To był wspaniały rok w działalności LZPiT „Andrychów”!

Kiedy ćwierć wieku temu w Andrychowie rodził się pomysł założenia międzypokoleniowego, regionalnego zespołu pieśni i tańca nikt pewnie nie przypuszczał, że 25 lat później entuzjastom i pasjonatom tworzącym grupę dane będzie prezentować swoje umiejętności w jednej z najważniejszych polskich instytucji kultury...

Tak, tak! 18 grudnia 2022 roku Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów” działający pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie wystąpił na deskach Filharmonii Narodowej w Warszawie! Były to dwa koncerty pod wspólnym tytułem „Kolęda spod Krakowa” w ramach Porannych i Popołudniowych Koncertów dla Dzieci. Każdy z występów składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano najpiękniejsze, tradycyjne polskie kolędy, w drugiej – pieśni, tańce oraz zabawy ludowe wywodzące się z naszego regionu. Mieszkańcy stolicy otrzymali również solidną garść informacji o tradycjach ziemi andrychowskiej – opowieść o andrychowskich “plackorzach”, wigilijnych zwyczajach, strojach ludowych, instrumentach i figurach tanecznych obecnych w tańcach związanych z naszą okolicą.

Nie zabrakło także lokalnych rekwizytów, takich jak gwiazda kolędnicza czy szopka krakowska (autorstwa andrychowianina – Andrzeja Koska), które dotarły do Warszawy dzięki uprzejmości zaprzyjeźnionego z zespołem Zbyszka Burego. Występy w Filharmonii Narodowej zgromadziły blisko dwutysięczną widownię i zostały przyjęte bardzo entuzjastycznie. Koncerty prowadziła Agata Kawełczyk-Starosta. Po koncertach publiczność miała możliwość bezpośredniego spotkania się z zespołem w foyer.

Pewnie wielu z Was zastanawia się, jak to możliwe, by lokalny zespół ludowy z południa Polski mógł koncertować w tak szczególnym miejscu? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dyrektor CKiW w Andrychowie Leszek Ścibik, który był gościem „Radia Andrychów” – w audycji, którą zamieściliśmy poniżej, poinformował, że z pomocą przyszedł internet, a konkretnie strona internetowa Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie opisująca działania LZPiT „Andrychów” oraz materiały video zamieszczone w serwisie YouTube. Organizatorom koncertu bardzo spodobała się ta prezentacja. Wkrótce odezwał się telefon z zaproszeniem do występu w stolicy… Decyzja o wyjeździe zapadła błyskawicznie!

Agnieszka Kołacz, Leszek Ścibik – Ludowy Zespół Pieśni i Tańca w Warszawie • Audycja „Radia Andrychów” 27 grudnia 2022 r.

Występ na deskach Filharmonii Narodowej był swego rodzaju wisienką na torcie w jubileuszowym 2022 roku. Rok ten był dla LZPiT „Andrychów” szczególny! 25-lecie istnienia, II Nagroda Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 25-lecia działalności, udział w 59. Tygodniu Kultury Beskidzkiej – największym święcie folkloru w Polsce, udział w XV Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Z Przytupem”, występy podczas „Pikniku Chorwackiego” organizowanego z inicjatywy Konsula Honorowego Chorwacji Pawła Włodarczyka w „Małej Chorwacji” w Krakowie nad Bagrami. Zespół uczestniczył również w spotkaniu powitalnym zorganizowanym dla obywateli Ukrainy – #PryvitUkraina, X Bajkolandii, Dniach Andrychowa, XIII Andrychowskiej Wigilii, XXIII Konkursie Potraw Regionalnych Stół Wigilijny, występach podczas uroczystości religijnych i patriotycznych, występach na imprezach regionalnych, Jarmarku Franciszkańskim… długo można wymieniać wszelkie aktywności związane z działaniami tej międzypokoleniowej grupy pasjonatów – Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Andrychów”.

  • Sporo się dzieje! Zapraszamy gorąco do śledzenia działań LZPiT „Andrychów” na naszej stronie, a także zespołowym Facebook’u ===> TUTAJ

Trwający właśnie sezon kolędowy to dla LZPiT „Andrychów” bardzo intesywny czas. Zapraszamy serdecznie na najbliższe koncerty kolęd i pastorałek w wykonaniu naszych „ludowych”:

  • 15 stycznia 2023 r. / Kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Bulowicach; po Mszach Św. o godz. 9:00 i 11:00.
  • 22 stycznia 2023 r. / Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Choczni; po Mszach Św. o godz. 10:00 i 11:30.
  • 2 lutego 2023 r. / Kościół pw. św. Macieja w Andrychowie; po Mszy Św. o godz. 18:00.

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content