Otwarcie wystawy pokonkursowej KSIĄŻKI DO PATRZENIA. Zapraszamy

25 kwietnia br. prace uczestników I Konkursu Książki Artystycznej MONOGRAFIE oceniało Jury. Przypomnijmy… konkurs miał charakter otwarty – mogli w nim wziąć udział dzieci i młodzież z całej Polski. Na konkurs wpłynęły 43 prace.

W najbliższy poniedziałek, 9 maja 2022 r. o godz. 17:00 w Świetlicy CKiW w Rzykach poznamy werdykt Jury, laureaci otrzymają nagrody a także nastąpi otwarcie Wystawy pokonkursowej pn. „Książki do patrzenia"! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych oraz uczestników Konkursu.

Otrzymaliśmy zgłoszenia z różnych zakątków Polski. Przed Jurorami zostało postawione bardzo trudne zadanie z uwagi na poziom artystyczny prac. Ciężko było wyłonić laureatów spośród tak oryginalnych i kreatywnie wykonanych prac. Powstało wiele książek-obiektów – książek, które są bardziej zbliżone do powieści graficznej. Nadesłano również komiksy, więc Jurorzy mieli bardzo dużą różnorodność form, które musieli ocenić.

9 maja otwieramy wystawę „Książki do patrzenia” na której będzie można zobaczyć wszystkie prace, które wzięły udział w konkursie. Myślę, że warto odwiedzić nas i zobaczyć, jakie formy może przyjmować książka. Jest to na pewno wystawa ciekawa nie tylko dla miłośników książek, ale także dla osób zainteresowanych sztuką, które niekoniecznie są pasjonatami czytania… Ponieważ książki, które są prezentowane na wystawie często nie zawierają ani grama tekstu. Zawierają same obrazy, którym można się przyglądać, stąd też nazwa wystawy. Niektóre prace są bliżej rzeźby, bliżej obiektu. Należy wejść z nimi w interakcję, trzeba je otworzyć, dotknąć ich i poczuć ich fakturę. Nie jest to tylko i wyłącznie czytanie książki i odnajdywanie historii w tekście, ale jest to właśnie odkrywanie różnymi zmysłami, bo możemy na nią patrzeć, ale też powinniśmy wziąć ją do ręki (…) i zobaczyć jak się otwiera, ponieważ nie wszystkie książki, które zostały nadesłane na konkurs mają formę takiej tradycyjnej książki, którą ogląda się strona po stronie. Niektóre otwierają się, rozkładają w zaskakujący sposób, wyglądają bardziej jak takie tajemnicze labirynty, które ukazują nam kolejne obrazy, opowiadając historię artysty, historię jego dzieła, zamkniętą w okładki…

Joanna Amrozi | Starszy Instruktor w Świetlicy CKiW w Rzykach

Jeśli chcecie Państwo przekonać się jakie formy przybrały te książki – zapraszamy do Świetlicy w Rzykach. Ekspozycja tych niebanalnych prac potrwa do 30 czerwca 2022 r. Zapraszamy w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.


Szczegółowe informacje: Świetlica CKiW w Rzykach, tel.: 33 432 28 10 lub 500 722 254, e-mail: rzyki@kultura.andrychow.eu

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content