Tak się bawił, tak się bawił AN-DRY-CHÓW! Tegoroczne Dni Andrychowa za nami! [fotorelacja]

Jak ten czas szybko biegnie! Ani się człowiek nie obejrzał, a tu kolejne Dni Andrychowa za nami. Gdyby święto miasta obchodzono od momentu jego lokacji (rok 1767), byłby to już 256 taki event! Ech! Działo się w tym roku! Organizator – Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, wraz z Patronem Honorowym – Burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem z niepokojem spoglądali w prognozy pogody. Po długim i pracowitym okresie przygotowań okazało się, że weekend 1 i 2 lipca z dużym prawdopodobieństwem nie zapowiada się pogodnie… W sobotnie przedpołudnie lało jak z cebra. Potem pogoda spłatała nam niespodziankę i do końca dnia było… rewelacyjnie! Wszelkie, zapowiedziane na ten dzień koncerty przebiegły bez zakłóceń. W niedzielę deszcz pojawił się… chyba na nasze własne życzenie 🙂 Zaśpiewany rewelacyjnie przez jednego z artystów (Szymon Nikiel) utwór Ed’a Sheeran’a „Make It Rain” sprowadził krótką ulewę 🙂 Na szczęście – po godzinie było po wszystkim i do końca weekendu „niebo” było dla nas łaskawe. Pogoda, mieszkańcy naszej gminy i jej goście – dopisali! I to jak! Występom artystów towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci oraz konkursy, podczas których można było otrzymać ciekawe upominki od Sponsorów Dni Andrychowa! Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli organizację tegorocznego święta miasta!

Dwudniową imprezę, przepełnioną muzyką, śpiewem, tańcem i atrakcjami rozpoczął koncert Miejskiej Orkiestry Dętej ANDROPOL. Ostatnie lata były dla jej muzyków szczególne. Wielokrotnie pisaliśmy o zdobytych trofeach uzdolnionej „stulatki”, grającej obecnie pod batutą Łukasza Zaborowskiego i działającej pod skrzydłami CKiW w Andrychowie. W czasie Dni Andrychowa muzykom MOD ANDROPOL towarzyszyła solistka Elżbieta Walczak, dodatkowo uświetniając ich muzyczny kunszt, swoim charakterystycznym, nienagannym, stylowym głosem!

Tuż po atrakcyjnej „stulatce” gościliśmy na scenie Gabi Katzer wraz z zespołem. Liderka, pochodząca z Kalwarii Zebrzydowskiej, przebojowa i charyzmatyczna wokalistka młodego pokolenia, autorka tekstów, finalistka polskich preselekcji Eurowizji Junior 2019, zaprezentowała wraz z zespołem i chórkiem dojrzałe i przemyślane aranżacje polskich evergreenów oraz wspomniane wcześniej – własne kompozycje! Piękne to było! Z niecierpliwością czekamy na więcej!

Po kolejnych konkursach związanym tematycznie z naszym miastem (propagujących wiedzę o regionie i jego tradycjach) – kolejna atrakcja! Żywiołowy koncert zespołu „Redlin”, grającego folk i dźwięki inspirowane tradycją oraz akcentami wielu zakątków południa Polski. Muzyka pełna energii w otoczce nowoczesnego brzmienia i żartobliwej konferansjerki ma w naszym mieście wielu fanów!

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia był koncert znanego, polskiego wokalisty reggae, autora tekstów, producenta i kompozytora – Mesajah. Artysta w utworach porusza problem dyskryminacji, nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Tak było również u nas! Rytmy reggae popłynęły w przestrzeń miasta, kołysząc wypełniony po brzegi Plac Mickiewicza, uspokajając nastroje i umysły!

Okazało się, że do naszego miasta przybyła bardzo liczna grupa gości z całej okolicy, ale nie tylko! Tradycyjnie, od wielu lat Dni Miasta były okazją do odwiedzin gości z miast partnerskich Andrychowa. W tym roku odwiedzili nas przedstawiciele sześciu (z ośmiu zaprzyjaźnionych) gmin – Isny (Niemcy), Breclavia (Czechy), Tukums (Łotwa), Storożyńca (Ukraina), Khoni (Gruzja) i Landgraaf (Holandia).

Nowością tegorocznych Dni Andrychowa było… PIANA PARTY, połączone z energetycznymi rytmami techno serwowanymi przez DJ VALDI’ego! Co tam się działo! 😀

W drugim dniu święta miasta również było koncertowo i tanecznie! Nie mogło być inaczej 🙂 Imprezę prowadzili dyrektor CKiW w Andrychowie Leszek Ścibik – świetny multiinstrumentalista oraz Agnieszka Kołacz – kierownik Działu Organizacji Imprez CKiW oraz Kierownik Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów.

Na dobry początek, niedzielną sceną zawładnęło jednak bardzo młode pokolenie – laureaci VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „ŚPIEWANKA” organizowanego przez Dom Kultury w Inwałdzie działający pod skrzydłami CKiW.

Wystąpili: Sandra Michalska z Ogniska Muzycznego Skylight Music, Kevin Cinal z Agencji Artystycznej All-Music, Klara Lempart z SP nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach, Szymon Nikiel z ZSS w Roczynach oraz Nadia Gnaty z Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Jak podsumować ich koncert? Ludzie ze zdziwieniem i niedowierzaniem podchodzili coraz bliżej sceny, by zobaczyć, czy faktycznie to Ci, młodzi ludzie tak świetnie śpiewają! Jeśli nie byliście – żałujcie!

Po utalentowanej młodzieży – maraton ludowych pieśni i przyśpiewek zaprezentowały zespoły ludowe: nasz – LZPiT „Andrychów”, działający pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz gościnnie – Zespół Regionalny z Wilamowic. Zawirowało od koloru, uśmiechów, wstążek i barwnych strojów! Podziwiamy! Jeśli marzycie o tym, by spełniać się w tego rodzaju aktywności – jest to możliwe! LZPiT Andrychów prowadzi nabór do grupy dorosłych i młodzieżowej! Warto! Zespół coraz częściej prezentuje swoje umiejętności nie tylko w różnych regionach Polski, ale też za granicą! Wkrótce wyjazd do Grecji!

Kolejne konkursy, wspólne tańce i występy odbyły się dzięki Klubowi fitness iFitt, oraz Grupie ART GO – zumbie w rytmach latino. Plac Mickiewicza przez chwilę zamienił się w halę sportowo-taneczną!

Po chwili wytchnienia – dixieland’owo-jazzowe rytmy! Zadbała o to roczyńska formacja muzyczna „Brass Band” – działająca przy Stowarzyszeniu Orkiestra Dęta OSP Roczyny. Bandleaderem zespołu jest Roman Marczyński. Brawo Panowie i Panie! Mega profesjonalizm! Świetne aranżacje i wykonanie!

Potem przyszedł czas na „SomeHits” – grupę grającą światowe przeboje, w których główną rolę pełni saksofon. Zespół działa pod kierownictwem Leszka Ścibika w Gminnym Ośrodku Kultury w Chybiu. Akompaniuje również wokalistkom tego ośrodka. Podczas Dni Andrychowa gościnnie wystąpiły z nim młode wokalistki z gminy Andrychów – Elżbieta Walczak i Magdalena Kożuch. Usłyszeliśmy wspaniałe interpretacje znanych i ponadczasowych, światowych hitów! Tego rodzaju muzyka, to kolejna nowość w przestrzeni muzycznej naszego miasta! Czapki z głów i wielkie brawa za te rytmy i interpretacje wokalne!

Gwiazdą niedzielnego wieczoru był Mateusz Ziółko – wokalista, pianista, autor muzyki i tekstów, zdobywca licznych nagród i wyróżnień (wśród nich zwycięstwo w III edycji programu „The Voice Of Poland” oraz X edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, gdzie brawurowo wykonał utwór Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem”). Finalista telewizyjnego hitu TVN „Mam Talent” i laureat konkursu „SuperDebiuty” podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu ma w naszym mieście (i nie tylko) wielu fanów!

Czy to już koniec? Wydawało się, że tak, ale tuż po koncercie, na młodzież czekała jeszcze jedna niespodzianka! Muzyczne party przy dźwiękach światowych hitów!

Tak się bawił, tak się bawił AN-DRY-CHÓW!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content