X Jubileuszowa Bajkolandia! [fotorelacja]

Jak szybko biegnie czas, dostrzegamy zwykle patrząc na dzieci. Wiele z tych, które uczestniczyło w I Bajkolandii (rok 2011) wkroczyło już w dorosłe życie. Tak, tak, od pierwszej imprezy minęło 12 lat! Dobrze pamiętamy to pierwsze w mieście wydarzenie, które stało się cykliczną imprezą andrychowskiej Kultury.

Zanim Park Miejski wypełnił się dziećmi – organizator wydarzenia Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zaprosił uczestników do obejrzenia spektaklu „Droga”, w wykonaniu Teatru Ruchu FORMA z WDK w Inwałdzie. Co to za spektakl, jakie generuje obrazy i przemyślenia pisaliśmy już w artykule dokumentującym działalność jednej z czołowych, dziecięcych grup teatralnych naszej gminy [Przeczytaj ===> TUTAJ]. Przy okazji serdecznie zapraszamy do lektury oraz udziału w zajęciach teatralnych realizowanych w inwałdzkim Wiejskim Domu Kultury [Zobacz ===> TUTAJ]. Jak można się domyślić, w chwili, gdy na Placu Mickiewicza odbywała się pierwsza Bajkolandia obecnych aktorów Teatru Ruchu FORMA nie było jeszcze na świecie 😀

Po zakończonym spektaklu uczestnicy wydarzenia przy dźwiękach Orkiestry Dętej OSP Roczyny wraz z przybyłymi z całej Gminy delegacjami dzieci, rodziców, opiekunów, młodzieży, organizacji, instytucji, stowarzyszeń, klubów sportowych, pedagogów… wyruszyli w barwnym korowodzie, aby w słoneczny, upalny dzień świętować, bawić się i miło spędzić czas. 26 czerwca 2022 roku z pewnością wiele z nich zapamięta jako dzień miło spędzony z rodziną na wspólnej zabawie.

Po przejściu korowodu i uroczystym przecięciu wstęgi w Bramie do Bajkolandii, na scenie ustawionej w Parku Miejskim odbyło się uroczyste przekazanie przez Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka symbolicznego klucza do bram miasta.

Przypomnijmy, że Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak. Wydarzenie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Powiatu Wadowickiego. Głównym Sponsorem był PROTECH Sp. z o.o. Ponadto w realizację imprezy włączyło się mnóstwo firm, osób, organizacji i instytucji z terenu Andrychowa i nie tylko.

Ze sceny w Parku Miejskim powitano radnych Rady Miejskiej Andrychowa oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego, reprezentantów powiatu wadowickiego – Eugeniusza Kurdasa – Starostę Powiatu Wadowickiego, Beatę Smolec – Wicestarostę Powiatu Wadowickiego, oraz delegacje firm, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, bez których impreza nie mogłaby się odbyć w tak bogatej oprawie.

Na czas zabawy władzę nad miastem przejął Piotr Szatan, który wygrał konkurs na „Małego Burmistrza” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Andrychowie, tworząc najlepszą pocztówkę pod tytułem „Pozdrowienia z Andrychowa”.

I zaczęło się! Nagrody, konkursy, występy, warsztaty, zakupy, koncerty, śpiew, ćwiczenia, puszczanie baniek, zabawy sprawnościowe… długo można wymieniać aktywności, które przygotowano milusińskim tego dnia!

Dzieci mogły skorzystać z dmuchańcy, animacji i gry miejskiej prowadzonej przez harcerzy, stanowiska puszczania wielkich baniek mydlanych, wielu stanowisk malowania twarzy, warsztatów wykonywania pacynek z torebek, wykonywania kwiatów, malowania na folii spożywczej, warsztatów graficznych, zabawy „Dzieciaki sadzeniaki”, ścieżki sensorycznej, zabaw ze skakanką i kulami bocce, zabaw z chustą animacyjną i wężem animacyjnym, zaplatania warkoczyków, robienia tatuaży brokatowych, malowania krajobrazu Andrychowa. Było też stoisko z eksperymentami, podchody z Detektywem Piąteczką, pokazy pierwszej pomocy i sztuk walki. Przed Pałacem Bobrowskich ustawił się sznur pięknych samochodów Turbo Pomocy, a na Placu Mickiewicza można było obejrzeć wyposażenie samochodów strażackich oraz policyjnych.

Oprócz stanowisk tematycznych, stoisk z zabawkami i gastronomią tuż obok tarasu Pałacu Bobrowskich rozłożyła swoje atrakcje Fundacja Promyczek. Korzystając z ich oferty można było spróbować w letniej kawiarence pysznych słodkich przekąsek i soków – jednocześnie wspierając finansowo ich działania. Tuż obok można było podziwiać efekty pracy wychowanków Fundacji i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Na scenie głównej, ustawionej nieopodal fontanny, rozpoczęły prezentacje grupy wokalne, taneczne i artystyczne – działające w placówkach CKiW w Andrychowie oraz na terenie naszej Gminy w szkołach i przedszkolach. Przez scenę przewinęło się prawie pół tysiąca dzieci! Rio De Janeiro ma Sambodron, gdzie prezentują się wszystkie liczące się szkoły tańca, a my – mamy Bajkodron! 🙂 Ruchomą scenę CKiW można śmiało tak właśnie nazywać, po swego rodzaju boomie na aktywność dzieci i młodzieży w tańcach freestyle, jaki obserwujemy od pewnego czasu.

Dzięki Sponsorom, którzy ufundowali mnóstwo nagród, można było przekazać wszystkim występującym na scenie okolicznościowe nagrody-paczki – BajkoTORBY!

Ponadto pomiędzy występami i w trakcie całej imprezy zrealizowano kilkadziesiąt minikonkursów tematycznych z nagrodami, niespodziankami i gadżetami od BajkoSPONSORÓW dla zgromadzonej publiczności! „Która jest obecnie edycja Bajkolandii?”, „Jak nazywa się rzeka przepływająca przez Andrychów?”, „W jakiej miejscowości znajduje się ośrodek Czarny Groń?”, „U podnóża jakiej góry leży Andrychów?”, „Jakie znamy instrumenty dęte?”, „Jak na imię ma pszczółka o której śpiewał Zbigniew Wodecki?”, „Wymień reprezentantkę Polski, która zwyciężyła Eurowizję Junior”, „Jak nazywają się buty górala?”, „Co nosi na szyi góralka?”, „Jak nazywa się przywódca rozbójników?”, „Na jakiej górze zbój Bury, który zbójował w naszym regionie, ukrył swoje złoto?”, „Jakie znamy tańce ludowe?”, „Jak nazywała się rodzina, która była właścicielem andrychowskiego Pałacu?”, „W jakim beskidzkim paśmie leży Andrychów?”, „Jak brzmi nazwisko braci, którzy założyli w Andrychowie pierwszą galicyjską tkalnię mechaniczną?”, „Do kogo szedł Czerwony Kapturek przez las?”, „Jakie zwierzęta podkuwają w Pacanowie?”, „Z jakie bajki pochodzi postać guźca o imieniu PUMBA?”, „Przyjaciel LOLKA, to?”, „Jak miał na imię chłopiec, który nigdy nie chciał dorosnąć?”, „Jakie międzynarodowe święto obchodzone jest 1 czerwca?”, „Z jakiej miejscowości pochodziły dzieci z powieści Astrid Lindgren?” – pytania sypały się jak z rękawa! Oprócz pytań można było zmierzyć się ze swoją tremą i zaśpiewać piosenkę, lub poćwiczyć pajacyki i pompki 🙂 Za dobrą odpowiedź – atrakcyjna nagroda!

Na scenie Bajkodronu 🙂 zaprezentowali się uczestnicy zajęć wokalnych, które odbywają się w placówkach wiejskich CKiW: Świetlicy w Sułkowicach- Bolęcinie oraz WDK w Inwałdzie: Julię Kowalską, Tobiasza Łysonia i Martynę Łysoń. Po występach dzieci na scenie zaprezentowała swój talent multiinstrumentalistka, obdarzona przepięknym głosem – Maria Tomiczek. Tuż po niej sceną zawładnęły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Andrychowie a następnie utalentowana grupa taneczno-śpiewacza dzieci z Zespołu Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie. Placówkę reprezentował Szkolny Zespół Pieśni i Tańca “Bolęcina”. Następnie ich odrobinę starsi koledzy i koleżanki, tańczący i śpiewający w LZPiT „Andrychów”, zaprezentowali popis tańca, śpiewu i zabaw z pogranicza śląsko-krakowskiego, zapraszając następnie przybyłych na warsztaty taneczne.

Po tych występach scena zatrzęsła się, dosłownie i w przenośni, gdyż swój popis umiejętności zaprezentowały grupy taneczne zespołu SKOS, prowadzone przez instruktorkę i choreografa – Sylwię Balon. Tuż po nich talenty wokalne zaprezentowali uczestnicy zajęć prowadzonych w Ognisku Muzycznym Skylight Music z Andrychowa. Po chwili oddechu – kolejne występy taneczne – Rewii Dziecięco-Młodzieżowej DINO z Andrychowa. Grupa obchodziła niedawno 30-lecie swojej działalności! Założycielką i inspiratorką Rewii jest Pani Danuta Mrawczyńska. Tuż po tych występach nadszedł czas na prezentację umiejętności grup tanecznych działających pod skrzydłami CKiW. Na scenie zaprezentowały się reprezentacje: WDK w Zagórniku – grupa starsza, Sułkowic–Łęgu – grupa młodsza, Targanic – grupa starsza, Inwałdu – grupa taneczna “Gaduły”, Zagórnika – grupa młodsza, Sułkowice – grupa freestyle, Targanic -grupa młodsza, Sułkowic – grupa młodsza wraz z grupą freestyle, Zagórnika – grupa średnia. Ufff! Ależ zatańczyli! Dodajmy jeszcze, że instruktorkami grup są Kinga Baran, Patrycja Smolec i Justyna Kozioł, a CKiW serdecznie zaprasza do udziału w zajęciach już od października 2022!

Po występach dzieci, prawdziwą muzyczną perełkę w koncercie „Mam tę moc” zaprezentowała Małgorzata Szybisty z akompaniamentem Roberta Budzynia. Któż z nas nie zna ścieżki dźwiękowej takich superprodukcji dla dzieci, jak: „Król lew”, „Anastazja”! Nie zabrakło także muzycznych nowości. Usłyszeliśmy m.in. utwory: „Mam tę moc” oraz „Pół kroku stąd” w ciekawych aranżacjach. Spokojna muzyka niosła się przez park, a najmłodsi, przyszli wokaliści i wokalistki, z zauroczeniem spoglądali w stronę sceny i wyglądającej, jak księżniczka z bajki – Pani Małgorzaty! Co ważne – wśród pięknych piosenek z bajek Disneya każdy mógł znaleźć coś dla siebie i przez chwilę wrócić się w bezpieczny świat dzieciństwa.

Niezwykle ciepłym i zrealizowanym z wielkim sercem programem artystycznym podzielili się z nami uczestnicy i instruktorzy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji Promyczek w Andrychowie. Tańcem i wspólnym śpiewem zdobyli nie tylko aplauz publiczności, ale też jej serce! Prezes Fundacji przedstawiła zgromadzonym działania i cele Fundacji Promyczek, która oprócz zajmowania się wspieraniem rozwoju dzieci – zajmuje się również osobami dorosłymi poprzez prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej „Promyczek”, będącego placówką stwarzającą osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Do WTZ „Promyczek” uczęszczają 22 osoby! Jak wspomnieliśmy – Fundacja podczas Bajkolandii przygotowała Warsztatową kawiarenkę, stoisko z produktami i makramowe warsztaty. Pani Prezes ogłosiła również wyniki konkursu na maskotkę Fundacji.

Dalszą część popołudniowych atrakcji zapewniono uczestnikom na tarasie Pałacu Bobrowskich! Pierwszą z nich był spektakl „Baju Baj” (czyli wielka draka w krainie baśni) w wykonaniu Teatru STUDIO YAPA. Barwne, kostiumowe widowisko przyciągnęło mnóstwo widzów. Przy wykorzystaniu fabuł najpiękniejszych i najbardziej popularnych baśni, jak: „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka” aktorzy ukazali ponadczasowe wartości i prawdy, które towarzyszą nam w życiu. Barwne kostiumy oraz przemyślana interakcja z najmłodszą publicznością pozwoliła w kilka chwil zawładnąć umysłami dzieci, a zabawne perypetie bohaterów nie mogły pozostawić widzów bez uśmiechu na twarzy – bez względu na wiek 🙂

Kolejny pokaz przedstawiony na tarasie był po prostu magiczny! Dosłownie 🙂 Pokaz iluzji „Poza wyobraźnią” zaprezentował Magic Mitoraj – iluzjonista, muzyk oraz realizator dźwięku. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który przez lata szkolił się u najlepszych iluzjonistów na świecie, regularnie uczestnicząc w seminariach prowadzonych w Polsce i za granicą. Trzeba przyznać, że jego umiejętności zadziwiły nie tylko młodych widzów! Po niezwykłym pokazie iluzjonista przeprowadził warsztaty „Zostań czarodziejem”, ucząc prostej, ale wymagającej dużych zdolności manualnych sztuki wiązania supełka za pomocą jednej ręki! Mottem artysty są słowa: „Traktuj każdy swój pokaz tak, jakby to był Twój najważniejszy występ w życiu”, „Każdego widza obdarowuj taką porcją dobrej iluzji, jakiej sam chciałbyś doświadczyć, oglądając pokaz iluzjonisty”. Trzeba przyznać, że jego umiejętności są znakomite, a żmudna praca i zapewne wielogodzinne, codzienne treningi przyniosły spektakularne efekty!

Ostatnim punktem tegorocznej Bajkolandii był koncert zespołu „Druga Strona Lustra”. Był to… niestety ostatni koncert w działalności tej formacji.

Brak aktywności tej formacji to ogromna strata. Dobrze wiemy, jak bardzo w obecnym czasie liczą się mądre słowa i wartościowy przekaz. A taka właśnie była grupa DSL. Rytmiczna, wpadająca w ucho, kołysząca muzyka była tylko kanwą dla mądrych treści, komentujących prawdziwe życie.

Zespół Druga Strona Lustra powstał w Andrychowie w roku 2002 z inicjatywy wokalistów Jarka Maxa Szklarczyka i Zygmunta Zigiego Tomali. Przez 20 lat swojej działalności wystąpili w ponad 100 miastach i miasteczkach całej Polski, grając m.in. na największych festiwalach nurtu reggae. Wydali dwie płyty. W czasie gdy powstawał trzeci album, 25 czerwca 2021 roku, po krótkiej lecz ciężkiej chorobie zmarł Zygmunt Zigi Tomala. Nie doczekał finału albumu, w który włożył całe swoje serce i masę pracy. Stało się to momentem zwrotnym w historii zespołu. Działalność artystyczna Drugiej Strony Lustra była przecież nie tylko historią wspólnej muzyki, ale przede wszystkim historią wspólnej przyjaźni. Oczywistym stało się, że dalsza działalność zespołu nie powinna mieć miejsca. W 20. rocznicę powstania zespołu i zarazem pierwszą śmierci Zygmunta Tomali zespół zagrał po raz ostatni, by uczcić jubileusz, pamięć Przyjaciela i pożegnać się z publicznością, która przez te wszystkie lata wspierała ich działalność artystyczną. Zanim rozpoczęto koncert artyści postanowili przekazać dochód z koncertu na działalność Fundacji na ręce ks. Kamila Kaczora – Przewodniczącego Zarządu Fundacji Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień „Nadzieja” w Bielsku-Białej. Pieniądze te pomogą w działalności na rzecz potrzebującej i zagubionej młodzieży.

Piękny gest nagrodzono wielkimi brawami. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebne jest tego rodzaju wsparcie.

Przypomnijmy – w różnych okresach działalności zespół grał w składzie:

Jarek Max Szklarczyk – wokal, gitara, klawisze
Zygmunt Zigi Tomala – wokal
Bartłomiej Breff Sołtysiewicz – wokal
Dawid Loko Balon – wokal
Ewa Krok – chórki
Joanna Mrzyk – chórki
Magdalena Rakowska – chórki
Bartek Staśkiewicz – gitara
Dawid Mańkowski – gitara
Mariusz Ślimak Tomczyk – perkusja
Tomek Młody Mańkowski – perkusja
Marcin Mrzyk – gitara basowa
Wojtek Kurtycz – gitara basowa
Szymon Klimkiewicz – gitara basowa
Robert Kaczmarczyk – saksofon
Bartek Balon – puzon
Dj Emika – gramofony

Pożegnalny koncert DSL zagrała w składzie:

ŚP. Zygmunt Zigi Tomala – wokal
Jarek Max Szklarczyk – wokal
Magdalena Rakowska – wokal
Joanna Mrzyk – wokal
Ewa Kowalska – saksofon
Marcin Mrzyk – bas
Wojciech Kurtycz – bas
Szymon Klimkiewicz – bas
Mariusz Ślimak Tomczyk – perkusja
Marek Bakalarski – gitara
Artur Susfał – gitara

DSL pożegnano zasłużonymi, długimi brawami, wspólną fotką z publicznością. Ech… chciało się, by ta chwila nigdy nie nadeszła… ale życie trwa nadal i kolejne młode pokolenia będą przekazywać nam swoje spostrzeżenia i ocenę tego świata. Zmiany są przecież ważną częścią naszego życia. Druga Strono Lustra – będzie nam Was brakowało!

Na zakończenie fotoreportażu dodajmy jeszcze, że jubileuszową X edycję Bajkolandii zabezpieczali ratownicy i wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej – oddział Andrychów. Spisali się na medal, nie tylko zapewniając bezpieczeństwo i pomoc w zabezpieczeniu imprezy, ale też prowadząc warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem – zarówno wśród dzieci, jak też ich rodziców i opiekunów. W ramach edukacji przeprowadzano szkolenia z zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej i prawidłowego użycia AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego). Działania prowadzone były na manekinach. Dzieci i dorośli mieli również możliwość obejrzenia ambulansu i zapoznania się z jego wyposażeniem. Ratownicy demonstrowali również sposoby zabezpieczania pacjenta przy pomocy deski. Jak podkreślał komendant oddziału w Andrychowie wolontariusze i ratownicy byli zaskoczeni dużą świadomością i wiedzą uczestników warsztatów na tematy związane z pierwszą pomocą medyczną!

Wśród Stowarzyszeń wspierających organizację Bajkolandii znalazło się również Stowarzyszenie Grupa Twórców My. Artyści przygotowali płótno z konturami Andrychowa, które dzieci malowały według własnej inwencji. Był też kącik malarski i pokazy techniki linorytu. Tradycyjnie jednak – największym zainteresowaniem cieszyło się malowanie buziek! Trzeba przyznać, że artystki spisały się znakomicie! Kluby sportowe i piłkarskie, Ośrodek Pomocy Społecznej, instruktorki z placówek – WDK Centrum Kultury i Wypoczynku… długo można by wymieniać organizacje, stowarzyszenia, instytucje i firmy, które zorganizowały warsztatowe stoiska, instalacje i multimedialne atrakcje tej imprezy. Kilkadziesiąt firm – BajkoPARTNERÓW – kilkaset zaangażowanych osób! Tak! Tak! Ale opłaciło się! W podziękowaniu, które wystosowało do Partnerów imprezy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie znalazła się sentencja wypowiedziana przez wielkiego przyjaciela dzieci – Janusza Korczaka – „Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”! Świat choć przez chwilę się uśmiechnął, bo czego jak czego, ale uśmiechów dzieci tego dnia na pewno nie zabrakło!

Jarosław Skupień

Taka była właśnie X Bajkolandia! A teraz – czas na fotorelację!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content