Trzynasta Wigilia z wielką, białą niespodzianką!

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zaprosili mieszkańców Andrychowa i Gości naszej Gminy na XIII edycję Andrychowskiej Wigilii. Impreza odbyła się w niedzielę, 11 grudnia 2022 r. w andrychowskim Parku Miejskim na dziedzińcu Pałacu Bobrowskich. Nowe / stare miejsce (jak wiemy realizowane już były tam imprezy miejskie, jak np. Bajkolandia) powitało o 6:00 rano pracowników przygotowujących wydarzenie niespodziewanie dużą ilością śniegu...

Cały nasz region, zarówno poprzedniego dnia, jak i nocy nawiedziły dawno nie widziane opady śniegu. Najstarsi górale nie pamiętają, by podczas poprzednich edycji wspólnego spotkania mieszkańców było go aż tyle 🙂 Właściwie, to tylko podczas pierwszej edycji gdzieniegdzie można było obejrzeć pozostałości topniejącej, białej masy. Kolejne edycje przebiegały już praktycznie bez śniegu. Zima to jednak zima 🙂 I właśnie podczas 13. edycji miasto przykryła całkiem spora śnieżna pierzynka.

Spowodowało to sporo zmian w planach wystawców, którzy zamierzali tego dnia zaprezentować przed przybyłymi efekty swojej artystycznej twórczości – oferując piękne, świąteczne ozdoby, ale nie tylko. Część z nich zrezygnowała. Część – bo wiele namiotów wypełniło się prawdziwymi cudeńkami! Zobaczcie w galerii foto!

Impreza na stałe wrosła w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnych. Trudno sobie teraz wyobrazić zbliżające się Boże Narodzenie bez wspólnego spotkania, dzielenia się opłatkiem, oglądania występów lokalnych artystów i próbowania smacznych wigilijnych specjałów. Wspólnie z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie wielu mieszkańców, przedstawicieli firm, organizacji, instytucji i stowarzyszeń przyczynia się do uświetnienia tego dnia. Na szczęście w ten mroźny i biały dzień nie zabrakło wspólnych życzeń, dźwięków kolęd, zapachu i smaku potraw przygotowanych przez lokalnych restauratorów i gospodynie oraz wszechobecnej życzliwości.

Wśród dodatkowych atrakcji pojawiły się choinki na święta rozdawane przez mamNewsa.pl, koncert zespołu „Dzień Dobry”, występy lokalnych grup muzycznych, wspomniany już świąteczny kiermasz, przejazdy magiczną kolejką wraz ze Świętym Mikołajem, Śnieżynką i Elfami, MotoMikołajowy akcent oraz pokazy wozów i sprzętu strażackiego OSP Andrychów, a ze sceny można było otrzymać czujniki czadu oraz gaśnice.

W samo południe, burmistrz Tomasz Żak w towarzystwie małżonki oraz wiceburmistrza Wojciecha Polaka wraz przedstawicielami Radnych Rady Miejskiej złożył mieszkańcom świąteczne życzenia. Nikt z nas – rok temu nie spodziewał się, że świat i nasz region, jak nigdy będzie potrzebował życzeń pokoju. Burmistrz podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc potrzebującym, podkreślając wielkie serce, jakie mieszkańcy naszego regionu okazali obywatelom Ukrainy!

Nie zabrakło również poświęcenia opłatków przez ks. Andrzeja z parafii Św. Macieja w Andrychowie. 

Co jeszcze działo się tego dnia? Dziękujemy za wspaniałe świąteczne kreacje sceniczne… Były występy kapeli i zespołu dziecięcego wraz z grupą śpiewaczą Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Andrychów”, koncert Andrychowskiej Kapeli Podwórkowej uzupełnionej przez świeże, dziewczęce głosy młodego pokolenia, występ szkółki działającej przy Stowarzyszeniu Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów. Ponadto obejrzeliśmy zachwycające świąteczne występy reprezentantów Ogniska Muzycznego Skylight Music oraz szkół i przedszkoli z gminy Andrychów; zaprezentowały się dzieci z Przedszkoli nr 1 i 5 w Andrychowie, młodzież ze Szkół Podstawowych nr 2, 4 i 5 w Andrychowie oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Brzezince. Kolędowali harcerze z Hufca ZHP Andrychów im. Szarych Szeregów i odwiedzili nas także jasełkowi przebierańcy w happeningu „Bitwa kolędnicza”…

Nowość – bitwa kolędnicza – to happening Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zrealizowany przez Katarzynę Mikurdę. Do działań artystycznych zaangażowano młodzież z terenu gminy Andrychów. Uczniowie klas pierwszych ZDZ w Andrychowie, debiutując w tego rodzaju działaniach, przygotowali akcję happeningową. Aniołki za pomocą pieczątek ozdabiały policzki dzieci i posypywały maluchy magicznym brokatem, diabły straszyły, a śmierć chichotała za uszami widzów! To nie wszystko! W czterech odsłonach na scenie głównej kolędnicy z turoniem, dziadem, babą, gwiazdą i pieśniarkami stoczyli kolędniczą bitwę ze współczesną grupą hip-hopową w której nie strój a charakteryzacja wykonana przez uczennice LO ZDZ w Andrychowie nawiązywała do tradycji dawnych kolędników, a turoń i gwiazda wykonane były ze srebrzystego metalu. Rapowa wersja „Bóg się rodzi”, tradycyjne „Dzisiaj w Betlejem”, mieszana – rapowo/tradycyjna kolęda „Przybieżeli do Betlejem” i pięknie wykonana przez Annę Kowalską-Wicherek „Mizerna, cicha” kołysały nas muzycznie, dowodząc faktu, że to nie styl, lecz treść jest najważniejsza i to właśnie ona łączy ludzi!
Pomysłodawczyni projektu, Katarzyna Mikurda w przejrzysty sposób ukazała fakt, że tradycja nie jest zamkniętą na wieki formą. Chcemy, czy nie – świat się zmienia. Na naszych oczach przenikają się wartości, zmienia język, przekonania, styl życia. Tradycja i to, co współczesne miesza się w tyglu rzeczywistości. Kiedy, jak nie w czasie Świąt jest czas pojednania, zrozumienia, zgody i wspólnego spędzania czasu? Jestem dumna z młodzieży, która po raz pierwszy miała do czynienia z tak dużą sceną, widownią, wydarzeniem. Zaangażowali się, zależało im, aby wypaść jak najlepiej i przekazać ponadczasową prawdę! Biorąc pod uwagę krótki czas przygotowań i brak doświadczenia jestem dumna z tego, co osiągnęli – dodaje.

Warto dodać, że wśród świątecznych stoisk nie zabrakło tych, które swoją działalność poświęcają celom charytatywnym na czele ze stoiskiem Kuchni Św. Alberta, Towarzystwa opieki nad zwierzętami, Fundacji Promyczek oraz wspaniałej, ponadczasowej i pięknej akcji ratowania życia małego – chorego na SMA Oliwierka!

W trakcie Wigilii odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Dzień Dobry” z Bielska-Białej. Czy ktoś pamięta ich występ w andrychowskim KPB? 16 grudnia 2007 roku, w niedzielę – dokładnie 15 lat temu Jerzy Górka oraz Zdzisław Potempa zapowiedzieli ich pierwszy występ w andrychowskim, wypełnionym po brzegi Klubie Pod Basztą. W fotoreportażu opisującym to wydarzenie napisałem wtedy: „W natłoku dźwięków codziennie dobiegających do naszych uszu, słuchanie tych zgodnych z naszą naturą staje się powoli rarytasem. Trafić na dobry koncert to czasem kwestia zbiegu okoliczności, przypadku. Obserwujemy chodząc po mieście plakaty informujące o kolejnych imprezach, patrzymy przy okazji na nazwę wykonawcy i cenę biletu. Znane nazwisko i wysoka cena – najczęściej gwarantują profesjonalny koncert z wyreżyserowanym bisem. Patrząc na koncert z nieznanym zespołem i tanim biletem rzadko zastanawiamy się czy warto pójść…”

Zespół zaprezentował się wtedy rewelacyjnie! Świetne akustyczne granie, repertuar będący strzałem w dziesiątkę i klimaty w jakich lubię się poruszać. Pastisz – lekki i celny, kompilacja stylów, radość z grania żywej muzyki, odrobinka nonszalancji :), luz, dobry, bezpośredni kontakt z widownią – to tylko niektóre słowa jakimi wtedy podsumowałem „Dzień Dobry”. Pełne polotu interpretacje znanych motywów filmowych (z Różowej Pantery i filmu o superagencie Jamesie Bondzie), brawurowe Bamboleo Gypsy King’s, utwory Grechuty, Starego Dobrego Małżeństwa… Fajni ludzie i rewelacyjna muzyka, w której pełno było muzycznych perełek i ciekawych dźwięków elektronicznych skrzypiec i cajona.

Gdybym miał opisać tegoroczny koncert – nie zmieniłbym w opisie ani słowa. Cieszy fakt, że grupa… przetrwała, zachowując stare, dobre brzmienie i własny, ciepły, lekki, niepowtarzalny styl. Mimo sukcesów na scenie – nie zmienili się! Ten sam skład – to samo dobre „Dzień Dobry”! Jak czytaliśmy w zapowiedzi ich wigilijnego występu – „Ta niezwykle energetyczna formacja muzyczna wystąpiła u boku gwiazd polskiej estrady, takich jak: Krystyna Prońko, Renata Przemyk, Gaba Kulka, Jacek Wójcicki, Zbigniew Wodecki, Tadeusz Woźniak, zespół „Anawa” i innych. Ich talent został także doceniony w telewizyjnym show „Must Be The Music”, gdzie prezentując autorskie utwory dotarli do półfinału, zyskując bardzo przychylne opinie jury i publiczności”. Podczas koncertu zespół zaprezentował utwory z płyty kolędowej „Panu Naszemu Dzień Dobry” w autorskich aranżacjach akustyczno-folkowych.

Dziękujemy serdecznie restauratorom, dzięki którym mogliśmy spróbować pysznych, wigilijnych specjałów! Co przygotowali? Czarny Groń – kluski z makiem, zupę grzybową z makaronem; Kocierz Hotel & SPA – wigilijny żur; Restauracja ADRIA – żurek świąteczny; Restauracja BESKIDZKA – barszcz z grochem; Restauracja NA STARYM TARTAKU – kompot wigilijny oraz pierogi z kapustą i grzybami; Restauracja SAMI SWOI – kluski z makiem oraz kompot z suszonych owoców; Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie – groch z kapustą!

Dziękujemy równie gorąco wspierającym XIII Andrychowską Wigilię:

 • Stanica Hucuł – Józef Brzazgacz
 • Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie
 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrychowie
 • Urząd Miejski w Andrychowie
 • Straż Miejska w Andrychowie
 • Ochotnicza Straż Pożarna Andrychów
 • Klub motocyklowy Gremium MC Andrychów
 • Mini Zoo KUCYK w Inwałdzie
 • MANILA Alina Marczyńska
 • ALIMAR Marek Gumoś

Do zobaczenia za rok!

Zdrowych, spokojnych, wesołych Świąt, pokoju w Waszych sercach, rodzinach i na świecie życzy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie!

11 grudnia 2022 / zespół Dzień Dobry na scenie Andrychowskiej Wigilii
 • Organizator: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
 • Patronat honorowy: Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak
 • Partner: Portal i gazeta mamNewsa.pl
 • Patroni medialni: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie

Autorzy: Jarosław Skupień, CKiW w Andrychowie

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content