Sierpniowe Letnie Koncerty w Parku Miejskim – muzyczna podróż przez epoki z „Kwartetem na Specjalne Okazje”

W niedzielne popołudnie - 9 sierpnia 2020 r. - w Andrychowie odbył się pierwszy z czterech Sierpniowych Letnich Koncertów w Parku Miejskim. Na scenie ustawionej w pobliżu fontanny zaprezentowała się krakowska formacja muzyczna "Kwartet na Specjalne Okazje" w składzie Agnieszka Bugla-Bylica – I skrzypce, Leszek Dzierżęga – II skrzypce, Natalia Warzecha-Karkus – altówka, Aleksandra Lignar – wiolonczela.

Letnim Koncertom Sierpniowym towarzyszy plenerowa wystawa rzeźb autorstwa Piotra Biesa – absolwenta PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, doktora sztuk pięknych AS w Szczecinie, nauczyciela rzeźby w Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem, którego twórczość inspirowana jest antyczną, szeroko pojętą sztuką Mezopotamii i Egiptu.

Po szczególnym – wielkim „kulturalnym” poście powoli wracamy do „normalnego” funkcjonowania. W przestrzeni publicznej nadal widać punkty dezynfekcyjne, pojawiają się również wszechobecne maseczki. Co będzie dalej? Czas pokaże. Póki co – jedno jest pewne. Muzyka łagodzi obyczaje, niesie nadzieję i otuchę w trudnych czasach.

Po kilku miesiącach kultury on-line po raz pierwszy andrychowianie tak licznie zebrali się na imprezie kulturalnej. Jak było? Muzycy chwalili świetną organizację koncertu, a my – ich niezwykłe umiejętności.

Swój występ utalentowany kwartet rozpoczął dwoma utworami z epoki baroku. Najstarszym był pochodzący z 1680 r. „Kanon D-dur” Johanna Pachelbela – wielki hit okolicznościowych uroczystości. Drugi z utworów – piękna „Aria na strunie G”, pochodząca z suity orkiestrowej D-dur nr 3 autorstwa Jana Sebastiana Bacha – należy do najczęściej wykonywanych dzieł Bacha. Jego dźwięki popłynęły w przestrzeń andrychowskiego parku niczym bandaż na przedziwną sytuację, która spłynęła na ludzi w 2020 roku. Kojące dźwięki, mimo wszechobecnego szumu ulicy potwierdziły świetne opanowanie muzycznego kunsztu przez występujących artystów.

Po baroku – czas na klasycyzm. Jako pierwsza pojawiła się kompozycja Ludwika van Beethovena. Ten wybitny kompozytor na koniec swojego życia stracił słuch. Nie przeszkodziło mu to jednak w spełnianiu swojej pasji. To właśnie wtedy powstały w jego głowie wybitne kompozycje, będące swego rodzaju „drzwiami” do epoki romantyzmu. W Andrychowie zabrzmiał Menuet z kwartetu smyczkowego. Po Beethovenie jeden z klasyków wiedeńskich – Wolfgang Amadeusz Mozart i jego evergreen – „Eine Kleine Nachtmusic” – skomponowany u schyłku życia. Mimo kłopotów, kompozytor nie stracił nut radości przewijających się we wcześniejszych utworach. Po nim – muzycy zabrali nas na wiedeńskie salony! Wystarczyło zamknąć oczy by znaleźć się wśród pięknie wystrojonych dam i kawalerów, słuchając walca „Fale Dunaju”, nawiązującego do utworów Straussa. Utwór skomponował rumuński kompozytor Ion Ivanovici. Wśród jego 350 kompozycji właśnie ta – walc „Fale Dunaju” jest najbardziej znana. Na koniec zabrzmiał główny przedstawiciel epoki i „Pizzicato polka”, która w dorobku Johanna Straussa określana jest mianem wyjątkowej. Skomponował ją wspólnie z wszechstronnie uzdolnionym bratem – Josefem. Na koniec tej części podróży – Marsz Radetzky’ego autorstwa: Johanna Straussa, znany andrychowskim miłośnikom klasycznych dźwięków, będący jedną ze sztandarowych kompozycji granych podczas bardzo lubianej w Andrychowie cyklicznej imprezy – Wieczorze Austriackim.

Drugą część koncertu wypełniły jazzowe standardy na gorące letnie wieczory. Najpierw – przepiękna aria George’a Gershwina z 1934 roku – Summertime, a następnie utwór do musicalu „Skrzypek na dachu” – wykonywany podczas sceny ślubu.

Tutaj może na chwilkę przerwiemy relację, by pozdrowić motocyklistów, którzy przejeżdżając obok parku miejskiego zaprezentowali niezwykłą barwę dźwięku płynącego z tłumików… Nie był to jedyny przerywnik dźwiękowy, przenoszący nas w XXI wiek 🙂 Podczas zapowiedzi „Pawany na śmierć infantki” Maurycego Ravela, znanej również pod tytułem „Pawana dla zmarłej infantki”, będącej pierwszym bardziej znanym utworem kompozytora – przez miasto przejechała muzyczna karawana. Niestety, dźwięki wydobywające sią zza uchylonych szyb samochodów w żaden sposób nie nawiązywały do rewelacyjnych melodii płynących ze sceny 🙂

Zwieńczeniem wieczoru była kompozycja niewątpliwego króla argentyńskiego tanga – Astora Piazzoli i jego ponadczasowe Liebertango!

Pierwszy z koncertów za nami! Mamy nadzieję, że kolejne odbędą się w równie pięknej atmosferze, w otoczeniu spokoju i zieleni andrychowskiego parku.

Zapraszamy serdecznie!

Zobaczcie jak było:

ORGANIZATOR

KONCERT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU
POWIATU WADOWICKIEGO

PATRONAT HONOROWY

BURMISTRZ ANDRYCHOWA – TOMASZ ŻAK

PARTNERZY

SPONSORZY KONCERTÓW

PATRONAT MEDIALNY

Organizator:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Koncerty realizowane przy wsparciu Powiatu Wadowickiego

Patronat honorowy:

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak

Sponsorzy Koncertów:

ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie

Stacja Paliw SM LOGISTIC

Salon Magia Wnętrz

Zespół Radców Prawnych „Jurysta” Sp. k. J. Trojak i Wspólnicy

WADRAS Spółka Jawna | Ryszard Potempa, Paweł Kozioł

TECH STEROWNIKI Sp. z o. o. Sp. k. | TECH STEROWNIKI polski producent sterowania ogrzewaniem

SONNIGER Polska Sp. z o. o. Sp. k. | SONNIGER Polska – europejski dostawca nowoczesnych i ekonomicznych urządzeń do ogrzewania przemysłowego

Salon VISION EXPRESS – Andrychów, ul. Krakowska

Focus Finanse Sp. z o. o. | Właściwi Eksperci. Właściwa Perspektywa

Patroni medialni:

Nowiny Andrychowskie
Radio Andrychów
portal Wadowice24.pl
gazeta i portal MamNewsa

Partnerzy:

Straż Miejska w Andrychowie

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content