#PryvitUkraina! [fotorelacja]

Gdyby ktoś dwa miesiące temu powiedział, że 3 kwietnia 2022 r. w Andrychowie odbędzie się wielka, dwunarodowa impreza integracyjna dla mieszkańców Gminy Andrychów i uchodźców z Ukrainy – nikt by nie uwierzył...

Życie pisze jednak własne, często bardzo tragiczne scenariusze. Czas, w którym żyjemy wypełniły emocje, słowa i uczucia, które od wielu dziesięcioleci docierały do nas jedynie z kart historii. Wiele razy od czasu internetowego boomu w nagłówkach artykułów pojawiały się słowa, których znaczeń nadużywano, aby przyciągnąć czytelnika do lektury i zwiększyć klikalność... Niestety, w chwili obecnej ich prawdziwe znaczenie na nowo wybrzmiewa w przestrzeni z całą swoją potęgą i mocą...

Tragedia, samotność, śmierć bliskich, rozpacz, rozłąka, cierpienie, brak nadziei to jedna z dwóch części medalu naszego życia. Jakie to szczęście, gdy po drugiej stronie możemy znaleźć miłość, pomocną dłoń, schronienie, otuchę, szczęście i nadzieję na lepsze jutro.

Taką właśnie nadzieję na lepsze jutro chcieliśmy podarować naszym sąsiadom – społeczności ukraińskiej mieszkającej w naszej Gminie w związku z aktualnymi wydarzeniami, mającymi miejsce w ich kraju.

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zaprosili uchodźców wojennych z Ukrainy oraz mieszkańców Gminy Andrychów do udziału w wydarzeniu integracyjnym #PryvitUkraina. W spotkaniu uczestniczył Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie – Wiaczesław Wojnarowskyj. Impreza prowadzona była w dwóch językach: polskim i ukraińskim, dzięki konferansjerkom – Agnieszce Kołacz i Mericie Bierczak.

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak rozpoczął spotkanie słowami:

Panie Konsulu, Szanowni, zebrani na tej sali Goście. Chciałbym bardzo serdecznie Was przywitać i zachęcić do wspólnego spędzenia czasu, wzajemnego zapoznania się i spróbowania czegoś dla ducha i czegoś dla ciała. Poznajmy swoją kulturę, poznajmy się nawzajem, bądźmy tak, jak pokazaliśmy to – przyjaciółmi dla siebie. Życzę Wam wszystkim wiele spokojnego czasu. Chciałbym tutaj bardzo serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom naszej gminy za otwarte serca, za pomocną dłoń, którą w tych trudnych czasach do naszych przyjaciół z Ukrainy wyciągnęliście. Chciałbym podziękować wszystkim wolontariuszom, sponsorom, osobom, które angażują się w idee pomocy. Bez Was nie byłoby możliwości tak wspaniałego zorganizowania pomocy. Przypomnę, że od 24 lutego, od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, działa u nas sztab kryzysowy – powiązanie wszystkich działań, wszystkich ludzi dobrej woli, którzy działają i robią wszystko na rzecz naszych przyjaciół u nas – tu, na miejscu, jak i z drugiej strony, czyli na terenie Ukrainy. Przypomnę, bo może nie wszyscy wiecie – mamy dwa miasta partnerskie w Ukrainie: Izium na wschodzie Ukrainy – bardzo… tu ciężko znaleźć słowa – miasto, które najboleśniej zostało doświadczone podczas wojny, zniszczone, otoczone, bez możliwości wyjazdu mieszkańców, z którego tylko trzem osobom udało się dotrzeć do nas. Z tego miejsca bardzo serdecznie ich witam i cieszę się, że są z nami, i drugie miasto partnerskie: Storożyniec, które jest na zachodzie Ukrainy, które przyjęło na siebie rolę pomocową dla tych mieszkańców Ukrainy, i dla tej części, która jest najbardziej narażona na działania wojenne. Jeszcze raz przyjmijcie moje podziękowania. Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy się spotkać, że gościmy tutaj Pana Konsula, który zaszczycił tę imprezę swoją obecnością.

Dziękując za gościnę tak licznej grupy uchodźców w naszym mieście, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie – Wiaczesław Wojnarowskyj – powiedział, m.in.:

Wielce Szanowny Panie Burmistrzu, Wielce Szanowni Radni, Wielce Szanowni Państwo, drodzy Ukraińcy. W imieniu narodu Ukrainy, jako konsul Generalny chciałbym, Panie Burmistrzu, na Pana ręce złożyć serdeczne podziękowania za wsparcie mego kraju w tak trudnej chwili. Tak, jak mówiłem wcześniej na spotkaniu – nie są to słowa kurtuazyjne, lecz płynące z serca. Bardzo miło było zobaczyć dzisiaj przy wjeździe do Andrychowa – pierwsze, co zobaczyłem – flagi mego kraju i tabliczki punktu pomocy moim rodakom. Każdy Ukrainiec jest niezmiernie wdzięczny Prezydentowi RP, rządowi, parlamentowi, władzom lokalnym, każdej Polce i każdemu Polakowi za wsparcie na niesłychaną skalę. Jesteśmy wdzięczni za to, jak szeroko zostały otwarte drzwi do Polski dla naszych kobiet i dzieci, które mężczyźni przywożą do granicy z tym, aby wrócić i bronić swej ojczyzny. Nigdy tego nie zapomnimy. Szczególnie dziękuję, Panie Burmistrzu, każdemu mieszkańcowi Gminy, ekipie sztabu kryzysowego oraz administracji gminy za ciężka pracę 24/7 – naprawdę – widzimy to i bardzo sobie cenimy. W tej chwili Ukraina walczy. Walczy bardzo mocno i chodzi tutaj nie tylko o ochronę suwerenności i integralności terytorialnej. Chodzi o wybór cywilizacyjny. Jesteście bardzo dumnym narodem – Polską – walczycie razem z Ukrainą, ramię w ramię. Ja dzisiaj na spotkaniu powiedziałem, że w moim ojczystym Lwowie w ciągu ostatnich ośmiu lat wojny, bo ta wojna trwa już osiem lat, a nie ostatni miesiąc – zginęło w obronie Ukrainy wielu etnicznych Polaków, obywateli Ukrainy. W tej chwili wielu ochotników dołącza do szeregów obrony terytorialnej Ukrainy. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, jak również za broń, nowoczesną, którą Ukraina dostaje w tej chwili z Polski i która pomaga w tej chwili naszym żołnierzom na froncie. Dlatego, Panie Burmistrzu, jeszcze raz serdecznie dziękuję!

Konsul zwrócił się również ze słowami uznania i podziękowaniami dla roczyńskiej orkiestry, która przygarnęła w swoje szeregi młodego muzyka z Ukrainy. I dodał:

Ta orkiestra jest symbolem przyszłości. Taką orkiestrą będzie wspólna przyszłość narodów Polski i Ukrainy w Unii Europejskiej. Sława Ukrainie! Chwała Rzeczypospolitej Polskiej!

Po owacjach, Orkiestra Dęta z Roczyn odegrała hymny Ukrainy i Polski. Zanim jeszcze orkiestra zaprezentowała oba hymny na scenie – wcześniej, przed powitaniami – podczas próby dźwięku, gdy muzycy grali hymn Ukrainy, pierwsi uczestnicy wydarzenia, zgromadzeni w holu MDK, powstali i z ręką na sercu wysłuchali jego dźwięków. Wzruszająca i symboliczna chwila…

Jak wspomnieliśmy – jako pierwsza na scenie zaprezentowała się znakomita, zdobywająca wiele nagród podczas konkursów i przeglądów Orkiestra Dęta OSP w Roczynach, która w ubiegłym roku obchodziła 150-lecie istnienia. W jej szeregach zagrał 12-letni muzyk z Ukrainy – Witalij, który zgłosił się tam po lekturze ogłoszenia, że Orkiestra z chęcią przyjmie przybyłych Gości. Młodzieniec od miesiąca szlifuje formę pod skrzydłami Kapelmistrza – Romana Marczyńskiego. Co warte podkreślenia – otrzymał od Orkiestry saksofon i umundurowanie galowe!

Po pięknie zagranych hymnach Ukrainy i Polski – orkiestra pokazała swoje niewątpliwe umiejętności, grając ukraiński przebój „Czerwona Ruta” z rep. Sofii Rotaru i wiele ciekawych aranżacji znanych przebojów. Usłyszeliśmy, m.in. utwory: „Lubię wracać” Zbigniewa Wodeckiego, „Pod Papugami” Czesława Niemena, „Hej Sokoły”, „Fascinating drums”, evergreen „My Way”, „Hello Dolly”, „Marynarską Serenadę”, „Marsz Tiger Rag” – podczas których świetne partie solowe zagrali: kapelmistrz – na trąbce i flugelhornie, Tomasz Kinecki – na perkusji, Piotr Jurczak i Łukasz Górkiewicz – na trąbkach, Ewa Kowalska – na saksofonie oraz na bis… młody muzyk z Ukrainy na saksofonie.

Następnie sceną zawładnęły dzieci z SP nr 2 – w pięknie zaśpiewanym „Cześć, jak się masz”, ze świetną partią solową jednej z uczestniczek! Jakże pięknie i na czasie zabrzmiał ten szczególny, wspólny utwór Sanah i Sobla! Co jeszcze? Gra na ukulele, taniec, piosenki śpiewane przez uczniów SP nr 5 (w tym evergreen z górskich szlaków „Hej przyjaciele”), występy dzieci z Przedszkola nr 1, moc przebojów w fantastycznych interpretacjach reprezentantów Ogniska Muzycznego Skylight Music: Martina Finnegana – „Stuck in the Middle with You”, Marii Tomiczek – „Wody mi daj” (wokal, skrzypce), Hanny Wąwoźniak – „Dream a Little Dream of Me”, Agaty Kasprzak – „Znów wędrujemy” i Mileny Bryji – „Dyrygent”. Usłyszeliśmy także niezwykłe, czyste i pełne wyrazu wykonanie – młodej wokalistki z Ukrainy, Viktorii Jedynak – utworu „Ukraina – to my”. Ci wszyscy młodzi artyści wzbudzili zachwyt publiczności!

Ech! Łezka się w oku kręci!

Po burzliwych brawach przekazanych dla młodych artystów nadszedł czas na występy kolejnej sztandarowej orkiestry dętej naszej gminy – Miejskiej Orkiestry Dętej „Andropol” Andrychów pod dyrekcją Łukasza Zaborowskiego. Przypomnijmy, że Orkiestra świętuje w tym roku jubileusz 100-lecia działalności! Muzycy naszej dętej „stulatki” stanęli na wysokości zadania, roztaczając przed publicznością pełną skalę swoich umiejętności – fenomenalnie bawiąc się muzyką! Ze sceny popłynęły czarujące wykonania utworów: „Young Fanfare”, „Krakowiak”, „Get Lucky”, „Despacito”, „Hej Jude”, „Marsz Podhalański”, Mazurek F-dur, „The Marching Of” John Williams, „Take On Me” i „Let It Go from Frozen”.

Po koncercie andrychowskich dęciaków na scenie pojawił się nasz kolejny reprezentacyjny zespół – wielopokoleniowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”. Nie zabrakło niespodzianki! Prowadząca konferansjerkę Agnieszka Kołacz wraz z Oksaną Kostiuk – gościem zespołu z Ukrainy, zapowiedziały przejmującą pieśń: „Oy, u vyshnevomu sadu”… Pieśń tę zaprezentowały trzy wyjątkowe artystki, również z Ukrainy: Alona Olencznuk, Olga Kinzer i Oksana Malaszyna. Wielu ludziom w trakcie ich występu z oczu popłynęły łzy… Fantastyczne wykonanie! Na zakończenie zespół wykonał jeszcze jedną wzruszającą pieśń – „Maryjo Śliczna Pani”. Pieśń-modlitwa zaśpiewana wspólnie przez przedstawicieli obu narodów wybrzmiała niezwykle – pełna nadziei, spokoju i tęsknoty, „by świat lepszy był, by w miłości żył…”, bo wydaje się, że w obecnych czasach bez „specjalnej” pomocy ludzkość może sobie nie poradzić…

W organizację wydarzenia włączyło się wiele instytucji, organizacji, stowarzyszeń i firm z całej Gminy. Dziękujemy! Spotkaliśmy się, by wzajemnie się poznać, znaleźć wytchnienie i oderwać od trudnej rzeczywistości. Miejski Dom Kultury w Andrychowie przez cztery godziny tętnił życiem, jak za starych, dobrych, „przedcovidowych” czasów. W programie, oprócz występów artystycznych, znalazły się również konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy, warsztaty pierwszej pomocy, zabawy animacyjno-ruchowe dla najmłodszych i różnorodne twórcze warsztaty.

Lesław Najbor – Prezes Stowarzyszenia Grupa Twórców MY, pięknie podsumował na swoim profilu społecznościowym działania GT MY, podjęte podczas spotkania integracyjnego:

Dziś w Domu Kultury w Andrychowie nasza Grupa miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym (…) Przygotowaliśmy dla dzieci kącik malarski, w którym mogły malować wg przygotowanych wzorów lub własnych pomysłów, a także zapoznać się z techniką linorytu. Wzruszaliśmy się, kiedy przy większości rysunków kilkuletnie dzieci malowały serduszka z polskimi i ukraińskimi barwami. Jeden z chłopców namalował biało-czerwone serce plus serce żółto-niebieskie, potem zrobił minus i namalował serce w barwach flagi rosyjskiej. Największym powodzeniem cieszyło się malowanie twarzy, do którego ustawiła się długa kolejka. Dziewczyny bardzo się napracowały, ale wynagrodziły im to uśmiechy dzieci. Do naszej grupy dołączyła też artystka z Ukrainy, która specjalizuje się w wykonywaniu artystycznej odzieży. Może te parę godzin spędzonych z nami pozwoliło dzieciom z Ukrainy chociaż na chwilę zapomnieć o bestialskiej wojnie.

Ponadto w holu MDK można było skosztować wielu smakowitych potraw przygotowanych przez lokalnych restauratorów – barszczu ukraińskiego (Restauracja „Sami Swoi”), bigosu (Restauracja „Adria”), solanki ukraińskiej / solianki (Kocierz Hotel & SPA), ravioli z mięsem i warzywami (Restauracja „Na Starym Tartaku”) – i nie tylko… gospodynie częstowały apetycznym żurkiem przygotowanym przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie / Koło Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach-Łęgu. Było również mnóstwo świeżego pieczywa, pysznych ciast i ciasteczek (przekazanych przez partnerujące wydarzeniu cukiernie, kawiarnie i piekarnie) oraz kawa i herbata bez limitu!

Podczas wydarzenia zorganizowana była zbiórka artykułów spożywczych oraz środków czystości, chemii. Dziękujemy Wszystkim, którzy w ramach solidarności z narodem ukraińskim przekazali dary. Zostaną wkrótce dostarczone do punktu pomocy uchodźcom (Andrychów, ul. Krakowska 72), a część z nich zostanie zawieziona do Ukrainy.

I to chyba już wszystko, bo jak tu podsumować tak rozległe działania. Przez budynek MDK przewinęło się – w ciągu 4 godzin – prawie tysiąc osób!

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak.

Mecenasem wydarzenia był ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie.

Partnerami byli:

 • Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
 • Małopolska Spółdzielnia Handlowa WIZAN
 • KOCIERZ Hotel & SPA
 • Restauracja NA STARYM TARTAKU
 • Restauracja ADRIA
 • Restauracja SAMI SWOI
 • Cukiernia ŁASUCH
 • Słodki Zakątek u Jacka
 • SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców – Andrychów
 • Piekarnia Parowa U FRYSIA
 • Piekarnia PISKOREK
 • Stowarzyszenie Grupa Twórców MY
 • Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie – Dział Profilaktyki Środowiskowej / Świetlica Środowiskowa „Przystanek Przygoda”
 • Fundacja PROMYCZEK – Centrum Wspierania Rozwoju Małego Dziecka
 • Ognisko Muzyczne SKYLIGHT MUSIC – Mariusz Świetlik
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie
 • Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL Andrychów
 • Orkiestra Dęta OSP Roczyny
 • Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW
 • Miejski Ośrodek Sportu, Kultury i Turystyki w Andrychowie
 • Przedszkole nr 5 w Andrychowie
 • Przedszkole nr 1 w Andrychowie
 • Szkoła Podstawowa nr 2 w Andrychowie
 • Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie
 • Pomoc Maltańska Maltańska Służba Medyczna – filia Andrychów
 • Młodzieżowe Centrum Kariery OHP Kęty
 • Straż Miejska w Andrychowie
 • Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Andrychowie
 • Ochotnicza Straż Pożarna Targanice Dolne
 • Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach
 • PHU ALIMAR Marek Gumoś

Patronami medialnymi byli: Radio Andrychów, Nowiny Andrychowskie oraz portal i gazeta mamNewsa.pl

Nadszedł czas na podpis autora artykułu, ale… sami wiecie. Treść tego artykułu napisaliśmy wspólnie – każdy z nas, mieszkańców Gminy, który na swój sposób przyczynił się do tego wielkiego, wspólnego dzieła. Na naszym terenie gości obecnie ponad 1100 mieszkańców Ukrainy, w przeważającej i zdecydowanej większości – kobiet, osób starszych i dzieci, których przyjęliśmy w nasze progi tak, jak wymaga tego nie tylko tradycja gościnności, ale też podstawowa, ludzka powinność, aby pomagać tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują. Nasz egzamin jeszcze się nie skończył… Ten swego rodzaju „państwowy egzamin maturalny” z dojrzałości społecznej, wrażliwości na krzywdę i człowieczeństwo – nadal trwa…

Sława Ukrainie! Chwała Rzeczypospolitej Polskiej!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content