Spotkanie autorskie z JADWIGĄ JANUS

Spotkanie połączone z promocją książki zatytułowanej „Szpetna, grzeszna, błogosławiona” odbędzie się 24 września (piątek) o godz. 18:00 w sali bankietowej Restauracji „Na Starym Tartaku” (I piętro). Zapraszamy!
Wstęp za okazaniem zaproszenia, które można odebrać w następujących miejscach:

  • Restauracja „Na Starym Tartaku” | ul. Słowackiego 4a, Andrychów
  • Redakcja „Nowin Andrychowskich” i „Radia Andrychów” | ul. Krakowska 74, Andrychów
  • Galeria Sztuk”i” (Punkt Informacji Turystycznej) | ul. Rynek 14, Andrychów
  • Księgarnia „Marczyńskiego” | ul. Rynek 4, Andrychów
  • Sekretariat CKiW w Andrychowie | ul. Starowiejska 22b, Andrychów

Ilość miejsc ograniczona. Podczas spotkania przestrzegane będą wszelkie środki bezpieczeństwa związane z zapobieganiem zakażeniom koronawirusem.

Organizatorzy:
Restauracja „Na Starym Tartaku”
CKiW w Andrychowie


Polecamy rozmowę z Jadwigą Janus na antenie Radia Andrychów: „Szpetna, grzeszna, błogosławiona” – kulisy powstania: Kliknij Posłuchaj…

Żeby podziękować i żeby się pożegnać
To było moje marzenie; wydać zbiór felietonów ukazujących się w „Nowinach” od 2006 roku, spotkać się z ich Czytelnikami i podziękować za… za cuda, które się dokonały za ich sprawą. Spotkać się, by uczcić Jubileusz 30.lecia istnienia naszego lokalnego czasopisma. To miało zdarzyć się w grudniu. Z wiadomych przyczyn zdarzyć się nie mogło.
Wydanie samej publikacji mijało się z celem. Bo celem było SPOTKANIE! Człowieka z człowiekiem, z wymianą myśli, z uśmiechem, z refleksją…
Może uda się teraz. Proszę, podarujcie mi swój czas i spotkajmy się w piątek, 24 września, w przepięknym miejscu, w sali bankietowej restauracji „Na Starym Tartaku”. Gospodarze ugoszczą nas nie tylko uśmiechem i otwartymi rękoma. CKiW – organizator spotkania zadba o ważne detale.
Publikacja zatytułowana „Szpetna, grzeszna, błogosławiona” też pojawi się na „Na Starym Tartaku”.
Książka jest obszerna (430 str.) i kolorowa. Oba te składniki zawsze generują koszty. Przyjaciół ma się po to, by pomagali je dźwigać. I pomogli! ABS Bank Spółdzielczy, Eko-Wtór, Enis – DZIĘKUJĘ!

/Jadwiga Janus/

Drogie i Drodzy…
Szpetni i grzeszni się rodzimy, żyjemy i tacy umieramy. Błogosławionymi się stajemy. Niestety, nie obligatoryjnie, ale za sprawą zasług. Szczególnie, wobec drugiego człowieka.
Szanowni! Uważam, że powinniście mieć świadomość swojej zasługi w tym względzie.
W 2006 roku na łamach „Nowin Andrychowskich” opublikowałam swój pierwszy felieton. „Po co się tak obnażasz?” – ktoś wtedy zapytał. Ktoś inny wręcz nakazał: „Niech Pani się wybebesza, obnaża, uzewnętrznia! Przecież te, niejednokrotnie osobiste dylematy, tkwią w każdym z nas.”
Policzyłam, że przez minione lata ukazało się jakieś 150 tekstów.
Wróciłam do nich po latach. Czytałam zadziwiona. Bo ich lektura unaoczniła mi drogę, jaką przebyłam przez ten czas. Przypomniała, jak poznawałam najpierw siebie samą, potem innych ludzi. Jak kontakt z nimi wytyczał wciąż nowe horyzonty. Jak odkrywanie znaczenia podstawowych pojęć doprowadziło mnie do wiedzy o tym, co w życiu najważniejsze. Dojrzewałam wraz z tymi tekstami.
Jadwigę, jaką jestem dzisiaj, w dużym stopniu, zawdzięczam Wam. To, że ktoś czytał, że rozmyślał, że polemizował, dziękował, wzruszał się, a nawet czekał (!) na kolejny felieton, zaświadcza o akceptacji. Akceptacja najpierw stawia na nogi, potem rozwija skrzydła. Rozwija też odwagę a właściwie – rozmaite odwagi: od posiadania własnego zdania po decyzję o wyruszeniu solo w podróż na drugi koniec świata. W tym wszystkim macie swój udział. Za to wszystko… bądźcie błogosławieni.
Przez te kilkanaście lat, przez te 150 felietonów, odbyłam niezwykłą podróż… do wewnątrz i na zewnątrz siebie. Kto o tym czytał, mimowolnie stawał się moim współtowarzyszem. „Kwiaty zawsze pachną dla kogoś” – mówiła Ormianka, Gulnara Guseinowa. Pisze się także dla kogoś.
Dlatego ten zbiór felietonów dedykuję Wam – Czytelniczki i Czytelnicy „Nowin Andrychowskich”.
Wybrałam do niego prawie osiemdziesiąt tekstów drukowanych na łamach „NA” w latach 2006 – 2020. Dla lepszego odbioru niektóre (zwłaszcza te starsze) nieznacznie przeredagowałam; dokonałam skrótów lub rozwinięcia myśli (stąd pod niektórymi felietonami widnieją dwie daty). Wszystko po to, by zestawione obok siebie teksty, ze sobą współgrały (przede wszystkim stylistycznie). Ozdobiłam je zdjęciami, które zrobiłam w różnych zakątkach świata. Starałam się, by obraz uzupełniał słowo.
Chciałam, aby dobór i układ wytyczał wspomnianą DROGĘ; od jej szukania poprzez odpowiedzi na fundamentalne pytania… aż do akceptacji: siebie, świata, życia. Mam nadzieję, że znów pozwolicie złapać się za rękę i wspólnie odbędziemy tę sentymentalną podróż.

/„Szpetna, grzeszna, błogosławiona” – Wstęp/

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content