Teatr Ruchu FORMA laureatem IX Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Alchemia Teatru w Krakowie

Spektakl "Droga" Teatru Ruchu FORMA został ponownie doceniony! Wielkie GRATULACJE dla młodych aktorów i Anety Lachendro - istruktora zespołu.

Jestem tak poruszona i zaskoczona, że aż brak mi słów. Nasze dzieciaki z Teatru Ruchu Forma ze spektaklem DROGA zdobyły Główną Nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym OFMAT w Krakowie. Dodam, że w kategorii Reaktywacje dla młodzieży do 19 roku życia. Cudowne chwile z cudownymi ludźmi. Zawsze po takich spotkaniach trudno wrócić mi do rzeczywistości. Będę tęsknić za Wami <3

Aneta Lachendro | inspirator

OFMAT

Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru. To cykliczne wydarzenie organizowane od 6 lat przez Stowarzyszenie Eksit w ścisłej współpracy ze Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. OFMAT to nie tylko prestiżowy konkurs teatralny ale również: warsztaty, wykłady, dyskusje, spektakle gościnne i integracja. Każdego roku festiwal odbywa się pod innym hasłem – wtajemniczeniem, które staje się prowokacją do dyskusji o teatrze.

OFMAT słynie nie tylko z wysokiego poziomu prezentacji konkursowych ale również ze znakomitego jury, w którym zasiadały persony takie jak: Adolf Weltschek, Małgorzata Bogajewska, Bogdan Renczyński, Dariusz Skubaczkowski, Zbigniew Bajek, Arti Grabowski, Katarzyna Deszcz, Szczęsny Wroński, Piotr Pilitowski, Jerzy Zoń, Mariusz Grzegorzek, Dariusz Gorczyca, Jan Jurkowski, Piotr Borowski i wielu innych znakomitych artystów.


„IX Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru – werdykt jury festiwalu”
09/09 – 11/09/2022

W ramach festiwalu odbyły się pokazy teatralne w trzech kategoriach: REAKTYWACJA (piątek), REWOLUCJE (sobota) i ZMARTWYCHWSTANIA (niedziela).

Jury w składzie: Joanna Szulborska-Łukaszewicz (przewodnicząca), Arkadiusz Półtorak i Kaltes Kinimod postanowiło przyznać nagrodę główną w kategorii REAKTYWACJA (zespoły do 19 lat) dla Teatru Ruchu Forma za spektakl „Droga” za piękną metaforę drogi i podróży z wykorzystaniem minimalistycznych środków. Jury zdecydowało przyznać również wyróżnienie specjalne dla Teatru Z Jednej Gliny za spektakl „Nasza Rzecz” za odważną próbę zmierzenia się z tematem ojczyzny, ironiczną grę z koturnowym performance szkolnego apelu i istotny krok na drodze rozwoju zespołu.

Jury w składzie: Maja Pankiewicz (przewodnicząca), Arkadiusz Półtorak i Kaltes Kinimod postanowiło przyznać nagrodę główną w kategorii REWOLUCJE (zespoły powyżej 19 lat) dla teatru T.LAB z Dębicy za spektakl „Ach, ten cyrk” za feministyczną petardę na polskim weselu, pieczołowity dobór tekstów z literatury polskiej i świetną pracę zespołową – pracę której rezultatem stała się piękna i angażująca wypowiedź artystyczna. Jury przyznało również wyróżnienie dla Teatru RAJSTOPY z Łodzi za spektakl „otwarte/ gładkie/ białe/ chłodne” za czułe, odpowiedzialne zmierzenie się z trudną problematyką i odwagę w konstruowaniu sytuacji performatywnej.

Jury w składzie: dr Mariusz Sołtysik (przewodniczący), Arkadiusz Półtorak i Kaltes Kinimod postanowiło przyznać nagrodę główną w kategorii ZMARTWYCHWSTANIA (performance i działania parateatralne) dla Karola Barckiego za działanie „Największy Złodziej Performensów w Polsce – zmartwychwstanie” za czułą, podstępną i finezyjna obecność wśród widzów, a także obracanie zawiści w miłość. Jury przyznaje również wyróżnienie dla Teatru T.C.R. (Tychy) i działanie „CPK, Całkiem Piękny Kraj” za kształtowanie świadomości społecznej, obywatelską postawę i ciekawą grę konwencjami.

Jury Młodych w składzie: Monika Bielenis, Leon Przybyło, Łucja Woźniakowska, Jagoda Ostrowska, Lilianna Jarzębińska, Norbert Stopa, Tadeusz Przybyło przyznało główną nagrodę młodych w kategorii Reaktywacja – Teatrowi PUK-PUK za spektakl „Po co ci te buty?”, w kategorii Rewolucje – Teatrowi RAJSTOPY z Łodzi za spektakl „otwarte/ gładkie/ białe/ chłodne”, w kategorii Zmartwychwstania – Karolowi Barckiemu za działanie „Największy Złodziej Performensów w Polsce – zmartwychwstanie”. (…)

Źródło (tekst, foto): sckm.krakow.pl | Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content