Wernisaż „PORTRET – życie jest spotkaniem” Ewy Partyki w andrychowskim MDK [fotorelacja]

29 września 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy autorstwa EWY PARTYKI pt. „PORTRET – życie jest spotkaniem”.

Opis tego niecodziennego wydarzenia rozpoczniemy… obrazowo. 🙂 Wyobraźcie sobie salę widowiskową Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie wypełnioną publicznością, teraz… zamknijcie oczy i zastąpcie każdą z osób jej portretem. Tyle właśnie (w przybliżeniu około 300) niezwykłych, barwnych wizerunków zgromadziła w swoim dotychczasowym dorobku artystycznym bohaterka wernisażu – malarka Ewa Partyka.

Portret w jej malarstwie pojawił się ubocznie, ale to właśnie on stał się główną wizytówką jej twórczości. Początkowe, nieśmiałe pociągnięcia pędzlem nabrały wyrazu i własnego, niepowtarzalnego stylu. Pierwsze prace były formą podziękowań dla ludzi, którzy przyszli jej z pomocą w trudnym okresie życia. Nic dziwnego, że cechowały je olbrzymie emocje, szczerość, czystość przekazu, indywidualne podejście do każdej z malowanych postaci. Na szczęście, te atrybuty jej sztuki – pozostały. Kolejne dzieła nabierały szlachetnych detali sprawiając, że wizerunki coraz wierniej oddawały zarówno wygląd zewnętrzny jak i charakter oraz cechy charakteru oryginałów.
Realizowane z potrzeby serca – sprawiały radość artystce, będąc dla niej swego rodzaju wyzwaniem, sprawdzianem wrażliwości i psychoterapią. Podczas wernisażu mogliśmy podejrzeć około 40 prac.

Wypowiadane przez nią słowa w trakcie powitania potwierdzały to, co promieniuje z jej prac – fascynacja ludźmi, ich wrażliwością, zmiennością, pięknem. Jak podkreślała – każdy z nas jest wszechświatem mającym w swoim wnętrzu skrajne emocje. Ona chce widzieć tylko najpiękniejsze z nich.
Podczas spotkania padło wiele podziękowań – za wsparcie, udostępnienie obrazów, ubogacenie swoją obecnością wernisażu. Hol MDK dawno nie widział tak dużej ilości uczestników. Nic dziwnego. Artystka jest członkinią Stowarzyszenia Grupa Twórców My, przybyli też koledzy i koleżanki z czasów szkoły i studiów, rodzina, oraz ci, których wizerunki zawisły na ścianach w przestrzeni wystawienniczej MDK. Nie zabrakło sąsiadów, wśród których jest m.in. Wiceburmistrz Andrychowa Wojciech Polak. To właśnie On, w imieniu Burmistrza Andrychowa, życzył Artystce dalszych, świetnych prac i twórczych inspiracji.

Swoje podziękowania Artystka zakończyła, cytując Alberta Schweitzera:

Świat jest pełen oziębłości, ponieważ ludzie nie mają odwagi być tak serdeczni, jakimi są naprawdę.

Wystawa PORTRET – życie jest spotkaniem w MDK w Andrychowie czynna do 29 października 2023 r. Zapraszamy w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.


Tego samego wieczoru, w sali widowiskowej MDK, odbył się pokaz kina niemego pt. „Kult ciała”, do którego muzykę na żywo zagrał zespół Czerwie. O tym przeczytacie TUTAJ.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia wystawy:

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content