Piątek, trzynasty stycznia! W Zagórniku śpiewano kolędy! I to jak! [fotorelacja]

Podobno piątek "trzynastego" oznacza podwójnego pecha. Na szczęście tego dnia w zagórnickim Domu Kultury nic złego się nie stało, wręcz przeciwnie. Mieszkańcy malowniczej miejscowości Gminy Andrychów spotkali się w pięknie przygotowanej sali, by wspólnie śpiewać kolędy...

Tuż po godzinie 18:00 rozpoczęło się spotkanie pt. „Zaśpiewajmy kolędę” zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zagórniku we współpracy z WDK im. Romana Prystackiego w Zagórniku. Tego rodzaju zgromadzenia są papierkiem lakmusowym, który bada poziom integracji lokalnej społeczności. Zagórnik zdał test na piątkę! 

Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców Zagórnika, dzieci i młodzieży ZSS, przedstawicielek lokalnego i okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich w spotkaniu uczestniczyli:

 • Zuzanna Mazanek – Przewodnicząca KGW Zagórnik
 • Czesława Wojewodzic – Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
 • Prezes OSP Zagórnik – Grzegorz Kryska
 • Akordeonista chóru KGW Roczyny – Mieczysław Mokwa
 • Oaza z kościoła w Zagórniku wraz z opiekunem – Ewą Pawlikowską
 • Tomasz Osowski – dyrektor szkoły ZSS w Zagórniku
 • Tomasz Fijołek – sołtys Zagórnika
 • Paweł Łysoń – Radny Rady Miejskiej
 • Proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja i Łukasza w Zagórniku – ks. Stanisław Wilkołak
 • Instruktor WDK im. Romana Prystackiego w Zagórniku – Kinga Rusinek
 • Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie – Leszek Ścibik

Tworzymy jedną społeczność, to dobrze, że tak licznie przybyliście na dzisiejsze spotkanie, bo obawialiśmy się, że nie będzie aż tak wysokiej frekwencji. W Nowym Roku życzymy Wam „Wiary, która odmieni nasze serca, Nadziei, że jutro będzie lepsze, Miłości, która przetrwa najgorsze momenty w życiu i Zdrowia, którego wszyscy potrzebujemy!” – powitała przybyłych Przewodnicząca KGW w Zagórniku – Zuzanna Mazanek.

Do życzeń dołączyła się Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie Czesława Wojewodzic, która przekazała przybyłym mnóstwo informacji o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia, ich symbolice oraz zwyczajach związanych z kolędowaniem, jasełkami i Świętem Trzech Króli. Podczas prelekcji młodzież bardzo aktywnie odpowiadała na pytania dotyczące tradycji i doceniała potrzebę jej podtrzymywania przez kolejne pokolenia. Czego jeszcze się dowiedzieliśmy? Czy wiecie, że pierwsze jasełka wystawione zostały w 1223 roku. Tak, tak! Świętujemy właśnie 800 lat ich istnienia. Wielkim orędownikiem jasełek był Św. Franciszek z Asyżu. Mówi się, że jako pierwszy zrobił figurki oddające atmosferę narodzenia Jezusa. Podobno właśnie wtedy śpiewano pierwsze kolędy! Franciszkanie rozjechali się po świecie przenosząc tradycję jasełek do swoich zakonów. Nadal, razem z młodzieżą próbują przekazywać barwne opowiadania o narodzinach Jezusa. Robią to również liczne grupy oazowe oraz grupy kolędnicze. W tych opowieściach brak sztywnych reguł. Dodaje się do nich tradycje związane z regionem, historię lokalnych i narodowych bohaterów. Ponieważ niektóre scenariusze jasełek nie zawsze były godne miejsca, w którym je wypowiadano, Kościół zakazał ich wystawiania w budynkach sakralnych w XVIII w. 

Prezes SGW Czesława Wojewodzic wspomniała również o pięknej tradycji Orszaku Trzech Króli i kolędowaniu, które, jak zapewne wiecie – zanika. Minął czas, gdy za szybami okien pojawiały się grupy kolędnicze, a przecież dom, do którego przyjdą staje się błogosławiony, a domownicy mają mieć szczęście! Ptakowi dano skrzydła, by wysoko latał, człowiekowi rozum, by wzniósł się ponad ptaka. To od nas zależy, czy tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia przetrwają. Życzę, abyście 2023 rok przeżyli tak, jak tego pragniecie, by dał Wam wiele radości tak, jak radość daje śpiewanie kolęd!

Po powitaniach i prelekcji, przy stołach zastawionych pysznymi wypiekami przygotowanymi przez gospodynie KGW w Zagórniku, przyszedł czas na wspólne kolędowanie. Trzeba przyznać, że społeczność tej miejscowości nie tylko potrafi się spotykać, ale też, bardzo chętnie śpiewa! Przy akompaniamencie akordeonisty chóru KGW Roczyny – Mieczysława Mokwy, Kolędowego Karaoke prezentowanego na wielkim ekranie oraz kolęd śpiewanych przez liczącą niemal 50 osób oazę z zagórnickiej parafii – piękny i nowoczesny obiekt kulturalny wypełnił się donośnym, radosnym kolędowaniem.

 • Przy okazji przypominamy i serdecznie zapraszamy na JASEŁKA do Wiejskiego Domu Kultury w Zagórniku – w najbliższą niedzielę, 22 stycznia 2023 r. o godz. 15:00.

js

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content