Sierpniowe Letnie Koncerty w Parku Miejskim – THE OLD FRIENDS BIG BAND!

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła... mówili nasi pradziadkowie. To fakt! Bogata historia działalności orkiestr dętych w naszym regionie zaowocowała eksplozją talentów. Radość wspólnego muzykowania, dzięki mrówczej pracy dyrygentów, nauczycieli i pasjonatów sprawiła, że również u nas, podobnie jak w wielu miejscowościach Polski pojawiły się niezwykle utalentowane muzykujące rodziny oraz instrumentaliści, którzy opanowali muzyczny warsztat do perfekcji.

Nie bez znaczenia jest fakt działalności w naszym regionie wybitnych muzyków-pedagogów, posiadających gruntowne wykształcenie muzyczne, oraz instrumentalistów, których trudno jest zaszufladkować w konkretnym gatunku muzycznym. Tworzą, eksperymentują, bawią się dźwiękiem, współpracują przy wielu projektach muzycznych.

Drugie niedzielne popołudnie (16 sierpnia 2020 r.) Sierpniowych Letnich Koncertów w Parku Miejskim należało do niezwykłej formacji muzycznej – THE OLD FRIENDS BIG BAND! Mimo deszczu i niesprzyjających warunków pogodowych w przestrzeń miejską popłynęły dźwięki znanych coverów i standardów jazzowych w wykonaniu utalentowanych muzyków-pasjonatów.

Zespół powstał latem 2019 r. Dyrygent andrychowskiej orkiestry dętej – Łukasz Zaborowski – wraz z kilkoma muzykami, z którymi kilkanaście lat temu rozkręcali znany dziś bardzo dobrze miłośnikom muzyki big band’owej „Big Band Małopolski” z Krakowa, postanowili znowu wspólnie pomuzykować. Skład zespołu dopełnili muzycy z Andrychowa i okolic. Zespół posiada w swoim repertuarze utwory nawiązujące do gatunków pop, rock, funk, latin, groove, ale nie brakuje też swingu.

Na scenie zaprezentowali się:

Sekcja rytmiczna: Łukasz Walczak oraz Robert Wołoch
Gitara Basowa: Tomasz Walczak
Gitara rytmiczna: Michał Guzdek
Piano: Mikołaj Kosowski
Sekcja trąbek: Patryk Mazgaj, Rafał Walczak, Patryk Zięba, Bartłomiej Walczak
Sekcja Puzonów: band lider oraz założyciel formacji – Łukasz Zaborowski, Bartłomiej Balon, Grzegorz Walczak, Michał Koman
Sekcja saksofonów: Paweł Balon, Robert Kaczmarczyk, Wojciech Odrobina, Robert Barcik

Wielka szkoda, że deszcz pokrzyżował plany słuchaczom i nie pozwolił w pełni cieszyć się płynącymi ze sceny kompozycjami. Na tych, którzy zdecydowali się uczestniczyć w koncercie czekała oprócz deszczu, prawdziwa burza… dźwięków!

Koncert rozpoczął się w klimacie swingu pięknym wykonaniem „Sweet Georgia Brown”, „In The Mood” (z rep. Glenna Millera), „All Blues” (Milesa Davisa) oraz „Bye Bye Love” (z rep. Raya Charles’a). Po swingu – czas na muzykę filmową! Któż z nas nie słyszał tych standardów! „The Pink Panther” (z filmu Różowa pantera, muz Henry Mancini), „07 zgłoś się” (motyw z serialu z porucznikiem Borewiczem, muz. Włodzimierz Korcz), „Eye Of The Tiger” (z filmu Rocky III), „I Got You” – z rep. Jamesa Brown’a (utwór ten pojawił się w filmie „Garfield”).

Prezentację kompozycji, które towarzyszą nam już ładnych parę lat 🙂 muzycy uzupełnili muzycznymi perełkami: „Africa” z rep. zespołu TOTO, „Brazil”, „Suit & Tie” z rep. Justina Timberlake’a, „Runaway Baby” z rep.Bruno Mars’a. Każdy z utworów kwitowany był gorącymi brawami! Dynamiczna muzyka, porywające, instrumentalne solo i perfekcja wykonania sprawiły, że nogi same rwały się do tańca!

Koncert zakończył się brawurowym wykonaniem Cantaloupe Island – jednego z najpopularniejszych standardów jazzowych grywanych podczas Kubowych jam session autorstwa Herbie Hancock’a, oraz utworami „I Wish” Stevie Wonder’a i „Uptown Funk” – Bruno Marsa

Koncertom towarzyszyła plenerowa wystawa rzeźb, których autorem jest Piotr Bies.

PIOTR BIES

„Swoją inspirację czerpię z głębokiego antyku, szeroko pojętej sztuki Mezopotamii i Egiptu. Lubię statykę i symetrię w rzeźbie, kryje się w niej majestat i uśpiona siła. Poza tym tajemnica i uspokojenie. Kiedy kilkukrotnie zwiedzałem Muzeum Sztuki Egipskiej w Turynie, pomiędzy wspaniałymi dziełami doznałem uczucia absolutnego wyciszenia, co zdarza się jedynie na bezludziu w górach lub w pustych świątyniach, znaczy w świątyniach pozbawionych nadmiaru ozdób, wypełnionych tylko echem kroków i niewyobrażalną ilością modlitw.”

BIO:

Urodzony w 1961 r. Absolwent PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, doktor sztuk pięknych AS w Szczecinie. Nauczyciel rzeźby w Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem.

„Zajmuję się rzeźbą, rysunkiem, malarstwem, teatrem, poezją. Po drodze zdarzyło mi się kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą, jak również kilkadziesiąt sympozjów rzeźbiarskich w Polsce, Europie i Nowej Zelandii razem. Napisałem garść sztuk teatralnych, parę zostało zrealizowanych w Polskim Radio i teatrach tradycyjnych. Kilka tomików poezji, seria wykładów o sztuce. Jestem inicjatorem idei Karpackiej Akademii Sztuki, czyli instytucji opartej na tradycji artystycznej narodów zamieszkujących Karpaty. Byłby to powrót do literalnie rozumianego piękna, co szczególnie dziś jest potrzebne, gdy antysztuka i antykultura bazująca na skandalu i szokujących pomysłach, przy braku talentu, opanowała wszystkie czołowe galerie i uczelnie artystyczne.”

ORGANIZATOR

KONCERT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU
POWIATU WADOWICKIEGO

PATRONAT HONOROWY

BURMISTRZ ANDRYCHOWA – TOMASZ ŻAK

PARTNERZY

SPONSORZY KONCERTÓW

PATRONAT MEDIALNY

Organizator:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Koncerty realizowane przy wsparciu Powiatu Wadowickiego

Patronat honorowy:

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak

Sponsorzy Koncertów:

ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie

Stacja Paliw SM LOGISTIC

Salon Magia Wnętrz

Zespół Radców Prawnych „Jurysta” Sp. k. J. Trojak i Wspólnicy

WADRAS Spółka Jawna | Ryszard Potempa, Paweł Kozioł

TECH STEROWNIKI Sp. z o. o. Sp. k. | TECH STEROWNIKI polski producent sterowania ogrzewaniem

SONNIGER Polska Sp. z o. o. Sp. k. | SONNIGER Polska – europejski dostawca nowoczesnych i ekonomicznych urządzeń do ogrzewania przemysłowego

Salon VISION EXPRESS – Andrychów, ul. Krakowska

Focus Finanse Sp. z o. o. | Właściwi Eksperci. Właściwa Perspektywa

Patroni medialni:

Nowiny Andrychowskie
Radio Andrychów
portal Wadowice24.pl
gazeta i portal MamNewsa

Partnerzy:

Straż Miejska w Andrychowie

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content