Wystawa „Retrospektywa” Magdy Glanowskiej

To była prawdopodobnie „najdłuższa przerwa kulturalna” w całej historii Miejskiego Domu Kultury. Po sześciu miesiącach od ostatniego wernisażu, miłośnicy sztuki spotkali się ponownie podczas finisażu wystawy „Retrospektywa” (10 września 2020 r.), aby podziwiać prace andrychowianki – Magdy Glanowskiej.

Jedno jest pewne. Obok prac artystki nie można przejść obojętnie. W dynamicznych grafikach, łączących w sobie różne techniki rysunkowo-malarskie, przewija się niepokój, emocje chwili, wzruszenia, dążenie do doskonałości… które otacza rozedrgana rzeczywistość. Każdy z nas posiada własne, ukryte talenty. Niestety – ogranicza nas świat, nie pozwalając ich rozwijać, wymuszając na nas robienie rzeczy, które odciągają od spełniania się, realizacji pasji, dążenia do doskonałości. Niestety… jesteśmy w większości kokonami, z lękiem czekającymi na możliwość pokazania swojego prawdziwego, wrażliwego „ja”. Otaczająca nas rzeczywistość nie sprzyja uzewnętrznianiu uczuć, dusząc w nas wszelkie przejawy indywidualizmu, krępując ciasnym sznurem frustracji…

Niektóre z prac artystki przez 20 lat czekały na możliwość pojawienia się w przestrzeni wystawienniczej… Obserwując współczesny nam świat można dojść do wniosku, że wizje artystki pełne niewypowiedzianych myśli, nie straciły nic ze swojego mocnego przekazu… Człowiek niestety nadal nic się nie zmienił…

W imieniu CKiW w Andrychowie artystce dziękowała Dyrektor CKiW – Marianna Żmija, gratulując talentu i ciesząc się z faktu, że w ekipie Centrum Kultury jest artystka posiadająca i dzieląca się z innymi swoją niezwykłą wrażliwością i sposobem postrzegania świata.

Wystawie towarzyszyła muzyka na żywo. Wśród muzyków bez problemu można było dostrzec elitę muzyczną kapeli Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów.

Perełką wystawy była bez wątpienia praca dyplomowa artystki wykonana w technice akwaforty.

Słowo wstępne wygłosiła Agnieszka Kołacz – przytaczając sylwetkę artystki i jej twórczość.

Artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz magistrem Wychowania Plastycznego (Uniwersytet Śląski). „Bazgraniem” na wszystkim (!) zajmowała się od dziecka (rodzice byli uzdolnieni artystycznie), stąd decyzja o wyborze szkoły średniej oraz studiów na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym śląskiej uczelni. Na trzecim roku wybrała specjalizację z grafiki warsztatowej (artystycznej), dyplom obroniła w pracowni prof. Eugeniusza Delekty serią „La Feminite” („Kobiecość”) w technice akwaforty. W rysunkach cechuje ją prosta lub łukowata, krzyżująca się kreska i charakterystyczny kształt ludzkiej postaci sprowadzony do syntetycznych „kokonów”, jak również pewna monochromatyczność i oszczędność w kolorystyce. Jako grafik specjalizuje się w… ikonopisarstwie (!) oraz tworzy specyficzne prace rysunkowo-malarskie w technice własnej (farba akrylowa, suche pastele, bejca, tusz).

„Retrospektywa” – wystawa w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie zaprezentowała w większości starsze prace, pochodzące z początkowego okresu jej twórczości, kilka prac pochodziło również z 2020 roku. Jest tam Frasobliwy Chrystus i Jego „impresja” dotycząca m. in. AD 2020 oraz czasów współczesnych.
Magda jest aktualnie instruktorem w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie (placówka Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie), gdzie prowadzi m.in. zajęcia z zakresu rysunku i malarstwa dla młodzieży oraz warsztaty rękodzieła artystycznego dla starszej młodzieży oraz dorosłych („Dekoratornia”). Poza pracą zawodową zajmuje się prowadzeniem warsztatów rękodzieła dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz twórczością własną.

Dotychczasowe wystawy:

  • 1992 | BWA w Bielsku-Białej, „Sztuka Młodych”
  • 2014 – 2015 | „Madonny” – wystawa ikon oraz rysunków w placówkach CKiW w Andrychowie (WDK w Targanicach, WDK w Zagórniku, Świetlica w Sułkowicach-Bolęcinie) oraz w kryptach kościoła św. Macieja w Andrychowie
  • 2020 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie „Retrospektywa”

CKiW w Andrychowie / Jarosław Skupień

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content