Odwieczna „Droga”

Są takie prawdy w życiu człowieka, które ciężko jest opisać słowami, wypowiedzieć ich sens. Niby są znane przez każdego z nas, ale drzemią gdzieś w głębi naszego umysłu, zapisane tam przez najbardziej tajemniczą z wszelkich Istot wszechświata. Te prawdy - archetypy - pierwotny schemat postępowania wspólny wszystkim ludziom, ukryty w naszej podświadomości, czy chcemy, czy nie - "kieruje" naszym życiem, jak niewidzialny ślad, którego tropem podążamy, licząc na to, że nie jesteśmy wyłącznie zbiorem atomów.

Ten ślad – naszą wspólną drogę, przez ostatnie dwa lata spowijała mgła, która w ostatnim czasie zamieniła się co gorsza w dym 🙁 Wiemy, jak przez maleńkiego wirusa zmieniło się nasze życie, w tym – życie kulturalne. Na szczęście, wszystko powoli wraca do normy…

Nie wiem jak Wam, ale z wszystkich kulturalnych aktywności najbardziej brakowało mi występów teatrów amatorskich. Wśród tych, które przetrwały biologiczną zawieruchę ostał się m.in. Teatr Ruchu FORMA. Założony w 2004 roku, działa nadal w Wiejskim Domu Kultury w Inwałdzie pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Jego instruktorką i inspiratorką jest Aneta Lachendro.

Z definicji archetypów możemy się dowiedzieć, że są dynamiczne, zdolne do przemian i rozwoju. Nie jesteśmy więc zdefiniowani raz na zawsze. Nasza „droga” może ulec zmianie pod wpływem przemyśleń, konsekwencji marzeń i skutecznego działania.

Tak właśnie stało się z wymyślonym przed laty spektaklem TR Forma „Droga”. Obrazy na scenie nabrały nowego wyrazu, próbując od nowa przekazać młodym, ale też starszym widzom, prawdy, będące z nami od zawsze.

Sztuka powstała na kanwie znanej i lubianej baśni Andersena „Calineczka”, liczącej sobie już… bagatela… prawie dwieście lat!

Oryginalna baśń opowiada nam o bardzo małej dziewczynce, narodzonej z ziarenka zasianego przez kobietę, która nie miała dziecka. Piękno małej Calineczki nie dało jej na początku szczęścia i spokoju. Jeśli jeszcze nie czytaliście tej opowieści – zapraszamy do lektury, nie zdradzając treści 🙂

Druga „Droga” TR Forma sprawia, że w przedstawionych obrazach widz, niemal w każdym wieku, znajdzie własne emocje. Dzieci – zobaczą andersenowską „Calineczkę”, młodzież – konflikt pokoleń, dążenie do niezależności, potrzebę odkrywanie świata, a dorośli – no cóż… tutaj interpretacji może być naprawdę wiele, w zależności od wyobraźni i osobistych przeżyć widza.

Nowa „Droga” Formy pełna jest alegorii do realnego życia. Tutaj, małe ziarenko może być pomysłem na życie, niespełnionym marzeniem, próbą pozostawienia po sobie trwałego śladu w świecie pełnym cyfr, znaków, nakazów i zakazów… Współczesny świat rzucił nas dorosłych, nasze plany na przyszłość, tak pielęgnowane i przemyślane, na głęboką wodę. Miejmy nadzieję, że tak, jak kiedyś małą Calineczkę, uratuje nas teraz jakaś „jaskółka” rozsądku i nadzieja na lepszą przyszłość.

Przed laty w recenzji spektaklu napisałem m.in.:
W uporządkowanym świecie, w którym wszystko toczyło się zgodnie z ruchem wskazówek odwiecznego zegara, w świecie ciągłości zdarzeń, źródeł i następstw – żyła sobie kobieta, która bardzo pragnęła mieć dziecko, małą dziewczynkę. (…) Kobiecie nie było dane długo cieszyć się jej obecnością. W świecie mórz i oceanów, w świecie czerni i bieli, ducha i materii, zdarzają się przecież bardzo dziwne historie. (…)
Z perspektywy czasu wydaje nam się, że to, co przydarzyło się Calineczce, stało się nie bez powodu…
Czy teraz rozumiemy świat lepiej? Zatoczyliśmy kolejny krąg na „wielkiej jaskółce”. Niby narodziliśmy się ponownie, dorośliśmy, ale czy wiemy więcej niż kiedyś? Jak zakończy się teraz nasza historia? Historia niby dorosłej ludzkości – małej dziewczynki? Miejmy wszyscy nadzieję, że szczęśliwie znajdziemy „Drogę” do bezpiecznego domu…

Teatr Ruchu FORMA. Teatr marzeń, radości, nadziei, niedopowiedzenia, domysłu. Teatr zagrany przez dzieci, pełen pięknych i pouczających historii dla dzieci w każdym wieku… No cóż. Ten, kto powiedział kiedyś, żeby patrzeć na życie oczami dziecka – miał rację!

Miałem to szczęście, że od samego początku dokumentowałem postępy dzieci i młodzieży z Teatru Ruchu Forma. Początkowe próby sceniczne każdego „nowego” zespołu krystalizowały ekipę, wydobywając z nich to co najlepsze. Pod opieką doświadczonej instruktorki – inspiratorki – Pani Anety Lachendro szybko adoptowały się do wymagającej twórczości tego rodzaju kulturalnej ekspresji. Taniec, ruch, mimika, gesty, wzajemne interakcje, sceny statyczne i dynamiczne – trudno jest w młodym wieku zapanować nad przekazem i „nauczyć” się dyscypliny sceny. Wraz z kolejnymi występami nowe próby i spektakle przynosiły im coraz lepsze rezultaty! Umiejętność budowy zespołu bez zatracania indywidualnych cech aktorów jest trudną sztuką. W ciągu kilkunastu lat spod skrzydeł Formy wyszły prawdziwe diamenty! Jedni poszli dalej w kierunku sztuki aktorskiej i działań profesjonalnie związanych ze sceną, inni – skorzystali na tej przygodzie niezwykłe wspomnienia i przyjaźnie.

Mimo, że obecny zespół szuka własnej drogi, to już teraz widać niewidzialną nić łączącą ich z widzem. Świetnie poradzili sobie z trudną tematyką, pozwalając osiągać wyobraźni ciekawą przestrzeń. Wpatrując się dokładniej w fotografie bez trudu można dostrzec zaangażowanie młodych artystów sceny, ich zapał, koncentrację i piękno, współgrające z minimalistyczną scenografią. Wielkie brawa dla nowej ekipy! Życzymy Wam, aby „Jaskółka Teatru” porwała Was z fal i niebezpieczeństw tego świata na nieodkryte lądy, dając Wam spełnienie artystycznych marzeń, przyjaźń i umiejętność odnajdywania się w meandrach obecnej, niełatwej rzeczywistości.

Jarosław Skupień

Premiera spektaklu odbyła się 20 maja 2022 r. w Wiejskim Domu Kultury w Inwałdzie, tuż przed rozdaniem nagród VII Konkursu Wokalnego ŚPIEWANKA ===> Wyniki i fotorelacja

 • Reżyseria: Aneta Lachendro
 • Scenografia: Zbigniew Bury
 • Występują:
  Joanna Graca
  Magdalena Graca
  Roksana Kopeć
  Amelia Lachendrowicz
  Aniela Rusinek
  Joanna Setla
  Oliwia Sołek
  Lila Stuglik
  Kacper Fraś
  Igor Niedziela
  Piotr Rusinek

Spektakl „Droga” został doceniony przez Jury XXXI BIELSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH! W Konkursie, który odbył się 14 maja 2022 r. w Miejskim Domu Kultury w Kamienicy zdobył Brązową Kurtynę i III nagrodę! Gratulujemy!

Spektakl zostanie zaprezentowany również podczas Teatralnego Dnia Dziecka w WDK w Inwałdzie – w dniu 31 maja (wtorek) o godz. 9:00, 10:00 i 11:00, a także 3 czerwca (piątek) podczas Popołudnia z DK w Inwałdzie (około godz. 17:00). Mimo, że spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku 5-16 lat zapraszamy wszystkich, którzy potrafią zobaczyć, usłyszeć i czytać między wierszami…

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content