Sławek Pezda Quartet „Tribute to Tenor Legends”. Pierwszy z dziesięciu. [fotorelacja + wywiady]

Dziesięć to dużo czy mało? Wydaje się, że w sam raz, bo ludzie od wieków wykorzystują szczególną magię i znaczenie tej liczby. Jak wiemy – dziesiętny system liczbowy jest na świecie podstawowym systemem stosowanym niemal wszędzie. Co ma wspólnego liczba 10 z koncertami w „Klubie Jazzowym 69”? Tyle właśnie niezwykłych spotkań – koncertów odbędzie się w sezonie kulturalno-muzycznym 2023/2024 na scenie Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie.

Jerzy Górka, niebieskie, powitalne światła LED i ciepła barwa oświetlenia żarowego podczas muzycznej ekwilibrystyki to jedyne „stałe” elementy występów. W tym sezonie czeka nas kolejna porcja dobrego, polskiego, a może i międzynarodowego jazzu!

Jako pierwszy z dziesięciu, na klimatycznej scenie MDK pojawił się Sławek Pezda Quartet. Zespół z mocnym, andrychowskim akcentem przybył do nas, by zaprezentować utwory, które znalazły się na płycie „Tribute to Tenor Legends”. Muzycy, których lider i założyciel formacji – Sławek Pezda – uważa za swoich muzycznych przewodników, wybitni jazzowi saksofoniści tenorowi – John Coltrane, Sonny Rollins, Wayne Shorter, Pharoah Sanders, Joe Henderson i Janusz Muniak oraz ich kompozycje, stali się kanwą do oryginalnych aranżacji, których mogliśmy wysłuchać w trakcie wieczoru.

Sławek Pezda Quartet to stosunkowo młoda formacja muzyczna. Nie bez znaczenia dla ostatecznego, wspólnego brzmienia niezwykłej czwórki jest fakt, że muzycy od kilkunastu lat przyjaźnią się i mają na swoim koncie wiele setek godzin wspólnego grania. Młodzi, ugruntowani muzycy bez kompleksów wkroczyli na jazzową, polską i międzynarodowe sceny muzyczne. Jazz to szczególne pole ekspresji – niemierzalne, wolne, niedające się zamknąć we współczesnym świecie wartości, porównań i rywalizacji.

To właśnie tę wolność słyszeliśmy na niewielkiej scenie andrychowskiego Miejskiego Domu Kultury. Sławek Pezda – saksofon tenorowy, Mateusz Gawęda – fortepian, Alan Wykpisz – kontrabas, Grzegorz Pałka – perkusja, w piątkowy wieczór 8 września 2023 roku pokazali, że ich interpretacja nie poddaje się żadnym ograniczeniom. Takiej wirtuozerii i precyzji wydobywania dźwięków z saksofonu i fortepianu nie słyszeliśmy tu od dawna!

À propos… takiego „łomotu” stary, wysłużony, andrychowski fortepian nie przeżył chyba nigdy do tej pory. 🙂 Mateusz Gawęda, dobrze znany od kilkunastu lat andrychowskim melomanom, potwierdził mistrzowskie opanowanie gry na tym niezwykłym instrumencie.

Za nami koncert akustyczny Sławek Pezda Quartet – pierwszy z dziesięciu, przed nami drugi, tym razem „elektryczny” Walk Away! Tak, tak! Niezwykła polska grupa działająca od 1985 roku, często wybierana „najlepszym jazzowym zespołem roku” przez czytelników Jazz Forum, pojawi się u nas już za miesiąc! Bywalcy najważniejszych festiwali światowych, współpracujący z najlepszymi z najlepszych solistów – będą u nas w październiku! Szczegóły i bilety wkrótce.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu, krótkiego materiału wideo oraz wysłuchania wywiadów udzielonych przez Mateusza Gawędę i Sławka Pezdę (z muzykami rozmawiał Jarosław Skupień).

Rozmowa ze Sławkiem Pezdą • 8 września 2023 r. • MDK w Andrychowie
Rozmowa za Mateuszem Gawędą • 8 września 2023 r. • MDK w Andrychowie


Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content