Śmiało można powiedzieć, że Wacław Mikoda to przysłowiowy „Człowiek Renesansu”. Pedagog, artysta, projektant i grafik komputerowy, żeglarz, podróżnik… Może nie wszyscy wiedzą, że Wacek to również fotograf.
Z niezwykłym wyczuciem chwili wciska przycisk swojego aparatu, zapisując na zawsze uchwycone w danym momencie piękno, urodę, dynamikę, spokój i ciszę, majestatyczny krajobraz, architekturę czy zwykłe życie.
Fotografią interesuje się od dzieciństwa. Jego pierwszym aparatem fotograficznym była radziecka Smiena. Dzięki niej poznawał tajniki fotografii, która okazała się intrygującą, pełną tajemnic i nowych wyzwań drogą i wielką przygodą.
Nie tylko pstryka zdjęcia, ale również zajmuje się całą obróbką materiału światłoczułego. Bo Wacek kocha fotografię klasyczną, aparaty – jeszcze nie cyfrowe, błonę światłoczułą czyli tak zwany film… Kocha pracę z powiększalnikiem w ciemni, te tajemnicze, szczególnie dla młodszego pokolenia działania, które pozwalają na ukazanie się na papierze fotograficznym zdjęcia. Uczestniczenie w intrygującym, zapierającym dech procesie pojawiania się fotografii na papierze w kuwecie z wywoływaczem, nie jest dane każdemu, szczególnie w dobie osiągnięć i postępu technologicznego.
Wacek nie rusza się nigdzie bez swojego aparatu. Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się okazja do zrobienia „zdjęcia życia”… Takich zdjęć ma już tysiące.
Wystawa „Bliżej Orientu” w DK w Zagórniku to jego pierwsza w życiu wystawa, całkowicie premierowa. To jakby swoisty, fotograficzny „coming out”. Po raz pierwszy obejrzymy nigdzie wcześniej niepublikowane zdjęcia z Indii, Iranu, Jordanii oraz Egiptu.
Wybór nie był łatwy i prosty, powierzchnia ekspozycyjna w Domu Kultury nie jest duża. Wacek ma w swoim zbiorze pewno kilkadziesiąt tysięcy zdjęć… z każdej podróży przyjeżdża bogatszy o kilka tysięcy nowych.
Zapraszam serdecznie do udziału w wernisażu i na spotkanie z autorem.
Magdalena Glanowska





Ekspozycja „Bliżej Orientu” potrwa do 31 stycznia 2024 r. Zapraszamy w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.
Szczegółowe informacje: DK im. Romana Prystackiego w Zagórniku, tel.: 33 875 47 29 lub 512 449 431, e-mail: zagornik@kultura.andrychow.eu
