Wszystkie fotograficzne zagadki zostały rozwiązane, zadania wykonane… Akcja „Naturalnie kulturalni” za nami!

W dniach od 23 do 30 sierpnia br. dzieci z DK w Rzykach i DK w Sułkowicach-Bolęcinie uczestniczyły w warsztatach artystycznych „Naturalnie kulturalni”.

W tegorocznej edycji połączyliśmy zajęcia artystyczne o charakterze warsztatowym nastawione na kontakt z naturą z działaniami edukacyjnymi mającymi na celu poszerzanie wiedzy z zakresu historii fotografii.
W pierwszym dniu warsztatów wybraliśmy się na edukacyjny spacer po okolicznych lasach. Zadaniem uczestników było odnalezienie ukrytych w leśnym gąszczu zagadek dotyczących historii fotografii. Dowiedzieliśmy się paru ciekawostek dotyczących optyki i fotograficznej chemii, podpatrując przy okazji, co dzieje się wśród drzew, mchów i paproci.
Drugi dzień upłynął nam na robieniu zdjęć bez użycia aparatu fotograficznego. Zebraliśmy różne gatunki ziół, polnych kwiatów oraz leśnych roślin i utrwaliliśmy je w technice cyjanotypii. W studiu fotograficznym, zlokalizowanym na łące pod lasem, tworzyliśmy kompozycje naszych fotogramów. Naświetlaliśmy je, utrwalaliśmy i wywoływaliśmy, tworząc niebieskie zielniki powstałe dzięki światłoczułości soli żelaza.
W kolejnym dniu naszych warsztatów powędrowaliśmy na Leskowiec i zorganizowaliśmy sobie plener artystyczny na jego szczycie. Powstały rysunkowe i fotograficzne panoramy. Zdolni artyści, w poszukiwaniu odpowiedniego ujęcia, musieli czasem wychodzić na drzewa lub przedzierać się przez borowiny i kłujące krzaki ostrężyn, zjadając przy okazji to, co na nich wyrosło.
Czwarty dzień był poświęcony tworzeniu instalacji i rzeźb inspirowanych land artem. Dokonaliśmy małych interwencji w przestrzeni natury, wykorzystując patyki, kamienie, liście oraz inne naturalne materiały znalezione na miejscu. Stworzyliśmy także dokumentację fotograficzną naszych dzieł, aby można było je oglądać nie tylko w leśnym muzeum.
Na zakończenie postanowiliśmy popracować nocą i przeprowadzić kilka eksperymentów z użyciem sztucznego światła. W ostatnim dniu naszych warsztatów poznaliśmy kilka metod projekcji obrazów sprzed wynalezienia kamery i zrobiliśmy własne projektory pozwalające wyświetlać stworzone przez nas obrazy przy użyciu latarki.
Wszystkie fotograficzne zagadki zostały rozwiązane, zadania wykonane. Przy okazji poznawania możliwości fotografii jako narzędzia służącego utrwalaniu natury i jej zjawisk, mogliśmy wyjść z domu aby poobcować z przyrodą.

Joanna Amrozi / kierownik DK w Rzykach

Projekt NATURALNIE KULTURALNI wsparli:
• Producent paluszków AXPAL „Oryginalne paluszki z Małego Beskidu”
• WOSANA S.A. | producent soków, napojów oraz wód źródlanych i mineralnych

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content