Przebojowe Jasełka na scenie WDK w Zagórniku! [fotorelacja]

Tę historię zna każdy z nas. Można ją usłyszeć w wielu miejscach, opowiadaną na setki sposobów, w zależności od tego kto i komu ją przekazuje. Dla jednych jest nadzieją, inni widzą w niej fakt historyczny, jeszcze inni kwintesencję człowieczeństwa. Historia narodzenia Boga - Człowieka najpiękniej brzmi jednak w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem opowiedzieli ją uczniowie klasy piątej z ZSS w Zagórniku oraz uczestnicy zajęć tanecznych prowadzonych w WDK w Zagórniku.

Sala WDK pękała w szwach! Na widowni zgromadziły się w większości rodziny – rodzice, dziadkowie, babcie i rodzeństwo występujących aktorów – z dumą obserwując swoje pociechy! Reżyserii w trudnych warunkach (punkt kulminacyjny przypadł w okresie grypowym) podjęły się Anna Hernas, Renata Gilek oraz Magdalena Chojna z ZSS w Zagórniku. Korzystając z bardzo dobrych warunków sceny WDK oraz nagłośnienia i osprzętu oświetleniowego – zespołowi udało się przekazać kwintesencję wydarzeń sprzed 2000 lat.

Kilka dni temu – w tym samym miejscu – Domu Kultury im. Romana Prystackiego w Zagórniku, Czesława Wojewodzic – Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich przytoczyła historię Jasełek:

Czy wiecie, że pierwsze jasełka wystawione zostały w 1223 roku. Tak, tak! Świętujemy właśnie 800 lat ich istnienia. Wielkim orędownikiem jasełek był Św. Franciszek z Asyżu. Mówi się, że jako pierwszy zrobił figurki oddające atmosferę narodzenia Jezusa. Podobno właśnie wtedy śpiewano pierwsze kolędy! Franciszkanie rozjechali się po świecie przenosząc tradycję jasełek do swoich zakonów. Nadal, razem z młodzieżą próbują przekazywać barwne opowiadania o narodzinach Jezusa. Robią to również liczne grupy oazowe oraz grupy kolędnicze. W tych opowieściach brak sztywnych reguł.

Tak było i w tym przypadku. Były żarty, dialogi rodem z XXI wieku, piękne kolędy i idea najpiękniejszego z opowiadań, które jest z nami już ponad 2000 lat!

Organizatorem wydarzenia było ZSS w Zagórniku, a współorganizatorem CKiW w Andrychowie – WDK im. R. Prystackiego w Zagórniku. To właśnie im, instytucjom i osobom zaangażowanym w spektakl oraz aktorom i ich rodzicom dziękował po zakończeniu przedstawienia dyrektor ZSS w Zagórniku Tomasz Osowski.

Jarosław Skupień

Jak młodzi ludzie prezentowali się na scenie? Zobaczcie!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content