkiego wirusa?

Jaki był cel pierwszej, wspólnej miejskiej Wigilii? Chciano stworzyć sytuację, abyśmy bez względu na nasze poglądy i rzeczywistość – byli razem. Każda Wigilia jest momentem, kiedy powinniśmy być razem jako mieszkańcy miasta. Możemy się spierać, ale niezależnie od przekonań – to przecież nasza, wspólna mała ojczyzna – powiedział podczas pierwszej Wigilii wiceprezes Klubu Stu Mieczysław Studniarz.

Tegoroczne życzenia mieszkańcom miasta przekazał burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak. Gospodarz naszej gminy przekazał słowa otuchy, życzenia zdrowia i nadziei na zgodę przy rodzinnych stołach. Trzeba przyznać, że co roku pod piękną, wigilijną choinką na Placu Mickiewicza pojawia się szereg niezwykłych „prezentów” dla mieszkańców od władz samorządowych. Te prezenty – to efekt naszej wspólnej, zgodnej pracy. Nowe inwestycje, piękniejące osiedla, remonty i inwestycje w tereny dotąd zaniedbane, inwestycje w sport i rekreację na świeżym powietrzu… być może nie zauważamy tego przytłoczeni informacjami gospodarczymi i epidemiologicznymi, ale każdy z nas dobrze widzi jak bardzo zmieniła się nasza Gmina przez ostatnie 12 lat! 

Na myśl przychodzą nam znowu słowa Wojciecha Młynarskiego – piękne w swojej ponadczasowej treści z piosenki „Przetrwamy”: Uwierzmy – szarzy i zmęczeni, że ten nasz trud nie wszystek minie…

Przy naszym wspólnym, wigilijnym stole w dacie pełnej dwunastek cieszyliśmy się występami artystycznymi dzieci z Przedszkola nr 1 i 5 w Andrychowie, Szkoły Podstawowej nr 2, 4 i 5 w Andrychowie, Rewii Dziecięco – Młodzieżowej DINO, Miejskiej Orkiestry Dętej ANDROPOL Andrychów. Nie zabrakło poświęcenia opłatków i błogosławieństwa wigilijnego stołu prze kapłana z parafii św. Macieja, było wspólne kolędowanie wraz z Kapelą Góralską BESKID, chórem Misericordias Domini z Zagórnika, występy uczestników i opiekunów Warsztatów Terapii Zajęciowej PROMYCZEK z Andrychowa, piękne pieśni wigilijne solistek z LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie oraz ich młodszych koleżanek, które świetnie śpiewały kolędy i poezję, były występy harcerzy i zuchów Hufca ZHP Andrychów im. Szarych Szeregów, profesjonalnie koncertował Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW. Występujący przekazywali nam – oprócz daru swojego talentu – piękne, szczere życzenia!

Wigilia. Czas życzeń, czas pojednania, czas przemyśleń i dzielenia się wspólnym chlebem, którego symbolem jest wigilijny opłatek. Nie mogliśmy się nim w tym roku fizycznie dzielić na Placu Mickiewicza. Może w roku 2022, wyjątkowym, jak każdy kolejny rok naszego życia, dzielmy się naszą wspólną pracą dla regionu, jej efektami, dobrami materialnymi, sercem, pomysłami, serdecznością, dobrym słowem… bo tylko tak – póki chcemy się dzielić, współpracować, rozmawiać, planować, dyskutować – przetrwamy ten trudny dla nas wszystkich czas.

Jarosław Skupień

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2022 Roku życzymy wszystkim mieszkańcom całej Gminy Andrychów!

Czas na solidną porcję zdjęć z XII Andrychowskiej Wigilii! Fot. Jarosław Skupień:

Patronat honorowy: Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak

Potrawy wigilijne przygotowali: CZARNY GROŃ – Restauracja Oberża, KOCIERZ Hotel & SPA, Restauracja BESKIDZKA, Restauracja NA STARYM TARTAKU, Restauracja ADRIA, Restauracja SAMI SWOI

XII Andrychowską Wigilię wsparli: Stanica Hucuł – Józef Brzazgacz, Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie, Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrychowie, Klub motocyklowy Prospect Gremium MC Andrychów, Urząd Miejski w Andrychowie, Straż Miejska w Andrychowie, Ochotnicza Straż Pożarna Targanice Dolne, Ochotnicza Straż Pożarna Andrychów

Patronat medialny: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie

Organizatorzy: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz portal i gazeta mamNewsa.pl

Dziękujemy!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content