Piękny koncert LZPiT „Andrychów” u św. Macieja! Sezon kolędowy 22/23 za nami! [fotorelacja]

Czy wiecie, że wszystkich koncertów kolęd wykonanych podczas zakończonego właśnie „sezonu” kolędowego – zrealizowanych przez Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów” było 15?!

Ten czas był dla zespołu szczególny. Koncert na Konkursie Potraw Regionalnych Stół Wigilijny, XIII Andrychowska Wigilia, koncerty kolęd w Filharmonii Narodowej, kolędowanie w kościołach parafialnych w Malcu, Nowej Wsi, Bulowicach, Choczni i Andrychowie, występ grupy dziecięcej podczas XXIII Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Od nieba do nieba” w Hałcnowie, wiele prób, marzeń i pomysłów na kolejne działania… wielopokoleniowa, andrychowska grupa pasjonatów tańca i śpiewu nie odpuszcza!

2 lutego w swoim rodzinnym mieście dali „ostatni” koncert w sezonie kolędowym 2022/2023.

Ks. Tomasz Bieniek z parafii pw. św. Macieja w Andrychowie, który powitał w imieniu Proboszcza ks. dziekana Stanisława Czernika przybyłych na koncert gości, powiedział m.in.:

„Z wielką radością, jeszcze raz w naszych sercach pochylmy się nad tajemnicą Bożego Narodzenia i nad tajemnicą przyjścia Jezusa jako Człowieka dla każdej, każdego z nas. To przyjście rozpoczyna czas, kiedy Jezus przez swoje nauczanie i cuda sprawia, że w sposób szczególny Niebo łączy się z Ziemią”.

Występy tego rodzaju grup artystycznych mają w miejscach kultu szczególny wydźwięk. Słowa śpiewanych pieśni nabierają w świątyniach dodatkowej mocy. Słuchając występów na żywo w akustyce kościelnych naw – ich przekaz dociera do nas ze zwielokrotnioną siłą. Słowa docierają głębiej, jaśniej, czyściej, prościej…

Tak było i tym razem! W imieniu LZPiT „Andrychów” przybyłych na koncert powitała Agnieszka Kołacz – Kierownik Zespołu. Jak wiemy, międzypokoleniowa grupa śpiewacza i taneczna już ćwierć wieku ubogaca szereg wydarzeń lokalnych – patriotycznych, społecznych i religijnych, na stałe wpisując się w pejzaż artystyczny naszego miasta. Przez ten czas przeszli olbrzymią metamorfozę. Mówią, że praktyka czyni mistrza, ale to pasja i miłość do tego, co się robi pozwala przetrwać we współczesnym świecie tak długi czas!

Dobrze, że grupa myśli o następcach! Dwanaścioro dzieci – grupa taneczna i śpiewacza również nie próżnuje! Mimo niewielkiego doświadczenia scenicznego udało im się przezwyciężyć tremę i wywalczyć wyróżnienie podczas XXIII Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Od nieba do nieba” w Hałcnowie! Podczas występu przed andrychowską publicznością zaprezentowali trzy kolędy i pastorałki.

Siedmioosobowa kapela pod dyrekcją kierownika muzycznego zespołu Leona Majkuta to również wielki powód do dumy dla LZPiT „Andrychów”. To właśnie Pan Leon zajął się konferansjerką podczas czwartkowego występu, prezentując kolejne punkty kolędowego programu. Gdyby ktoś pytał – kapela ma wakat! 🙂 Nie chodzi jednak o wolne miejsce w zespole, ale o nazwę nietypowego, perkusyjnego instrumentu regionalnego z głową… diabła. 🙂

Jedząc pyszne czekoladki, czy wspaniałe potrawy lub tropikalne owoce często przyzwyczajamy się do ich dobrego smaku, przestając go doceniać, cieszyć i delektować się nim, zapominając, że to dar, który w tych dziwnych czasach trafia się nielicznym. Skąd nagle ten temat? W rozmowach z Gośćmi spoza naszej Gminy często słyszymy, że mamy wspaniały Zespół Regionalny! Szanujmy go! Tego rodzaju tkanka w żywym organizmie lokalnej społeczności to bardzo ważny i delikatny element. To dobrze, że zespół działa pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Synergia tej współpracy daje wspaniałe efekty!

Na scynście, na zdrowie, na tyn Nowy Rok! – życzył nam LZPiT „Andrychów”!

My również życzymy Wam „Andrychowianie” wszystkiego, co najlepsze! Weny twórczej, pasji, dążenia do doskonałości, nowych projektów, ciekawych i dalekich podróży, abyście z dumą i szczęściem prezentowali naszą małą ojczyznę na scenach Polski i świata, prezentując im takie perełki, jak te śpiewane podczas ostatnich godzin sezonu kolędowego 22/23 w Maciejowym Kościele – „Przysiadło słonko” (sł. R. Golec, O. Golec; muz. Ł. Golec, P. Golec, R. Golec) z pięknym solowym śpiewem Ani Badowskiej i Waszą ostatnią pastorałkę sezonu „Okruchy po kolędzie” (sł. M. Czapińska, muz. W. Korcz).

Szczęśliwego nowego 2023 roku!

A jutro?

„A jutro pozbieramy okruchy po kolędzie
i z trwogą zapytamy co z nami dalej będzie
A jutro znów ruszymy w ten marsz przez pory roku
przez szarość, przez codzienność, mizerię i niepokój…”

„Okruchy po kolędzie” (sł. M. Czapińska, muz. W. Korcz).

A teraz? Teraz zobaczcie na fotografie z koncertu!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content