To był wspaniały czas! Podsumowanie Akcji Lato 2023 [fotorelacja]

W AKCJI LATO 2023 organizowanej przez placówki wiejskie CKiW w Andrychowie w dniach od 27 czerwca do 6 lipca br. wzięło udział 351 dzieci z naszej gminy. Pogoda sprzyjała wycieczkowiczom, więc atrakcje „pod chmurką” okazały się prawdziwym przebojem tegorocznej akcji!

Na zamku w Wiśniczu amatorzy ekstremalnych przygód mieli okazję wziąć udział w alchemicznych eksperymentach, podczas których stworzyli m.in. indywidualne, wyjątkowe zapachy, zamykając je w szklanych flakonikach. W podziemiach tej twierdzy, poznali także średniowieczne narzędzia tortur z całej Europy.

Jak zawsze, parki rozrywki cieszyły się największą popularnością! W tym roku dzieci i młodzież odwiedzili nowe miejsca aktywności sportowej: Parki Rozrywki i Sportu: „Wola Kasztanowa” i „Wola Sodowa” w Krakowie oraz Rodzinny Park Atrakcji „Centaurus” w Bielsku-Białej. Skorzystali również z wodnych atrakcji na krytej pływalni Delfin w Wadowicach.

Entuzjaści sztuki wzięli udział w wyjeździe do Teatru Figur w Krakowie na spektakl pt. „Papier i Nożyce” i warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Cieni, w trakcie których stworzyli lalki cieniowe, a także zgłębili tajniki tej wyjątkowej profesji. Wiele radości i uśmiechu sprawił uczestnikom wyjazd do kina „Planet Cinema” w Oświęcimiu na film „Super Mario Bros”. Podczas artystycznych spotkań, dzieci przeniosły się do niezwykłego i niczym nieskrępowanego świata wyobraźni.

Pasjonatom historii i tradycji ludowych zaproponowaliśmy: podróż po wiśnickim zamku w XVII wiecznej scenerii, zwiedzanie Skansenu w Wygiełzowie na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego z licznymi przykładami budynków architektury drewnianej, a także warsztaty garncarskie „Nie święci garnki lepią”, podczas których uczestnicy zapoznali się z technikami ręcznego formowania naczyń z gliny. Swe garncarskie umiejętności szkolili pod okiem instruktora, dzięki czemu opanowali niełatwą sztukę toczenia gliny na kole garncarskim. Z wielkim rozrzewnieniem wszyscy zapewne będą wspominać pobyt w „Zagrodzie Ławeczka” w urokliwej Lanckoronie. Dzieci dokonywały swoich wielkich odkryć w ogrodzie pełnym niespodzianek, a zabawy pod hasłem „Blisko Natury i Dziedzictwa” zakończyły się piknikiem przy ognisku.

Miłośnicy zwierząt i natury skorzystali z wycieczki do ZOO w Krakowie, w którym znajduje się ponad 1400 gatunków zwierząt z całego świata, i które tego bezsłonecznego, rześkiego dnia spacerowały dostojnie, cierpliwie pozując do zdjęć. Zachwyt wśród uczestników Akcji Lato wzbudziły także osobliwe i oryginalne ogrody „Kapias” w Goczałkowicach. Spacer po ogrodach okazał się zachwycającą podróżą po wielu europejskich i azjatyckich krajach.

Dziękujemy wszystkim za ten wspólny, wyjątkowy czas i zapraszamy na kolejne interesujące podróże!

Fot. Joanna Amrozi, Sabina Gibas / CKiW w Andrychowie

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content