Wernisaż Międzynarodowej wystawy projektów graficznych o tematyce antywojennej PLAKAT PRZECIW WOJNIE [fotorelacja]

12 maja 2023 r. mieliśmy okazję zorganizować niecodzienny, międzynarodowy event. Na ścianach przestrzeni wystawienniczej Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie zawisły projekty graficzne o tematyce antywojennej – ponad sto prac autorstwa artystów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Prześmiewcze, celne, szczere, oczywiste, emocjonalne, przerażające, zastanawiające, wzruszające, dające do myślenia…

Wśród twórców tego niecodziennego przekazu znaleźli się znani artyści, ale też początkujący graficy. Wiele technik wykonania i różne treści wypowiedzi łączy wspólny mianownik. Wszystkie prace cechują autentyzm, niezwykła wrażliwość i ogromne emocje! Autorzy poruszyli bolesne problemy wojny… „Głównym celem projektu jest nadanie rozgłosu – za pośrednictwem plakatu – wydarzeniom w Ukrainie, uświadomienie zagrożenia, jakie Rosja stanowi dla świata, a także wyrażenie niezłomnej postawy artystów z całego świata, którzy potępiają wojnę” – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Znane chińskie przysłowie mówi: „Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”! W czasach błyskawicznego dostępu do informacji, aktualne wydarzenia społeczne, polityczne, patriotyczne i religijne bardzo często stają się tematem przewodnim dla artystów komentujących otaczający nas świat. Miliony memów – „wnuków” starego, dobrego plakatu zalewają internet. Ich „dziadek” ma się jednak nadal całkiem nieźle, funkcjonując w otaczającym nas realu. Plakaty nadal zapowiadają ważne wydarzenia, celnie puentując „gorące” newsy. Nic dziwnego. Skondensowane, wyraziste i trafne grafiki „krzyczą” głośniej i wyraźniej, niż pełne polotu artykuły, przemówienia i wywiady.

Przybyłych na wernisaż powitała Anna Płonka. Po przedstawieniu przez nią założeń projektu i jego dotychczasowej historii, więcej na temat samej wystawy opowiedziała kurator Wystawy – Olha Lukovska.

Bardzo się cieszę, że jesteśmy w Andrychowie. Chcieliśmy, żeby nasz projekt odwiedził cały świat! Niekoniecznie muszą to być duże miasta. W Andrychowie kiedyś już byłam, mam tu dużo przyjaciół. Kiedy pojawiła się propozycja, żeby wystawić to właśnie tutaj – zgodziłam się oczywiście, bo dla nas, Ukraińców, jest bardzo ważne, żeby świat w każdym jego zakątku wiedział, co dzieje się w Ukrainie. Jesteśmy bardzo Wam wdzięczni, wszystkim Polakom, że otworzyliście nie tylko swoje domy, ale i swoje serca dla nas. (…) Bardzo wszystkim dziękuję za to, że tak licznie przybyliście dzisiaj do nas. Razem – jesteśmy silni i będziemy na tym stać. Walczymy o naszą wolność! Chwała Ukrainie!” – zakończyła swoją wypowiedź Olha Lukovska – artystka, krytyk sztuki, profesor Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie, dyrektorka artystyczna Pałacu Sztuki we Lwowie.

Kurator Wystawy przekazała burmistrzowi Andrychowa – Tomaszowi Żakowi dedykowany folder, zawierający wszystkie prace obecne na wystawie.

Wieczór uświetnił koncert zespołu śpiewającego tradycyjne, ukraińskie białe pieśni. Pod kierownictwem Sofii Herian – muzyka, śpiewaczki i nauczycielki śpiewu tradycyjnego (absolwentki katedry folkloru i etnografii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych) – pięcioosobowa grupa śpiewacza w składzie: Sofia Herian, Liliana Śliwińska, Małgorzata Międlarz, Ewa Zboińska oraz Tomasz Wójcik, zaprezentowała repertuar kilkunastu polifonicznych pieśni obrzędowych i zwyczajowych, charakteryzujących się niesamowitym autentyzmem i liryką.

Ekspozycji towarzyszyła instalacja złożona z fragmentów zniszczonego sprzętu wojskowego oraz rzeźb autorstwa Zbigniewa Burego – artysty z Roczyn. Smutne „dowody” historyczne od wielu tygodni mogliśmy oglądać w andrychowskiej Galerii Sztuk”i” przy ulicy Rynek. Przywieziono je ze zniszczonego miasta partnerskiego Andrychowa – Izium w Ukrainie.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy! Znajdziecie tam grafiki urzekające prostotą przekazu, celnością komentarza, minimalizmem, dynamiką, odzwierciedleniem emocji, tragizmem, satyrą, czarnym humorem… Nienaganne kadry, kompozycje, przemyślana kolorystyka – każda z prac na swój własny sposób krzyczy wyraźne NIE dla agresji i wojny! Wszystko to uzupełniono projekcją prawdziwych obrazów współczesnej Ukrainy – zniszczonej, krwawiącej, cierpiącej, ale dzielnie, z dumą i honorem broniącej każdego skrawka swojej ziemi.

Przypomnijmy, że 12 maja 2023 r. Olha Lukovska gościła w studiu Radia Andrychów, opowiadając o projekcie i wernisażu. Posłuchajcie:

Olha Lukovska • Radio Andrychów • 12 maja 2023 r.

Projekt Międzynarodowej wystawy projektów graficznych o tematyce antywojennej PLAKAT PRZECIW WOJNIE został zrealizowany w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim. Partnerem wydarzenia jest Lwowski Pałac Sztuki oraz Fundacja Liderzy Przemian.

Patronat honorowy nad wydarzeniem w Andrychowie objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak.

Kuratorzy wystawy:
Olha Lukovska (Lwowski Pałac Sztuki)
Wojciech Pukocz (ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu)

Patronat medialny:
Nowiny Andrychowskie i Radio Andrychów

Wystawa gościła już we Wrocławiu. W andrychowskim Miejskim Domu Kultury będzie można ją oglądać do 30 czerwca 2023 r. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Później PLAKAT PRZECIW WOJNIE / Międzynarodowa wystawa projektów graficznych o tematyce antywojennej pojedzie do stolicy Małopolski – Krakowa. Jak wspomnieliśmy – dla pomysłodawców i inicjatorów projektu ważne jest to, by wystawa pojawiła się we wszystkich zakątkach świata, ale marzą, aby finisaż miał miejsce w Ukrainie… w czasie pokoju. Życzymy tego z całego serca!

Zobaczcie materiał video i zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia:

Video: Wrzuc.info

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content